Land Rover ogłasza wprowadzenie do oferty nowej skrzyni biegów o dziewięciu przełożeniach. Nad projektem pracowali też specjaliści ze znanej firmy ZF.
Zapowiadana jako pierwsza na świecie, 9-biegowa automatyczna skrzynia zastosowana w samochodzie osobowym, skrzynia ZF 9HP została opracowana specjalne dla jednostek napędowych umieszczonych poprzecznie i stanowi jedną z najbardziej wydajnych i zaawansowanych technicznie skrzyń biegów kiedykolwiek zastosowanych w seryjnie produkowanym samochodzie.

9gear
Skrzynia 9HP jest niezmiernie wytrzymała i doskonale pasuje do charakteru Land Rovera, zapewniając przy tym najwyższy stopień wyrafinowania i wydajności. Pierwszy bieg skrzyni 9HP ma znacznie niższe przełożenie w stosunku do tego w dotychczas stosowanej skrzyni 6-biegowej, ułatwiając jazdę terenową, holowanie przyczepy czy pokonywanie bardzo stromych wzniesień.Zwiększenie liczby przełożeń z sześciu do dziewięciu pozwala na znaczące obniżenie zużycie paliwa oraz redukcję emisji CO2. Mniejsze różnice w poszczególnych wartościach przełożeń poprawiają reakcję podczas przyspieszania i precyzję zmiany przełożeń. Bieg bezpośredni umożliwia podróżowanie z niższą prędkością obrotową silnika, zwiększając tym samym komfort jazdy i obniżając hałas przy wysokich prędkościach.

Skrzynia ZF 9HP pozwala nie tylko na ekstremalnie szybkie zmiany przełożeń, opisywane przez ZF jako ?niezauważalne?, jest również bardzo uniwersalna. Dotychczas stosowana 6-biegowa skrzynia zmieniała poszczególne biegi sekwencyjnie, natomiast nowa 9HP umożliwia bezpośrednią zmianę o kilka przełożeń podczas łagodnego zmniejszania prędkości, bądź też dynamicznych manewrów wyprzedzania. Konwerter momentu obrotowego zawiera wielostopniowy system amortyzujący, pozwalając między innymi na jeszcze płynniejsze ruszanie z miejsca.

Innowacyjny, adaptacyjny system zmiany przełożeń dostosowuje się do stylu jazdy w ciągu kilku sekund, zmieniając tryb pracy na dynamiczny podczas agresywnej jazdy, po płynny i harmonijny podczas relaksacyjnej podróży.

Tryb Fast-Off mierzy poziom uchylenia przepustnicy i ?przewiduje? potrzebę użycia przez kierowcę pełnej mocy samochodu; w takich przypadkach przełożenie nie zostanie zmienione na wyższe. Natomiast w sytuacji, gdy redukcja na niższy bieg nie będzie możliwa z uwagi na zbyt wysokie obroty silnika, skrzynia ?zapamięta? wybór kierowcy i dokona zmiany przełożenia, gdy tylko będzie to możliwe.

Skrzynia 9HP, mimo dodatkowych trzech przełożeń, waży aż 7,5 kg mniej od dotychczas stosowanej skrzyni 6-biegowej. Stworzenie obudowy o kompaktowych wymiarach osiągnięto za sprawą szeregu innowacyjnych cech konstrukcyjnych w tym nowego typu hydraulicznej łopatkowej pompy, która również przyczynia się do poprawy wydajności mechanizmu.

Opracowując skrzynię 9HP, Land Rover ściśle współpracował z ZF, światowym liderem technologii przenoszenia napędu. Inżynierowie obu firm dostosowali produkt finalny do potrzeb marki Land Rover.

Specjaliści Land Rover mają duże doświadczenie we wdrażaniu produktów ZF: ostatnimi czasy z powodzeniem wdrożyli 8-biegową, automatyczną skrzynię do modeli Range Rover, Land Rover Discovery IV oraz Range Rovera Sport.

Nowa skrzynia jest produkowana w należącej do ZF fabryce Grey Court w Południowej Karolinie (Stany Zjednoczone).

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.