Kupując opony do swojego auta, czy to nowe czy używane, należy koniecznie sprawdzić datę ich produkcji. Opony mają określony okres żywotności, a wiedzę tę powinni posiadać przede wszystkim kupujący opony używane. Od tego zależy nasz komfort jazdy oraz bezpieczeństwo.

 
Data produkcji

Każda opona posiada tak zwany kod DOT umieszczony na boku opony, który zawiera datę produkcji. Jest ona wyrażona w czterech ostatnich cyfrach kodu w formacie tydzień – rok, na przykład 4112. Oznacza to rok produkcji w 41 tygodniu roku 2012. Pozostała część kodu określa miejsce produkcji oraz informację o spełnianych normach. Chcąc kupić nowe opony dobrze jest umieć odczytywać ich wiek, aby nie zakupić opon nieużywanych, które przeleżały na przykład dwa lata w magazynie. Przy zakupie nowych opon warto więc korzystać z zaufanych sklepów, jak na przykład Oponeo, który oprócz dużego wyboru gwarantuje ogumienie wysokiej jakości.

 

tires

 

Opony pełnowartościowe ? jak długo od daty produkcji?

Według polskich norm opony uważane są za pełnowartościowe przez okres 36 miesięcy od daty produkcji i przez ten czas są dopuszczone do obrotu jako towar pełnowartościowy. Ponadto od momentu zakupu produkt objęty jest dwuletnią gwarancją, zatem producent musi w sumie przez pięć lat zapewnić bezpieczeństwo użytkowania oraz prawidłowe funkcjonowanie opon. Niektórzy eksperci nie zalecają użytkowania opon, które liczą sobie więcej niż 10 lat. Oczywiście da się na nich jeździć, jednak istnieje dużo większe ryzyko uszkodzenia, przez co poziom bezpieczeństwa jazdy drastycznie spada.

 
Głębokość bieżnika to nie wszystko

Dla przeciętnego użytkownika auta, który nie jest specjalistą, to właśnie bieżnik ma największe znaczenie, szczególnie w przypadku zakupu opon używanych. Jednak bardzo istotna jest również data produkcji oraz warunki ich przechowywania. Opona dwuletnia może mieć na przykład bardzo głęboki bieżnik, jednak jeśli była przechowywana w nieodpowiedni sposób, może być w dużo gorszym stanie niż opona czteroletnia, która była odpowiednio zakonserwowana i przechowywana we właściwych warunkach. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę bezpieczeństwo na drodze. Dopiero wtedy, gdy posiadamy podstawowe informacje, w jaki sposób można sprawdzić wiek opony, możemy w pełni zadbać o komfort jazdy.

2 komentarze

  1. Mariusz

    Ja się kiedyś nadziałem na głupi numer. Kupowałem używane auto z 2010 roku. I nie zwróciłem uwagi, że opony są z 2007 roku. No i potem wyszło szydło z worka i się człowiek dowiedział, czemu miał stare opony na w miarę świeżym aucie.

    Odpowiedz
  2. Krzysztoff

    Nie widzę tematu bezpośrednio dotyczącego mojego problemu, a że już tu trafiłem to zapytam. Potrzebuję porady – zamiaruję zakupienie haka holowniczego i chciałbym wiedzieć czy hak Westfalia rzeczywiście jest tak dobry, jak czytałem i czy wart jest swojej ceny? Czy raczej wystarczy zwykły tańszy hak? Chce holować zwykłą, niezbyt ciężką przyczepkę.

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.