Obecnie na świecie produkowana jest już czwarta generacja modelu Mondeo, produkowanego przez Forda. Jeden z popularniejszych w Polsce modeli używanych przez nieoznakowane patrole policji produkowany jest jednak dopiero od dwudziestu lat. Ford Mondeo Mk I został bowiem zaprezentowany w 1992 roku, a do seryjnej produkcji trafił już rok później. W zeszłym roku klienci mogli zobaczyć już piątą generację tego modelu, co świadczy o sporej popularności tego auta.

 

Pierwsza generacja wprowadzona w 1993 roku i już rok później została mianowana samochodem roku. Spowodowane było to niebywałą dbałością o bezpieczeństwo zarówno kierowcy jak i pasażerów. Jednocześnie model ten okazał się być najdroższym do tej pory autem sprzedawanym przez amerykański koncern. Samochód trafił do segmentu D. Dość ciekawa jest sama historia powstania modelu. Prace nad nim rozpoczęto 7 lat przed rozpoczęciem produkcji, a badania i przygotowanie konstrukcji kosztowały aż sześć miliardów dolarów, co czyni go jednym z najdroższych modeli w historii światowej motoryzacji. Główne koszty związane były z równoczesną pracą europejskich i amerykańskich inżynierów, oraz wdrażaniem wszystkich, najnowocześniejszych wówczas elementów projektowych i konstrukcyjnych.

 

Ford Mondeo produkowany był jako 4-drzwiowy sedan, 5-drzwiowy liftback oraz 5-drzwiowe kombi. Wprowadzono również 7 modeli silników o pojemności od 1.8 do 2.5 litra. Niewątpliwą zaletą tego auta były systemy bezpieczeństwa  jest to pierwszy model, w którym poduszki powietrzne produkowane były seryjnie. Wzmocnione słupki boczne i pasy z samo-napinaczami trafiły również do standardowych wersji, jednak klienci mogli zdecydować się na zakup również i innych systemów bezpieczeństwa  takich chociażby jak ABS. Nie zabrakło też dodatkowych udogodnień  począwszy od skórzanej tapicerki, poprzez otwierane elektrycznie szyby, a na ogrzewaniu przedniej szyby skończywszy.

 

Zadaniem Mondeo było zastąpienie w Europie Forda Sierry. Na terenach azjatyckich auto to częściowo zastąpiło model Telestar. Warto wspomnieć również o bliźniaczych do Mondeo modelach  Contour i Mercury Mystique, które jednak nie zrobiły w Europie aż tak olbrzymiej kariery jak Ford Mondeo. Produkowano je w czterech fabrykach koncernu: w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Belgii i w Niemczech. W 1996 roku podjęto jednak decyzję o zaprzestaniu produkcji pierwszej generacji i do sprzedaży trafił Ford Mondeo Mk II. Był on produkowany przez cztery lata.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.