Standardowa prędkość przy testach zderzeniowych EURO NCAP wynosi 64 km/h, lecz co się stanie gdy potroimy tą prędkość?

Niestety w Polsce nie mamy prawdopodobnie programu który odważyłby się na takie zdarzenie,a  po drugie, który posiadałby technologię do wykonania tego zadania.
Konkurencja TOP GEAR-a stanęła na wysokości zadania i zestawiła FORDA FOCUSA pierwszej generacji, ze ścianą,a  co łączy te dwie rzeczy? prędkość około 200 km/h! Okazuje się, że konsekwencje takiego zdarzenia mogą być katastrofalne. Swoją drogą, taka prędkość nie jest wcale oderwana od rzeczywistości i może zdarzyć się każdemu na drodze. Wystarczą 2 auta jadące czołowo z prędkością około 100 km/h.

Zapraszam do obejrzenia filmu – jednak na wyspach potrafią wykonać ciekawy materiał!

6 komentarzy

 1. Anonymous

  Nawet nie ma co na na części zostawić, ale to stary Focus, więc strefy zgniotu były jeszcze inaczej przygotowywane. Ale swoją drogą, na 200 km/h nie ma mocnych !

  Odpowiedz
 2. Anonymous

  Kiedyś pogromcy mitów sprawdzali to czy jeżeli dwa samochody zderzą się z prędkością 80 km/h to zniszczenia będą takie same jakby jeden uderzył w ścianę z prędkością 160 km/h. Co ciekawe okazało się, że przy zderzeniu dwóch aut zniszczenia były podobne do zderzenia jednego samochodu z ścianą ale przy prędkości 80 km/h !. Dlaczego? Proste przy zderzeniu ruchomej przeszkody z nieruchomą mniej energii się rozprasza niż przy zderzeniu dwóch ruchomych.

  Odpowiedz
 3. Anonymous

  Prędkość zderzenia ze ścianą 200km/h nie odpowiada zderzeniu czołowemu dwóch samochodów jadących z prędkością 100km/h; prędkości się tutaj nie sumuje. Prędkość zderzenia czołowego dwóch samochodów z prędkością 100km/h odpowiada zderzeniu ze ścianą z prędkością 100km/h a nawet mniejsza energia jest przyjęta bo jednak idealnie trafić z siebie to też inna bajka, bo ściana jednak się nie przesunie. Polecam oglądać pogromców mitów, był taki test, który właśnie wykazał siłę kinetyczną uderzenia. Jak ktoś zna angielski to niech sobie obejrzy http://www.youtube.com/watch?v=r8E5dUnLmh4

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.