Czym się sugerować przy wyborze OC?

Obowiązek zapewnienia ochrony w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC posiadaczy pojazdów narzucają nam aktualnie obowiązujące przepisy prawne. O ile zakres ubezpieczenia OC jest jednolity we wszystkich firmach ubezpieczeniowych (jest regulowany prawem), o tyle na jego cenę mamy wpływ. Możemy więc działać na zasadach rynkowych i wybrać spośród najlepszych cenowo ofert. Jak to zrobić?

 

Przy ubezpieczeniach dobrowolnych AC, assistance oraz NNW  to klient ma wpływ na to, co kupuje. Może dopasować zakres ochrony do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Zakres ubezpieczenia OC z kolei reguluje ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Klient firmy ubezpieczeniowej nie ma więc na niego żadnego wpływu. Może jedynie powalczyć o jak najkorzystniejszą cenę polisy. Może też  w ramach dodatkowej zachęty do zakupu otrzymać pewne bonusy od ubezpieczyciela.

 

shutterstock_133461689opini

 

 

Cena, jakość usług, renoma ubezpieczyciela…

 

W praktyce to cena powinna być podstawowym kryterium wyboru polisy OC. Możemy ją sprawdzać w dostępnych na rynku ubezpieczeniowym źródłach informacji najlepiej u doświadczonych ekspertów branżowych, pośredników i doradców, a także zbierając oferty bezpośrednio od oddziałów firm ubezpieczeniowych. Powinniśmy przy tym postawić na renomowane towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak Aviva, które znacząco wyróżniają się jakością oferowanych usług i dobrą opinią na rynku.
Na cenę skalkulowanej składki OC największy wpływ mają wypracowane przez nas zniżki za bezszkodową jazdę. Nie bez znaczenia jest przy tym staż prowadzenia pojazdu oraz wiek kierowcy. Jako bardziej doświadczeni będziemy traktowani przez ubezpieczycieli znacznie łagodniej. Na wysokość składki wpływają ponadto m.in.: pojemność silnika, miejsce zarejestrowania pojazdu, jego przeznaczenie.

 

…i dodatkowe bonusy lub zniżki
Na rynku funkcjonują towarzystwa ubezpieczeniowe, które kuszą swoich klientów dodatkowymi zniżkami i bonusami przy zakupie polisy OC. Je również powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na konkretną ofertę. Mogą to być zniżki za zakup polisy online, płatność kartą kredytową, zakup bez rozkładania na raty (płatność jednorazowa), za kontynuację ubezpieczenia w towarzystwie itp. Mogą to być także inne korzystne bonusy  udostępniane najczęściej w gratisie lub za znikomą opłatą np. dodatkowe usługi assistance, czy ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

 

 

 

7 komentarzy

 1. Michał

  Problemy z wypłatą odszkodowań w dużej mierze wynikają z nieznajomości tego co się podpisuje. Gdyby wszyscy czytali warunki ubezpieczenia i jeździli zgodnie z przepisami, to nie byłoby tyle problemów z wypłatą odszkodowań. Liczba wypadków też by się zmniejszyła.

  Odpowiedz
 2. łukasz

  Każdy kierowca zawierający umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym musi być świądom jej warunków. Ograniczenia lub odmowa wypłaty ewentualnych roszczeń dotyczą drastycznych przewinień w większości przypadków ściganych prawem.

  Odpowiedz
 3. anka

  Najważniejsze to dokładnie czytać umowę a w razie niejasności pytać, czasem okazuje się że np. holowanie przysługuje nam w określonych przypadkach i w danej chwili nie można z tej opcji skorzystać.

  Odpowiedz
 4. leon

  Ubezpieczenie OC jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Mimo wielu obwarowań bardzo potrzebnym. Doceni je ten komu ukradli autko.

  Odpowiedz
 5. marysia

  Podstawą jest przeczytać każdą umowe dokładnie i dopytać w razie niezrozumienia oszczędzi to późniejszych kłopotów w razie potrzeby.

  Odpowiedz
 6. marek

  Im więcej zabezpieczeń antykradzieżowych, tym szansa na niższa składka AC. Warto więc przemyśleć jakie zabezpieczenia zainstalować. Z pewnością po jakimś czasie kost inwestycji się zwróci.

  Odpowiedz
 7. sylwia

  Na dobrego włamywacza żadne zabezpieczenie nie jest dość dobre dlatego bez OC nie odważyłabym się jeździć, niestety znajoma miała przykrą sytuacje skradli jej autko nie była ubezpieczona więc i strata i duże problemy były. Uczmy się na błędach innych.

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.