Kupno nowego lub używanego pojazdu zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami, często nie uwzględnianymi przez kupujących. Poza samym wydaniem pieniędzy na auto konieczna jest przecież jego rejestracja, zrobienie przeglądu technicznego czy też ubezpieczenie pojazdu, jeśli samochód go nie posiada. Wszystkie dodatkowe koszty mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych, warto więc szukać oszczędności. Zwłaszcza takich, które nie wpływają na nasze bezpieczeństwo, a są bezpośrednio widoczne dzięki niższym wydatkom. Bardzo dużą oszczędność może dać dobry wybór ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu. Wysokość składki jest liczona na podstawie kilku elementów. Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC kalkulator zawsze bierze pod uwagę zarówno zwyżki jak i zniżki, dobrym rozwiązaniem jest zdobycie informacji, co może podnosić koszt ubezpieczenia, a co koszty te obniży.

 

Zwyżki w ubezpieczeniu OC

Największym problemem są ubezpieczenia OC wśród młodych osób. Posiadają one bowiem dwie charakterystyki, które powodują istotny wzrost składki: nieukończony 26. rok życia oraz posiadanie prawa jazdy przez okres krótszy niż 3 lata. Im niższy staż za kierownicą i niższy wiek, tym zwyżki mogą być większe ? mogą sięgać nawet ponad 100% wartości składki podstawowej! Jednak nie tylko młodzi kierowcy muszą liczyć się z wyższymi kosztami. Podobnie będzie w przypadku kierowców, którzy w poprzednich latach spowodowali kolizje lub wypadki ? tu zwyżka jest od 10% wzwyż, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Często również wiek auta powoduje zwyżki. Im auto starsze, tym koszt ubezpieczenia OC jest wyższy. Ważne jest też przeznaczenie pojazdu ? auta użytkowane w celach służbowych mogą mieć wyższe składki OC, podobnie zresztą jak auta użytkowane do przewozu osób ? jak na przykład taksówki. Wiele firm ma też zwyżki za płatność składki w ratach czy aut leasingowych.

 

Zniżki w ubezpieczeniu OC

Warto pamiętać o tym, że poza zwyżkami często możemy liczyć na istotne zniżki. Szczególnie ważne będą one dla kierowców posiadających prawo jazdy przez kilka czy kilkanaście lat ? mogą one sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Podobnie jest w przypadku młodszych pojazdów, które po prostu są bezpieczniejsze niż auta produkowane kilkanaście lat temu. Oczywiście niezwykle ważna jest bezszkodowa jazda, którą premiują wszyscy ubezpieczyciele. Do innych zniżek zaliczyć można też kilka procent oszczędności w przypadku jednorazowej płatności składki czy też zniżki dla rolników. Dobrym rozwiązaniem może być zakup ubezpieczenia w pakiecie, razem z AC ? oszczędność sięgnie wtedy od kilkunastu do kilkudziesięciu procent (w zależności od aktualnej oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego). Ale niektóre towarzystwa proponują też bardziej egzotyczne zniżki ? jak na przykład 15% za to, że najstarsze dziecko jest w wieku nieprzekraczającym 15 lat. Warto szukać więc najlepszych rozwiązań ? dzięki nim możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.