Instruktorzy ze Szkoły Auto Skoda udzielają kierowcom i pasażerom kilku cennych rad, jak zachować się podczas dachowania samochodu.

Mówi Radosław Jaskulski, instruktor ze Szkoły Auto Skoda: „Przygotowując się do drogi nie zakładamy, że w trakcie jazdy przydarzy nam się coś złego. Bagatelizujemy zagrożenia i zapominamy o zapięciu pasów, a bagaż układamy tak, aby mieć go pod ręką”.

 

Konsekwencje bywają tragiczne. W roku ubiegłym na 37 046 wypadków 2 934 skończyło się wywróceniem pojazdu. W ich wyniku zginęło 225 osób, a 3 737 zostało rannych.

 

Różne sytuacje dachowania
Gwałtowny ruch kierownicą, zmiana nawierzchni, poślizg, a nawet podmuch wiatru mogą być jego przyczyną. Warto pamiętać, aby przy hamowaniu awaryjnym trzymać hamulec wciśnięty do zatrzymania.
Wbrew pozorom auto może się przewrócić nawet przy niewielkiej prędkości 20 km/h.

 

Co zrobić po wywróceniu pojazdu?
Przede wszystkim nie panikujmy. Pamiętajmy, że wisząc na pasie nic nam nie grozi, a jego odpięcie może spowodować uraz kręgosłupa. Poczekajmy na pomoc, a najlepiej, o ile to możliwe, na postawienie samochodu na koła. Jeśli musimy opuścić pojazd wcześniej, to dokładnie ?zgrajmy? moment odpięcia pasów tak, aby nie spaść na głowę.

 

Zabezpieczenie bagaży
Wszystkie cięższe przedmioty najbezpieczniej jest przewozić w bagażniku. Najcięższe pakunki warto ustawić jak najbliżej oparcia kanapy. Do drobnych bagaży wykorzystajmy siatki zabezpieczające.
Pamiętajmy, że każdy przedmiot pozostawiony luzem w samochodzie w razie dachowania przy prędkości 50 km/h stanie się aż 40 razy cięższy.

 

Warto przeżyć dachowanie w laboratorium
Oswoimy się z sytuacją i poznamy siły, które na nas działają. Od tej chwili nie będziemy żałować kilku minut na przygotowania do jazdy. Odpowiednie zapinanie pasów i mocowanie bagażu stanie się naszym codziennym rytuałem. źródło : Szkoła Auto Skoda

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.