Wielu kierowców, mimo że stara się dbać o swoich pojazdach, często nie mają pełnej informacji i wiedzy na temat ważnej roli amortyzatorów dla komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Niewłaściwy dobór lub brak odpowiedniej opieki tego mechanizmu często przyczynia się do poważnego uszkodzenia samochodu i co ważne – wypadki drogowe.

Przede wszystkim, co użytkownik samochodu powinny być w pełni świadomi, co jest na wstrząsy i dlatego tak istotne dla działania pojazdu. To jest mechanizm jezdny spełnia wiele zadań. Najważniejsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, jest amortyzowanie, lub przenieść, aby zminimalizować drgania elementów elastycznych, takich jak sprężyny. Z drugiej strony, jest amortyzator dla wygody, w możliwie największym stopniu jest miękka i elastyczna – wyjaśnia Adam Klimek.

 

Amortyzatory są podzielone na dwie główne kategorie: ropy naftowej i gazu. Pierwszy działa na zasadzie dwóch zaworów, przez który płyn przepływa tłumienia drgań. Drugi, teraz o wiele bardziej popularnych działa na tej samej zasadzie, a zamiast tego samego płynu, mamy do czynienia z mieszaniną gazu od cieczy. W dobie dynamicznego rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, gdzie pojazdy są coraz bardziej rozwijającego prędkość i mocniejsze, są bardziej wydajne (gaz działa lepiej niż olej), które są obecnie standardem. Należy jednak pamiętać, że amortyzatory gazowe nie są w pełni wolne od cieczy – jest to konieczne ze względu na potrzebę ograniczania tarcia w tłoczyskach.

 

Z drugiej strony, amortyzatorów może zapewnić bardziej komfortową jazdę kosztem niższej siły tłumienia, przyczepności i czas reakcji. Ten ostatni powód był tylko wkład w prace na sprężynach pneumatycznych. To z kolei jest bardziej sztywny, daje lepszą przyczepność pojazdu, lecz charakteryzuje się tzw. waddled pojazd. Niekwestionowanym zaletą sprężyn, jednak jest mniej podatne na działanie warunków atmosferycznych – gazu nie zmienia tak wyraźnie jego parametrów, takich jak olej pod wpływem temperatury. Ponadto, amortyzatory gazu może być częściowo kontrolowany, parametrów pracy.

 

Fakty i mity

Kierowcy często myślą, że średnia żywotność amortyzatorów wynosi 3 lata. To jest kompletna nieprawda. Z tego powodu ludzie jadą bardzo inaczej – trochę obejście dobrze, inni nie, to nie można mówić o latach służby. Pamiętaj, że na 20-30 km, amortyzator wykonuje tysiące cykli! Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sam jest to jedna z najbardziej eksploatowany z obudowy. Dlatego uważam, że każdy samochód musi przejść badanie amortyzacji co roku – mówi Adam Klimek.

 

Warto zregenerować amortyzatory. Jest również, niestety fałszywe. W dłuższej perspektywie koszty i jakość jest, niestety, nigdy nie będzie się opłacać. Amortyzatory mają stosunkowo krótki okres, a proces regeneracji nie jest w pełni zadowalające. Shock regeneracja ma sens tylko w przypadku starych samochodów, dla których nie jest to po prostu nie zastąpi – wyjaśnia Adam Klimek.

 

Szok nigdy nie jest w 100% sprawna. To prawda. Wstrząs nie nie będzie mógł być w ten sposób określona. Wskaźnik wydajności jest mierzona przez zliczanie czas koła przylega do podłoża w czasie badania, a więc nawet Nowy amortyzator osiągnął taki wynik. Proszę pamiętać, że wartość 70% jest bardzo dobra, i wymiany zastanawiamy mniej niż 40% – mówi Adam Klimek.

 

Amortyzatorów są zawsze bardziej „miękki” niż gaz. – To nie jest prawda. Końcowego wrażenie dodatkowo przyczynia się wiele innych czynników. Z amortyzatory gazowe mogą jeździć „miękki” niż w przypadku odpowiedników ropy. Bardzo ważne są te same fotele, ciśnienie w oponach, a poziom, że mają one, jak również patenty drobne amortyzatory i konstrukcja zawieszenia stosowane przez poszczególne firmy – mówi Klimek.

 

Jak wybrać odpowiedni amortyzator

Kierowcy często lubią majstrować przy swoich samochodach, a nawet w dobrej wierze, wymianę części, tak aby samochód był „wydajny”. Warto podkreślić, w przypadku wstrząsu i większość innych elementów, to jednak, przyklejają się do producenta. – Jestem przeciwnikiem wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji. Wiele osób pyta, na przykład, w celu dopasowania do Skoda Fabia od Octavii – są identyczne, jeśli chodzi o taki utrwalenia. Chciałbym jednak zniechęcać mnie. To jest to, co jest napisane w instrukcji samochodu, myślę, że to jest świętość – Adam Klimek powiedział. Jednakże, jeśli zdecydujesz się zmienić amortyzatory, istotne jest, aby wybrać z uznanymi markami. Chociaż są one drogie, dają pewność, że będzie dobrze służyć. W przypadku rozwiązań alternatywnych, tanie, poza tym, że jest znacznie krótszy czas życia, istnieje problem z uznaniem ich usług gwarancji. Proszę pamiętać, że Polskie prawo nie wymagają usług, aby zapewnić klientom samochodów zastępczych, które mogą wynikać z faktu, że jesteśmy bez samochodu na 2-3 tygodnie. Kolejna kwestia związana z tanich, niemarkowych amortyzatorów jest to, że zwykle trzeba długo czekać na dostawę nowych, co jest niewygodne dla zarówno kierowcy, jak i obsługa. – Jak popularne powiedzenie mówi: chytry traci dwa razy, w tym przypadku jest tak samo – mówi Adam Klimek.

