1. Cena ubezpieczenia

Dla zdecydowanej większości z nas wybór ubezpieczenia podyktowany jest przede wszystkim ceną. I jest to zrozumiałe, choć należy pamiętać również o innych kwestiach (o czym w dalszej części tekstu). Jeśli zaś chodzi o cenę, internetowe porównywarki ubezpieczenia samochodu, takie jak rankomat.pl, są idealnym narzędziem pozwalającym na szybkie wyliczenie najniższych składek ubezpieczenia OC czy AC. Jednak przed zawarciem umowy warto również zapoznać się z innymi niż cena warunkami ubezpieczenia.

 

2. Zakres ubezpieczenia

Wspomniany wyżej zakres ubezpieczenia jest równie istotny. I choć w przypadku ubezpieczenia OC pojazdów mamy określone ustawowe minimum, to jednak ubezpieczyciele mogą oferować nam coś ponad to minimum, czyli produkt z koszyka zawierającego ubezpieczenia dobrowolne. Zupełnie inaczej jest na przykład wtedy, gdy ubezpieczenie samochodu, którym jest zainteresowany kierowca, to nieobligatoryjne AC. W tym zakresie nie ma żadnych stałych wytycznych, zaleca się więc samodzielne porównanie zakresu ubezpieczenia.

 

3. Pakiety promocyjne

W Polsce popularne jest oferowanie klientom specjalnych pakietów promocyjnych łączących najczęściej OC z AC. Może być to związane z przenoszeniem zniżek OC na AC. To rozwiązanie zapewnia ubezpieczycielom zdecydowanie większe przychody, a jednocześnie klienci mogą cieszyć się z nieco niższych składek niż przy zakupie tych ubezpieczeń osobno. Oszczędności sięgają najczęściej od kilku do kilkunastu procent, można jednak znaleźć także jeszcze korzystniejsze oferty.

 

oc

 

4. Zniżki na inne ubezpieczenia

Tanie OC nie jest jedynym produktem oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Często otrzymuje się dodatkowy prezent w postaci zniżki na inne ubezpieczenia, co pozwala liczyć nawet na kilkadziesiąt procent oszczędności. Wymienić tu należy nie tylko produkty kierowane do właścicieli samochodów (jak AC, Assistance czy ubezpieczenie szyb), ale również polisy posagowe, ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia nieruchomości. W tym zakresie polityka towarzystw ubezpieczeniowych bardzo się od siebie różni i zależy od aktualnych ofert oraz od strategii ubezpieczyciela.

 

5. Opinie o ubezpieczycielu

Musimy również pamiętać o tym, by sprawdzić jakość usług świadczonych przez naszego ubezpieczyciela. Jeśli w opiniach profesjonalistów, blogerów, dziennikarzy czy znajomych dana firma ubezpieczeniowa nie warta jest zainteresowania, to bezpieczniej jest nie decydować się na jej wybór, wiedząc, że kilkadziesiąt złotych więcej gwarantuje odpowiednio wysoką jakość usług i przejrzystość umowy. Toteż lepiej wybrać sprawdzonego ubezpieczyciela, co zalecane jest przede wszystkim w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych.

 

3 komentarze

 1. Wiktor

  To prawda, warto ubezpieczać auto u sprawdzonego ubezpieczyciela. Ja od lat jestem u tego samego i mam duże zniżki na OC i AC. Nie wiem, jak wygląda kwestia innych ubezpieczeń (np. na życie), ale może się tym zainteresuję przy następnej wizycie.

  Odpowiedz
 2. Józef

  Niestety większości z nas patrzy tylko na ceną „byleby najtaniej” zwłaszcza teraz przy wzroście cen za ubezpieczenie. Problemy się zaczynają, gdy chcemy wypowiedzieć ubezpieczenie, zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Na rynku ubezpieczeniowym, pojawiają się nowe firmy kuszące tanimi ofertami po czym zostają odsprzedane lub nie mają siedziby w Polsce. Czasami warto dołożyć 50 zł i mieć ubezpieczenie w znanej firmie….należny również pamiętać, iż poszkodowany może bezpośrednio od nas domagać się odszkodowania a nie od TU, gdzie jest nasz pojazd ubezpieczony

  Odpowiedz
 3. Konrad

  Ja też już nie raz zawiodłem się na ubezpieczycielu. Długo szukałem ciekawych ofert i w końcu udało mi się trafić na super pakiet przy okazałej cenie: taniapoliska.pl

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.