Wiele tematów do artykułów podsyła mi policja… może nie personalnie ale podczas spotkań bliskiego stopnia, pewnie z racji że dużo jeżdżę kontakt z mundurowymi jest dość systematyczny, ale jak widać nie zawsze brzemienny w skutkach, bo nadal mogę jeździć. 2 lat temu opisywałem historię jak to w służbie policji spisuje się KIA CEED i nie było to nazbyt miłe doświadczenie dla Pani policjantki, tym razem dopadła mnie policyjna Alfa Romeo w wersji autostradowej. 

 

Od debiutu tego modelu w barwach polskiej policji minęły już 2 lata w tym czasie, głośno było wtedy również o samym przetargu, gdyż przedstawicielstwo tej włoskiej marki rzutem na taśmę wdarło się do udziału w przetargu zmieniając specyfikację swojego auta i instalując felgi stalowe (fabrycznie wszystkie modele które łapały się w widełkach specyfikacji posiadały alufelgi).

Ale czego to się nie robi dla nowych 120 sztuk, po krótkim czasie okazało się że patent ze stalowymi felgami + dystanse nie sprawdza się, w kilku przypadkach koła potrafiły wyprzedzić samochód i po krótkim czasie po cichutku z powrotem zamontowano ładną 17-tkę!

 

A jak spisuje się auto? – gdy zadałem takie pytanie odpowiedź była niezwykle szybka! -tragicznie! Często zapala się CHECK ENGINE, w wielu przypadkach zdarza się, że podczas pościgu autostradowego, odcina turbo. 159-tki wyposażone są w silnik 1750 TBI o mocy 235 KM, przyspieszają poniżej 8 sekund do setki, ale w/g oceny policjanta to jest i tak stanowczo za mało i wielu autostradowych driverów umyka ich uwadze.

 

policja 159

 

Zwrócił też uwagę, dlaczego do policji przeznacza się auto z jasną tapicerką (obicia drzwi, deska rozdzielcza), w trakcie służby i działań elementy te nie wyglądają zbytnio estetycznie.

Dobrym faktem jest to, iż dzięki Alfie 159 dedykowanej policji, funkcjonariusze mają dobre znajomości w salonach FAP, głównie na serwisie.

 

Alfa nie ukrywajmy, prezentuje się niezwykle okazale, jednak w konfrontacji z najmocniejszym Oplem Insignią OPC, zakupionym przez ITD wypada przeciętnie.

Większość tych modeli jednak nie jeździ po autostradach, gdyż na nie wystarczy dosłownie 6-8 sztuk, ale jestem niezwykle ciekawy jak te samochody będą zachowywały się za 2-3 lata.

Bogatszy o dodatkową wiedzę z pouczeniem odjechałem :)

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.