Ford Fiesta ST wszedł na rynek z dużym impetem. Od marca tego roku miłośnicy hot-hatch złożyli na auto z błękitnym owalem na masce już 3 000 zamówień.

Klienci z Wielkiej Brytanii kupili ponad połowę wszystkich egzemplarzy wydanych do tej pory. Drugi najlepszy wynik pod tym względem sprzedaży uzyskano w Niemczech, a trzeci w Szwajcarii.

 

Nowa Fiesta ST, opracowana przez zespół Ford Team RS, czyli europejski oddział grupy Global Performance Vehicle wchodzącej w skład struktur Ford Motor Company, oferuje silnik benzynowy 1.6 EcoBoost o mocy 182 KM, który zapewnia przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie 6,9 sekundy i pozwala na rozwinięcie maksymalnej prędkości 220 km/h. Sportowe osiągi to również zasługa zastosowania zaawansowanego układu zawieszenia.

Omawiany model emituje według danych fabrycznych średnio 138 gramów CO2 na kilometr; oznacza to 20-proc. redukcję emisji dwutlenku węgla w porównaniu z Fordem Fiesta ST poprzedniej generacji mimo zwiększenia mocy silnika w nowym modelu o 20%.

 

fiesta st

W zeszłym miesiącu zespół ekspertów Forda z oddziału ds. dynamiki pojazdów, który opracował Fiestę ST, zdobył nagrodę Dynamics Team of the Year w międzynarodowym konkursie Vehicle Dynamics International Awards 2013. Z kolei David Put, specjalista ds. dynamiki pojazdów w zespole Ford Team RS, zdobył wyróżnienie jako Dynamicist of the Year.

Nowa Fiesta ST została wyposażona w specjalne zawieszenie, dostrojony układ kierowniczy i hamulcowy oraz zmodyfikowany układ eTVC poprawiający stabilność jazdy na zakrętach.

Na pokładzie znajduje się także system inteligentnego kluczyka (MyKey) oraz funkcja Emergency Assistance.

 

Fiesta ST odznacza się dużą, trapezoidalną osłoną chłodnicy o unikatowej konstrukcji w kształcie plastra miodu, dynamicznym tylnym dyfuzorem, a także pełnym „body kitem” nadwozia typu ST.

Najpopularniejszym kolorem lakieru wśród klientów jest Spirit Blue (27% wszystkich zamówień). W drugiej kolejności nabywcy wybierali najczęściej odcienie Frozen White oraz Race Red.

Ponad 60% klientów wybrało skórzane wnętrze Smoke Storm Torino w kolorze Charcoal Black, stanowiącym doskonałe uzupełnienie karbonowych wstawek w desce rozdzielcze, aluminiowych pedałów i aluminiowej dźwigni zmiany biegów oraz kierownicy ST i foteli Recaro.

 

90% nabywców zamówiło 17-calowe obręcze aluminiowe Rado Grey z czerwonymi zaciskami hamulcowymi, natomiast 19% kupujących wybrało radio Sony DAB z opcjonalnym systemem nawigacji i 5-calowym kolorowym ekranem.

Ford Fiesta ST idzie w ślady Focusa ST, który pojawił się w sprzedaży latem ubiegłego roku i również odniósł sukces rynkowy. Samochód wyposażony w 250-konny silnik EcoBoost o pojemności 2 litrów w pierwszych trzech miesiącach 2013 roku był najlepiej sprzedającym się hot-hatchem: w ręce klientów trafiło łącznie 2 100 egzemplarzy. Źródło : FORD

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.