Ja największy krytyk polityczno-wszelaki, pesymista krajowy ds. autostrad i anty-kibic piłkarski, powinienem się w duchu głęboko zastanowić czy wiem co czynię…
Otóż gdyby nie EURO mielibyśmy autostradę A2 Łódź – Warszawa, zapewne do 2016, a A1 Łódź – Gdańsk najwcześniej w 2018, ten fakt jest niezaprzeczalny! Pomijając już infrastrukturę, gdyż zapewne dopiero dziś rozpoczęto by remont dworca we Wrocławiu.

Ale skupmy się na drogach i spójrzmy przez pryzmat stricte finansowy, drogi zostały wybudowane (już nie chce się denerwować gdzie rozpierzchły się te pieniądze) w trybie ekspresowym, jak również w tym tempie powstały bramki autostradowe serwując nam słone opłaty.
Na dzień dzisiejszy przejazd ze stolicy do stolicy (Warszawa-Berlin) kosztuje około 85 PLN za sprawą zarządcy drogą, lecz w tej całej drożyźnie jest i światełko w tunelu!!

Choć odcinek Łódź-Warszawa, na dzień dzisiejszy jest wg uchwalonych przepisów na szybko – „autostradą przejezdną” a co najważniejsze do czasu zakończenia robót – darmową, to nawet włączenie go do pełnoprawnej infrastruktury nie będzie bolesne dla kieszeni!

Ze wstępnych obliczeń przejazd tym odcinkiem będzie kosztował około 9,5 PLN za odcinek od Strykowa do Konotopy czyli około 91 km, natomiast analogiczna droga przez Łowicz-Sochaczew do Konotopy to odcinek około 112 km.
Więc nie trzeba być wykwalifikowanym matematykiem by zauważyć, że na przejeździe można zarobić czyt. oszczędzić nie tylko na paliwie (i jeździe bardziej jednostajnej) ale przede wszystkim na czasie!
Więc koszt wydany na autostradę zwraca się nam z nawiązką!

Przyznaje, że są jeszcze w tym kraju rzeczy które mogą mnie pozytywnie zadziwić, przy których nie czuję się oskubany i mam nadzieję, że nikt prędko nie wpadnie na pomysł by z racji zainteresowania tą droga podnieść stawkę za kilometr z 10 gr na…….

Póki co, cieszmy się z darmowego przejazdu, acz zachęcam do zaopatrywania się w przenośną toaletę i termos, gdyż MOP-y przy drodze są jeszcze w budowie…

1 KOMENTARZ

  1. Kaśka

    Też jechałam, rewelacyjnie, tej drogi mi brakowało, mieszkam w Wawie, ale mam rodzinę w Łyszkowicach – 1h szybciej!

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.