Ceny paliw od pewnego czasu mają rekordową wartość. Wielu zastanawia się, jak zaoszczędzić na benzynie, producenci inwestują miliony, aby silniki montowane w naszych samochodach były jak najbardziej ekonomiczne. Powstają więc porady dla kierowców, których zadaniem jest zminimalizowanie spalania paliwa w naszych pojazdach. Fachowo nazywa się to ?eco driving?.

Eksperci z dziedziny motoryzacyjnej są zdania, że dostosowując się do eco drivingu jesteśmy wstanie ograniczyć zużycie paliwa nawet o 25%. Jest to aż 1/4 oszczędności! Jeśli wydajemy na paliwo 1000 zł miesięcznie, to już mamy blisko 250 zł oszczędności. Lub analizując inaczej ? tankując za 1000 zł rocznie zrobimy więcej kilometrów. Wielu osobom oszczędzanie paliwa kojarzy się ze ślamazarną jazdą. To nieprawda!

ecojazda

Staraj się utrzymać stałą prędkość!
Tak, to pierwszy, a zarazem najważniejszy podpunkt eco drivingu. Rozpędzając samochód silnik pobiera bardzo dużo paliwa. Nie ma więc sensu hamowanie i ponowne rozpędzanie samochodu na prostym i bezpiecznym odcinku drogi.

Nikt nie każe nam również jechać tempem traktorzysty. Nie tyle wskazania prędkościomierza są istotne, co dane widoczne na obrotomierzu. Największy dystans na określonej ilości paliwa pokonać można na najwyższym biegu przy prędkości obrotowej silnika nie przekraczającej 1500 ? 2000 obrotów. Jako informację dodatkową, warto zapamiętaj, że w samochodach z silnikiem Diesla warto trzymać się bliżej dolnej granicy podanych wcześniej obrotów, natomiast silniki benzynowe ? górnej granicy. Powyżej tych obrotów spalanie rośnie parabolicznie. Rosną także opory powietrza i aby utrzymać prędkość pojazdu, trzeba wcisnąć pedał przyśpieszenia głębiej. Efektem jest wzrost zużycia paliwa.

 

Staraj się jeździć na jak najwyższym biegu!
Generalnie im wyższy bieg ? tym lepiej. Zaleca się więc jeździć na obrotach stosunkowo niskich rozpoczynających się od wolnych obrotów biegu jałowego (zwykle ok. 800 obr/min). Nie ma również co przesadzać. Dławienie silnika nie przyniesie żadnych rezultatów, a doprowadzić możemy do jego zgaśnięcia.

 

Technika eco drivingu zakłada możliwie szybką zmianę biegów. Im dłużej samochód jest ?bezwładny?, tym bardziej wytraca prędkość, szczególnie podczas podjazdów pod górkę.
Zabrania się także wkręcania silnika powyżej:
? 2500 obr/min ? dla silników benzynowych;
? 2000 obr/min ? dla silników Diesla.

 

Hamowanie? Tak, silnikiem.
Kolejnym podpunktem eco drivingu jest używanie środkowego pedału, pedału hamulca. Zasada ta głosi, że stopa powinna dotykać go jak najrzadziej.
Dotyczy to głównie sytuacji, w której dojeżdżamy do czerwonego światła albo ostrego zakrętu. Co wtedy zrobić? Hamować silnikiem. Polega to na puszczeniu pedału przyśpieszenia i wytracaniu prędkości samochodu spowodowanego oporem ruchu silnika. Nie wyrzucamy wtedy biegu na luz. Istnieje też technika hamowania silnikiem z redukcją. Gdy obroty silnika spadną poniżej 1500, wrzucamy bieg niższy? i puszczamy sprzęgło nie dodając gazu. Na forach motoryzacyjnych doczytać można o technice redukcji z międzygazem, czyli inaczej ?heel and toe? (pięta i palce), która polega na obsługiwaniu prawą nogą zarówno pedału przyśpieszenia jak i hamulca.

 

Hamując silnikiem nasze spalanie jest równie zero. Nasz pojazd nie spala wtedy nic!

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?
Eco driving to nie tylko umiejętne obchodzenie się z pedałem przyśpieszenia, hamowanie silnikiem, czy odpowiednie prędkości obrotowe naszego silnika. Ważny jest również stan techniczny naszego samochodu. Wbrew pozorom istotny jest poziom oleju w silniku oraz? ciśnienie w oponach. Im większe opory, tym większe spalanie. Linia pojazdu najbardziej optymalne jest przy zamkniętych szybach, poziom aerodynamiki jest wtedy największy ? na to również należy zwrócić uwagę.
Warto także maksymalnie odchudzić auto. Pozbądźmy się niepotrzebnych rzeczy w bagażniku.

Istotny jest również pobór energii przez dodatkowe źródła takie jak klimatyzacja, radio, nawigacja, zapalniczka, itp. Im więcej podłączonych urządzeń, tym większy pobór prądu przez akumulator. Idąc dalej ? większe opory na alternatorze ? większe spalanie.

To tyle jeśli chodzi o główne reguły eco driving?u. Stosując się do nich, Twoja, miejmy nadzieję ekonomiczna jazda samochodem będzie oszczędniejsza, bezpieczniejsza, a przy okazji bardziej przyjazna środowisku.

Szerokiej drogi!

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.