 

W Polsce mamy również wiele kierowców, którzy chcą zmienić sztywność sprężyn bez wymiany całego szoku, na przykład, po prostu obniżyć samochód o 2 cm. – To jest, niestety, droga do nikąd. W ten sposób można stracić tylko komfort, bez uzyskania jakichkolwiek właściwości jezdnych. Efektem tych doświadczeń mogą być dalej uszkodzenia ciała lub szkła łamanego – ostrzega Adam Klimek.

 

Dlaczego jest to tak ważne,

Zapewnienie jakości i stan amortyzatorów może być zdefiniowana szerzej jako gospodarki. Wszelkie zaniedbania w tym względzie tylko spowodować dodatkowe wady i koszty. Przerwane wstrząs powoduje uszkodzenie zawieszenia. Ponadto, można mieć pewność, że wkrótce będzie trzeba wymienić opony w wyniku tzw. ich ząbkowania.

Należy również pamiętać, że zawsze należy sczyszczać amortyzatory w parach, ze szczególnym naciskiem na tylnej osi. – Kierowcy często zapominają o tym, zwracając uwagę tylko na froncie. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, w której klient przez 10 lat nie zmieniła tylne amortyzatory z przodu, natomiast trzecia była już ustawiona. Takie niedbalstwa pewnością doprowadzić do tego, że na końcu osi tylnej zaczyna zginać – ostrzega Adam Klimek. Ważne jest także, z uwagi na fakt, że kierowca pojazdu ruchu nie jest w stanie ocenić wydajność na tylnej osi, a to może być bardzo niebezpieczny i podstępny.

 

Ważne jest, że całe zawieszenie traktowane jako naczynie ściśle powiązane. – Jeśli mamy grać na wahaczu, inaczej trzymać pracy lub poduszkę, są większe, huśtawka … Masz zamiar spożywać poduszki McPherson i łożysko. Jeśli wymiana, musi być kompletna z łożyskiem kolumny. Te elementy muszą być zawsze podawane – ekspert dodaje. Takie naprawy lub wymiany, jednak nie powinny być wykonywane samodzielnie. Powodem jest to, że bez pomocy profesjonalnego serwisu jest to niemożliwe, aby oddzielić istotne ustawienie geometrii, co jest kluczowe dla właściwego dokonanych zmian w szoku.

 

Inne rozwiązania

Rynek motoryzacyjny, jako jeden z najszybciej rozwijającą się i stale się rozwija i próbuje zrobić na dużą skalę nowych technologii. Obecnie niektórzy producenci klasycznych pojazdów amortyzatorów zastępuje z worków powietrznych. – To rozwiązanie daje bardzo dobre wyniki w zakresie komfortu. W tym przypadku, jednakże, jeżeli jest to konieczne, nie doradza regeneracji, wymiany. Głównym powodem jest to, że koszt zakupu i instalacji nowych klocków jest równa około 10 tradycyjnych giełd układów zawieszenia. Osobiście jednak nie spodziewam się, że w przyszłości, było wiele takich innowacji. Klasyczne amortyzatory prawdopodobnie nadal będzie panować, ale to się zmieni ich strukturę i wygląd. Oczekuje się również, że w związku z tym bardziej ważną rolę elektroniki. To jest komputer, nie jest osobą, dostosuje twardości, luz lub zginania do panujących warunków. Można powiedzieć, że będzie to miało Electronics nie mechaniczne – dodaje.

 

Bezpieczeństwo ma po raz kolejny!

Shock Stan jest niezwykły wpływ na bezpieczeństwo czynne i bierne. Uszkodzone, zużyte amortyzatory, nie zapewniają wystarczająco dobrą przyczepność do powierzchni opony, co znacznie pogarsza hamowanie. Może to również spowodować uszkodzenie między innymi. ABS jest jednym z głównych układów, które zwiększają skuteczność hamulców. Bad tłumienia wstrząs przyczynia się do znacznych drgań pojazdu, a tym samym centrum uwagi. Wynik jest olśniewający kierowców dzieje się z przeciwnego kierunku, co również może prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze.

4 komentarze

 1. Mateusz

  Czemu mam wrażenie, że ten artykuł jest tłumaczony w google translate?
  „Zapewnienie jakości i stan amortyzatorów może być zdefiniowana szerzej jako gospodarki.”

  ??

  Odpowiedz
 2. Mariusz

  Fatalny artykuł. Nie chodzi tylko o niedbałe przetłumaczenie tekstu na język polski ale również o ogólniki, które nie są żadną wartością dodaną. I pomyśleć, że Michał Szafrański (bloger) poleca ta stronę na swoich blogu. Michał litości ….. Znam się na temacie, bo projektowałem amortyzatory i to jest jakiś bełkot a nie profesjonalny wpis.

  Odpowiedz
  • Waldemar Florkowski

   Witam Panie Mariuszu, mam dla Pana świetną propozycję. Idealnie byłoby połączyć wiedzę i stworzyć wspólnie materiał dotyczący amortyzatorów.
   Jeżeli materiał przygotowany przez eksperta motoricius nie jest wystarczający z chęcią poznam Pana zdanie i nie widzę problemu żebym dojechał w konkretne miejsce w Polsce.

   Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.