Taryfikator ciągle ewoluuje dostosowując się do czasów obecnych, bo przecież który ustawodawca 20 lat temu myślał o mandatach za parkowanie na ścieżce rowerowej, skoro takowych nie było…

Otóż wielokrotnie, nawet nie mamy pojęcia, że czynność przez nas wykonywana może być obciążona mandatem karnym i punktami, a przyznam w gwoli wyjaśnienia, że tych punktów nie wymienimy na stacji na żelazko!

Postanowiłem dziś wybrać TOP 5 !

Parkowanie na ścieżce rowerowej.
Choć parkowanie na chodniku w pewnych przypadkach jest dozwolone, to zatrzymywanie czy krótkotrwały postój na ścieżce rowerowej jest już karany, a dodatkowo stwarza zagrożenie dla ruchu rowerowego.

MANDAT : 100 PLN
PUNKTY : 0

Parkowanie na dwóch miejscach
Oglądając już tylko zdjęcie obok podskakuje mi ciśnienie, ale ustawodawca postanowił i takie działania karać, a dokładnie, najeżdżanie na linię oddzielającą miejsce parkingowe (znacząco)

MANDAT : 100 PLN
PUNKTY : 1

Blokowanie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu
W takiej sytuacji mamy wręcz obowiązek do ustąpienia miejsca i ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu, pod warunkiem gdy jedzie na sygnale dźwiękowym.

MANDAT : 500 PLN
PUNKTY : 5

Parkowanie zbyt blisko
Ustawodawca przewidział i taką okoliczność, choć trudno w tej kwestii udowodnić, kto parkował jako pierwszy, znacznie łatwiej jest zrobić to w sytuacji manewru prostopadłego.

MANDAT : 100 PLN
PUNKTY : 0

Blokowanie skrzyżowania
Czyli wjazd na skrzyżowanie, gdy kiedy nie ma miejsca na jego opuszczenie, taka sytuacja szczególnie dotyczy dużych miast o nasilonym ruchu drogowym, częsta praktyka jak widać suto karana.

MANDAT : 300 PLN
PUNKTY : 0

To tylko wybrane zagadnienia, jak widać kodeks ciągle ewoluuje, nabiera świeżości, a przede wszystkim sposobu na odnalezienie niszy do zarabiania dodatkowych pieniędzy z mandatów.
Jak widać powyższe wykroczenia głównie premiowane są kwotą, a nie punktami karnymi.

Jednak w tym wszystkim brakuje mi jednego – mandatu za pudrowanie nosa podczas jazdy !

1 KOMENTARZ

  1. Anonymous

    Popieram ten mandat za zajeżdżanie drogi karetce itp, bo jak widzę niektórych jak się ślamazarnie zachowują to nóż w kieszeni przysłowiowo się otwiera

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.