Chciałem dziś przedstawić pewne retrospektywne spojrzenie na to jak zmieniła się motoryzacja na przestrzeni ostatnich 15-18 lat, posłużą mi do tego samochody z gamy Renault.

 

 

To że w aucie nie mamy już koła zapasowego powiedzmy, że staje się standardem, również fakt że producent oferuje teraz popielniczkę i zapalniczkę za dopłatą też nikogo nie razi.

 

 

Za to na przestrzeni przełomu wieków zaczęło się dość głośno mówić o bezpieczeństwie i testach zderzeniowych – w tym wypadku marka Renault wyszła z tego na prawdę obronną ręką, jak również o ostatnim modnym trendzie czyli ekologii/ekonomii, w tym wypadku bądźmy szczerzy, ale parametry spalania jakie deklaruje producent jesteśmy w stanie uzyskać w hermetycznych warunkach i na pewno nie na drodze publicznej.

Również na plus zapisuję długość gwarancji ponieważ z 12 miesięcy została ona wydłużona do 24 z możliwością przedłużenia, kilka lat temu napisałbym, że w przypadku silnika 1.5 dCi nawet zabieg ten był obowiązkowy, ale marka poprawiła się… na szczęście!

 

 

Jednak dziś większą uwagę chciałbym zwrócić na wymiary samochodów i to jak one rosły na przestrzeni lat. Model Renault Clio pierwszej generacji miał długość 3709 mm, mniej więcej była to średnia w tym segmencie, gdy na rynku w 1998 roku debiutowało Renault Clio II generacji miało długość 3773 mm zatem było o 64 mm dłuższe od poprzednika, jednak producent nie poprzestał na takim zabiegu.

 

Gdy II generacja przechodziła kosmetyczne zmiany w 2001 roku, dzięki zmianom kształtu zderzaków przybyło kolejne 38 mm [3812 mm].

 

Jednak to były zmiany kosmetyczne ponieważ gdy w 2006 debiutował całkowicie zmieniony model nazwany Clio III został rozciągnięty aż o 174 mm [3986 mm].

 

Idąc za ciosem można się było również spodziewać, ze debiutujący nowy „mieszczuch” z gamy Renault w odmianie nr IV znów urośnie i tym razem przybyło 76 mm [4062 mm].

 

 

Jak to wyglądało na przestrzeni ostatnich 18 lat : 

clio i laguna

 

 

Tak więc na przestrzeni 18 lat Renault Clio [segment „B”] urosło o blisko 35 centymetrów! A oferowany w latach 90-tych model Renault Megane I [segment „C”] , auto o klasę wyższą mierzył wtedy 4129 mm, czyli na dobrą sprawę był dłuższy od obecnie produkowanego Clio IV o jedyne 6,7 cm, czyli raptem nic! A rozstaw osi w obu tych modelach wynosi tyle samo 2580 mm.

Czy Clio stanie się Laguną? Potrzebujemy na to mniej więcej 15-20 lat :)

3 komentarze

  1. Waldemar Florkowski

    Mogę powiedzieć, że identycznie , np : Opel Corsa D : długość 3999 mm (rozstaw osi 2510mm) , a Opel Astra 4051 mm (rozstaw osi 2510mm).
    W przypadku VW Polo V i Passata B1 różnica nadal wynosi kilkanaście centymetrów ale rozstaw osi jest już ten sam : 2470 mm,

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.