Z okazji marcowej wystawy motoryzacyjnej w Genewie zaprezentuje się ostateczna wersja nowego modelu sportowego Alfa Romeo 4C. Jak informuje generalny importer, na rynku polskim to ciekawie zapowiadające się auto pojawi się w trzecim kwartale 2013.
Produkowany w zakładzie Maserati w Modenie, nowy, kompaktowy supersamochód 4C zaakcentuje powrót włoskiej marki do Stanów Zjednoczonych, dając początek planowi globalnego rozwoju Alfy Romeo.
4c

Alfa Romeo 4C wywodzi się bezpośrednio z koncepcyjnej wersji modelu, która podczas salonu samochodowego Genewa 2011 wzbudziła tak wielki podziw, zdobywając trzy prestiżowe nagrody: AutoBild Design Award (Niemcy, rok 2011), Design Award for Concept Cars & Prototypes (Włochy, rok 2012) oraz Most Exciting Car of 2013 – What Car? (Wielka Brytania, rok 2012).

Alfa 4C wykorzystuje technologie i materiały stosowane w sportowych samochodach (wśród których jest już Alfa Romeo 8C Competizione), takie jak włókno węglowe, aluminium, napęd na tylne koła oraz technologie własne z ostatnich modeli seryjnych Alfy Romeo unowocześnione w taki sposób, aby wydobyć jeszcze bardziej sportowy charakter nowego samochodu.

Dowodzą tego nowy silnik benzynowy o pojemności 1750 z turbodoładowaniem i wtryskiem bezpośrednim, wykonany z aluminium, zaawansowana technologicznie skrzynia biegów Alfa TCT z podwójnym suchym sprzęgłem oraz systemem Alfa DNA wzbogaconym o nowy tryb Race.

Zaprojektowana przez Centrum Stylu Alfa Romeo, 4C odwołuje się bezpośrednio do kultowych modeli, które pozostawiły znaczący ślad w historii marki. Jednym z nich, ze względu na analogiczne wymiary i układ jest z pewnością model 33 Stradale: to samochód, który łączył wyjątkowe wymagania mechaniczne i funkcjonalne ze stylem, eksponując za pomocą silnika i nadwozia niepowtarzalne cechy Alfy Romeo.

Również 4C pokonuje tę samą drogę i kontynuuje trend zapoczątkowany przez 8C Competizione, udoskonalając jeszcze niektóre specyficzne koncepcje marki takie jak kompaktowość, dynamiczność czy elastyczność.

Istota designu i użytych materiałów widoczna jest również wewnątrz pojazdu, gdzie wszystko pomyślane jest i ukierunkowane na czerpanie maksymalnej przyjemności z jazdy. Na pierwszy plan wysuwa się włókno węglowe zastosowane do wykonania przestrzeni wokół kierowcy i pasażera, które nadaje zaawansowanemu technologicznie wnętrzu unikalnego i lekkiego charakteru.

Kompaktowe wymiary wpływają na wyjątkowość tego dwuosobowego samochodu coupe na tle jego konkurentów: długość poniżej 4 metrów, szerokość 200 cm, wysokość 118 cm i rozstaw osi mniejszy niż 2,4 m. Są to wymiary, które z jednej strony podkreślają zalety kompaktowego samochodu, a z drugiej jego elastyczność.

Poza tym dzięki wysiłkom projektantów samochód osiąga maksymalny poziom efektywności aerodynamicznej, odnotowując ujemny Cz (współczynnik siły nośnej), który tak jak w samochodach wyścigowych przyczynia się do zwiększenia stabilności i przyczepności przy większych  prędkościach.

Jako ewolucja jednostki napędowej montowanej już w wersji Quadrifoglio Verde modelu Giulietta, nowy czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1750 z turbodoładowaniem wykorzystuje innowacyjny blok silnika wykonany z aluminium oraz udoskonalone układy ssące i wydechowe, podkreślające jeszcze bardziej sportowy charakter samochodu. Dodatkowo zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania techniczne jak bezpośredni wtrysk paliwa, podwójny, ciągły rozdzielacz faz rozrządu, turbosprężarkę oraz system kontroli Scavenging, który redukuje efekt tzw. turbo-dziury.

Benzynowy silnik turbo o pojemności 1750 współpracuje z automatyczną skrzynią biegów Alfa TCT z podwójnym suchym sprzęgłem. Skrzynia może być również sterowana w trybie sekwencyjnym przez kierowcę za pomocą łopatek umieszczonych pod kierownicą.

Debiutujący w Alfie 4C nowy selektor kontroli dynamicznej Alfa DNA do trzech dostępnych do tej pory ustawień (Dynamic, Natural oraz All Weather) dodaje czwarty tryb Race. Został on wprowadzony, aby jeszcze bardziej wzmocnić doznania jazdy po torze wyścigowym.
Źródło : Alfa Romeo

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.