Polska w czasach PRL była mekką motoryzacji, tutaj powstawały Warszawy, Fiaty : 125p, 126p, Polonezy i można by byłby tak wymieniać i wymieniać.
Polski przemysł na długie lata zmotoryzował Polskę, jedna pozostała jedna niespełniona nadzieja….BESKID 106!

beskid 106

Może z perspektywy czasu sylwetka wygląda już archaicznie, ale w momencie pokazu przedpremierowego zorganizowanego przez firmę BOSMAL (odpowiedzialną m.in. za produkcję Fiata 126p Cabrio) w 1983 roku był niewątpliwie czymś niezwykłym – ponieważ był to pierwszy model jednobryłowy.

Nadwozie odznaczało się bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza wynoszącym Cx=0,29, który powodował, że Beskid zużywał 3,9 l paliwa na 100 km przy prędkości 90 km/h.

Początkowo w aucie zamontowano chłodzony cieczą silnik o pojemności 594 cm? i mocy maksymalnej 20,6 kW osiąganej przy 5500 obr./min.

Fabryka oczywiście wykupiła wszelkie patenty, szczególnie w kwestii projektowania nadwozia jednobryłowego, ale do czasu… w 1993 roku brakło funduszy na przedłużenie patentu na nadwozie jednobryłowe i dziwnym zbiegiem okoliczności pojawił się ten model…

Pierwsza generacja Renault Twingo zadebiutowała w 1993 roku. Auto zostało zaprojektowane przez Patricka Le Quémenta (głównego projektanta Renault) – nietrudno dopatrzyć się w nim podobieństwa do polskiego auta Beskid, co nie jest do końca bezpodstawne, ponieważ przy projektowaniu tego modelu korzystano z założeń polskiego patentu na model Beskid, a z wprowadzeniem – gotowego już pojazdu – na rynek czekano na wygaśnięcie patentu FSM..

Cóż … Beskidów 106 wyprodukowano 7 szt. (prototyp), a Renault Twingo blisko 1 milion…..

4 komentarze

 1. Anonymous

  wszystkim którzy w to wierzą (w tym też autorowi wpisu) polecam sprawdzić:
  1. jak wyglądał samochód Nissan 315a
  2. w którym roku został pokazany i ile lat to było przed beskidem

  Tym którym nie chce się sprawdzać napiszę: nie byliśmy pierwsi

  Odpowiedz
  • edi

   Jasne lecz Nissan był autem elektrycznym o jakże odmiennej charakterystyce – silnik elektryczny i jak się wczytac w jego historię jak i plan rozwoju to zgadzam się z autorem wpisu

   Odpowiedz
 2. Anonymous

  @edi przecież chodzi o nadwozie w tym wszystkim. Na co niby był ten patent? A Ghia Pockar?

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.