Salon motoryzacyjny w Genewie był miejscem światowej premiery modeli Kia pro_cee’d GT oraz cee’d GT, czyli najbardziej usportowionych, produkcyjnych samochodów w historii marki Kia.

Oba pojazdy napędzane są nową wersją 1,6-litrowego silnika benzynowego GDI (bezpośredni wtrysk paliwa) o wzmocnionej konstrukcji z turbosprężarką dwukanałową (twin-scroll turbo). W porównaniu z identycznej pojemności silnikiem wolnossącym uzyskano wzrost oddawanej mocy o 51% do 204 KM oraz momentu obrotowego o 61% do 265 Nm.

Oba przednionapędowe modele GT wyposażone są seryjnie w sześciostopniową przekładnię manualną i przyspieszają od 0-100 km/h w czasie 7,7 sekundy, a ich prędkość maksymalna sięga 230 km/h. Godna uwagi jest elastyczność napędu: przyspieszenie na biegu czwartym 60-100 km/h zajmuje 5,4 sekundy, na biegu piątym 80-120 km/h 7,3 sekundy, a na biegu szóstym 80-120 km/h jest to około 8,8 sekundy.

Oba nowe modele GT zaprojektowano w Europie pod nadzorem Petera Schreyera, prezesa i głównego stylisty Kia Motors Corporation. Samochody otrzymały nową atrapę chłodnicy oraz nowe gniazda reflektorów, pogłębione zderzaki, czteropunktowe świtała do jazdy dziennej LED, nowe lampy przeciwmgielne, podwójną końcówkę wydechu, powiększone 18-calowe felgi z lekkiego stopu a także przyciągające wzrok, lakierowane na czerwono zaciski hamulców.

Wystrój kabiny obejmuje sportowe fotele Recaro, metalizowane nakładki pedałów, specjalnie dobrane materiały wykończeniowe oraz wzorowany na samochodach wyścigowych, 7-calowy wyświetlacz TFT w zestawie wskaźników.

Charakterystykę dynamiczną, jakiej spodziewać się można po samochodach o zacięciu sportowym i tak wysokiej mocy napędu, zapewniają odpowiednie modyfikacje konstrukcji zawieszenia. Jak podkreśla producent, nie ma to jednak wpływu na komfort jazdy: oba modele GT mogą się sprawdzać także w codziennej eksploatacji.

Formą podkreślenia planowanego w połowie roku rozpoczęcia sprzedaży sportowej Kii jest wersja pro_cee’d GT 1st Edition. Planuje się wyprodukować zaledwie 500 egzemplarzy takich aut, które będą dostępne wyłącznie na specjalne zamówienia od 1 kwietnia.
źródło KIA

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.