Nabyliśmy nasz wymarzony samochód. Co zrobić, aby strach przed jego stratą nie przysłonił nam radości? Coraz częściej słyszymy o amatorach cudzej własności. Jak zatem zabezpieczyć nasz wóz przed kradzieżą?
Dzięki skutecznym zabezpieczeniom zrezygnowany złodziej poszuka łatwiejszego celu, pozostawiając nasz pojazd w spokoju. W tym przypadku idealnie sprawdza się przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony.

zabezpieczyc

Najczęściej montowanym seryjnie zabezpieczeniem jest immobiliser. Blokowane są trzy newralgiczne dla pracy silnika obwody: zapłon, rozrusznik oraz podawanie paliwa. Odblokowanie urządzenia polega na wprowadzeniu odpowiedniego kodu do kluczyka.

„Kolejnym oraz najczęstszym na liście wyposażeniem dodatkowym samochodu jest autoalarm. W bardziej zaawansowanych jego formach istnieje możliwość poinformowania kierowcy o zagrożeniu poprzez fale radiowe czy nawet wysłanie informacji na telefon. Autoalarm powinien się wyłączyć, gdy mamy zamiar wsiąść do auta; dlatego najczęściej do autoalarmu dołączany jest specjalny pilot. Po naciśnięciu przycisku w pilocie autoalarm wyłącza się, co umożliwia właścicielowi skorzystanie z pojazdu – tłumaczy Grzegorz Biesok, kierownik sprzedaży akcesoriów w firmie Auto-Boss.

type=”text/javascript”
„Nowe autoalarmy korzystają najczęściej z dynamicznie generowanego kodu. Oznacza to, że wysyłany przez pilot kod wyłączający alarm jest za każdym razem inny. Zapewnia to bezpieczeństwo przed tym, aby złodziej mógł przechwycić wysyłany drogą radiową kod. Autoalarm dysponuje systemem czujników wbudowanych w pojazd, nie wykrywa on jednak ruchów wewnątrz pojazdu. Bardziej zaawansowane modele potrafią zareagować nawet na nienaturalny ruch karoserii. Uruchamia się wtedy syrena i światła”.

Autoalarm często współpracuje z immobiliserem: jeśli zostaniemy napadnięci, możemy aktywować funkcję za pomocą przycisku. Złodziej wtedy daleko nie odjedzie: po pewnym czasie autoalarm włączy immobiliser, powodując unieruchomienie pojazdu.

type=”text/javascript”
Niestety, każde zabezpieczenie jest do złamania. Ważną kwestią jest jednak czas na jego rozpracowanie. Im więcej rozwiązań antykradzieżowych zastosujemy w naszym samochodzie, tym bardziej możemy zapobiec jego kradzieży. Złodziej zniechęci się po kilkunastu mozolnych próbach złamania alarmu lub ktoś inny zauważy zdarzenie i wezwie policję.

Źródła : Auto-Boss

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.