Jak dobrać turbosprężarkę do auta?

Jak dobrać turbosprężarkę do auta?

Właściwie dobrana turbosprężarka nie tylko zwiększa pojemność skokową silnika, ale pozwala także polepszyć komfort jazdy i zaoszczędzić paliwo. To inwestycja na długie lata.

Bazowa konstrukcja turbosprężarki polega na połączonej pracy koła sprężarki, osi wałka oraz koła turbiny. W ciągu kilkunastu lat producenci wprowadzili jednak wiele zmian w celu zwiększenia jej wydajności, ekonomiki jazdy oraz redukcji emisji spalin.

Turbosprężarki ze zmienną geometrią

W silnikach 1.9 TDI najlepiej sprawdzają się turbiny, które poprawiają zachowanie jednostki napędowej w niskim zakresie obrotów oraz wyposażane są w zmienną geometrię łopatek, tzw. VTG. Wirnik ten ma stały kształt i wymiary, zaś zmienność parametrów jest realizowana przez modyfikację kąta nachylenia łopatek, które kierują spaliny na wirnik turbiny. Gazy wycechowane z silnika wykorzystane są w sposób bardziej efektywny, a przebieg krzywej momentu obrotowej ulega wyraźnej poprawie. Niestety rozwiązanie takie ma również wady m.in. większą usterkowość, dlatego zdarza się, że przy intensywnej eksploatacji samochodu dochodzi do zapieczenia łopatek. Regeneracja turbosprężarki jest dość kosztowna, ale zdecydowanie bardziej opłacalna od zakupu nowego urządzenia; koszt serwisu jest również wyższy niż w przypadku klasycznej turbiny. Szczegółowe informacje na temat naprawy, wymiany i regeneracji turbin poczytać można na stronie.

Dwustopniowe systemy doładowania tzw. R2S

Konstrukcja R2S stanowi połączenie pracy mniejszej i większej turbosprężarki jest obecnie stosowana w najnowszych modelach MAN, BMW oraz Mercedesa. W niskim zakresie obrotów silnika pracuje wyłącznie ?mniejsza? turbosprężarka, a następnie dochodzi do otwarcia przepustnic i rozpoczęcia pracy dwóch turbosprężarek jednocześnie. W górnym pułapie obrotów silnika pracuje z kolei jedynie duża turbosprężarka, która odpowiada za kontrolę mocy i momentu obrotowego silnika.

Turbosprężarka z zaworem upustowym

Zawór upustowy ogranicza zbyt szybkie obracanie się układu wirującego. Po osiągnięciu maksymalnej prędkości dopuszczalnych obrotów turbiny dochodzi do przesunięcia się cięgna zaworu przez wytwarzane ciśnienie doładowania. Ciśnienie to otwiera z kolei tzw. wastegate znajdujący się po gorącej stronie turbiny. Skutkiem tego ciśnienie spalin, które napędzają koło turbosprężarki, stale się zmniejsza, a cały układ wirujący nie przekracza dopuszczalnej prędkości obrotowej.

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej turbosprężarki, należy wziąć pod uwagę dwa parametry: zmniejszenie zużycie paliwa oraz zwiększenie wydajności ? co jest szczególnie istotne w przypadku silników Diesla. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu wysokich osiągów, warto zastanowić się nad instalacją turbiny dopasowanej do potrzeb i możliwości naszego auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archives Sitemap