Na marcowym salonie w Genewie debiutuje ekskluzywna, limitowana i numerowana seria Alfy Romeo 4C o nazwie Launch Edition. 4C Launch Edition można zamówić już teraz w całej Europie. W Polsce samochód kosztuje 250 000 złotych.
Launch Edition wyprzedza o kilka miesięcy wprowadzenie do sprzedaży seryjnie produkowanej wersji 4C. Poza tym tylko nabywcy 4C Launch Edition będą mieli dodatkowy przywilej: możliwość uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu, które odbędzie się we Włoszech, a które przewiduje kurs zaawansowanej techniki jazdy z profesjonalnymi instruktorami. Specjaliści podpowiedzą, jak najlepiej wykorzystać potencjał Alfy Romeo 4C przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa.
Odmiana 4C Launch Edition oferuje dwa kolory nadwozia do wyboru: jest to czerwony Alfa lub specjalna matowa biała Carrara. Linia tej limitowanej serii wzbogacona jest przez pakiet aerodynamiczny z włókna węglowego, który oprócz podkreślenia stylu samochodu redukuje dodatkowo ciężar auta. Wspomniany pakiet składa się z reflektorów, spojlera i obudów lusterek zewnętrznych, tylnego wlotu powietrza z aluminium z ciemnym wykończeniem, reflektorów bi-LED oraz obręczy ze stopów lekkich 18″ (koła przednie) i 19″ (koła tylne) z ciemnym wykończeniem.

8c

Aby jeszcze bardziej podkreślić sportowy wygląd auta, przewidziane są przednie wloty powietrza, zaciski hamulcowe w określonym kolorze, sportowy układ wydechowy oraz kit zawieszenia ze specjalną regulacją amortyzatorów i tylnego drążka poprzecznego.

Ten sam styl widoczny jest wewnątrz samochodu, gdzie oprócz charakterystycznego, numerowanego znaczka na pierwszy plan wysuwają się sportowe fotele oraz kierownica, wykonane ze skóry i mikrowłókna z białymi obszyciami, gałka dźwigni zmiany biegów i aluminiowe listwy.

W przypadku czerwonej barwy Alfa 4C Launch Edition posiada czerwone obszycia na kierownicy, hamulcu ręcznym, dywanikach, klamkach i sportowych fotelach.

Chcąc podkreślić ekskluzywny charakter wersji 4C Launch Edition, marka Alfa Romeo wprowadza limit 400 egzemplarzy na Europę, Afrykę i Bliski Wschód, 500 egzemplarzy na Amerykę Północną i 100 samochodów dla pozostałej części świata.

Nowa Alfa Romeo 4C dysponuje czterocylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 1750 cm3 z turbodoładowaniem o mocy 240 KM, zaprojektowany w ściśle określonym celu: aby zagwarantować doskonałe osiągi bez uszczerbku dla płynności jazdy oraz jego wykorzystania w każdej sytuacji zarówno na torze wyścigowym, jak i w ruchu miejskim.

Jednostka napędowa 4C, wykonana z aluminium, jest umieszczona centralnie i posiada udoskonalone układy ssące i wydechowe, podkreślające jeszcze bardziej sportowy charakter samochodu zarówno przy niskich obrotach, jak i podczas przyspieszania, również dzięki wałowi korbowemu z ośmioma przeciwwagami.

Dodatkowo, zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania techniczne jak bezpośredni wtrysk paliwa, podwójny, ciągły rozdzielacz faz rozrządu, turbosprężarkę oraz system kontroli Scavenging, który redukuje efekt turbo-dziury.

Maksymalny moment obrotowy wynosi 350 Nm, a 80% jest dostępne już przy 1700 obr./min.

Benzynowy silnik turbo współpracuje z automatyczną skrzynią biegów Alfa TCT z podwójnym suchym sprzęgłem. Skrzynia może być również sterowana w trybie sekwencyjnym przez kierowcę za pomocą łopatek umieszczonych pod kierownicą.

 

W stosunku do skrzyni biegów zastosowanej w modelach Giulietta i MiTo skrzynia biegów TCT Alfy Romeo 4C posiada nowoczesne oprogramowanie kontrolne i oferuje nową funkcję Launch Control, optymalizującą wszystkie systemy pojazdu w celu dostarczenia maksymalnego przyspieszenia.

Dodatkowo w celu zapewnienia najlepszego zachowania pojazdu w zależności od warunków na drodze oraz stylu jazdy, skrzynia biegów Alfa TCT stosuje zoptymalizowane logiki funkcjonowania, współdziałając z selektorem Alfa D.N.A., układem hamulcowym, systemem kontroli silnika i kontroli stabilności pojazdu.

Na przykład, w trybie automatycznym logiki zmiany przełożeń są inne w zależności od ustawień wykonanych przy pomocy Alfa D.N.A.

Dla modelu 4C zaprojektowano nowy selektor kontroli dynamicznej Alfa D.N.A., który do trzech dostępnych do tej pory ustawień (Dynamic, Natural i All Weather) dodaje czwarty tryb: Race. Został on wprowadzony, aby jeszcze bardziej wzmocnić doznania jazdy po torze wyścigowym. W celu uruchomienia go wystarczy dłużej przytrzymać selektor w pozycji Dynamic: w ten sposób Alfa D.N.A. wyłącza kontrolę stabilizacji, pozostawiając kierowcy pełną kontrolę nad pojazdem.

Dodatkowo, w zależności od ustawienia Alfa D.N.A. zestaw wskaźników full digital z wielofunkcyjnym wyświetlaczem TFT zmienia konfigurację (pokazując jedynie informacje ważne dla wybranego trybu) oraz kolor: żółty dla Race, czerwony dla Dynamic, szary dla Natural oraz niebieski dla All Weather.

Kierowca Alfy 4C rozpędza się od 0 do 100 km/h w czasie 4,5 sekundy, a maksymalnie może jechać z prędkością ponad 250 km/h.Ze względu na ograniczenia związane z przyjętymi rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi, w ciągu roku Alfa Romeo 4C będzie dostępna w limitowanej ilości 3 500 egzemplarzy, z czego 1 500 sztuk będzie przeznaczonych na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, 1 200 na Amerykę Północną oraz 800 dla reszty świata.

Źródła Alfa Romeo

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.