Wczoraj napisał do mnie jeden z czytelników, który zadał mi kilka pytań w kwestii fotoradarów, od słowa do słowa nie chciałem pozostawić tego tematu bez odpowiedzi, jednak postanowiłem zasięgnąć wiedzy z „góry”.

 

Oto list czytelnika :

Dzień dobry, przeczytanie artykułu o Panu Emilu Rau, skłoniło mnie do napisania tego maila do Państwa. Chodzi mi o prawidłowe oznaczenie fotoradaru znakiem D-51. W skrócie.

Przepisy mówią, że jeżeli na jakimś odcinku drogi stoi fotoradar, to przed tym radarem w odpowiedniej odległości ma być ustawiony znak drogowy D-51. Jak to jest jeżeli pomiędzy znakiem D-51, a fotoradarem jest skrzyżowanie?

 

 

Czy za skrzyżowaniem powinien być powtórzony znak D-51?

Wg przepisów i wszelkiej maści komentarzy do nich, mam przecież prawo do informacji, że na danym odcinku drogi jest prowadzona fotoradarowa kontrola prędkości. Jeżeli wyjeżdżam z bocznej drogi usytuowanej pomiędzy znakiem D-51, a fotoradarem takiego powtórzonego znaku już nie ma, a przynajmniej ja się z tym nie spotkałem.

 

 

Czy nie powinno być przypadkiem tak, że fotoradarowa kontrola prędkości z fotoradarów stałych i tych przenośnych Straży Miejskiej może być dokonywana tylko w miejscu oznaczonym znakiem D-5 i jednocześnie od znaku do fotoradaru nie ma prawa być skrzyżowań? Ewentualnie w przypadku występowania skrzyzowań znak D-51 powinien być powtórzony jak ma to miejsce w przypadku znaków ograniczających prędkość. Czy możecie Państwo pomóc mi w rozwianiu moich wątpliwości?

Dane czytelnika do wiadomości redakcji.

 

 

Jednak by rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiłem udać się do Komendy Miejskiej Policji w Łodzi – Wydziału Ruchu Drogowego, gdzie postanowiłem rozwiać wszelkie wątpliwości.

Znak D-51 powinien być ustawiony przed stacjonarnym urządzeniem rejestrującym w odległości od 100 do 200 metrów na drogach o dopuszczalnej prędkości do 60 km/godz. W miejscach, gdzie można jechać ponad 60 km/godz., odległość znaku od urządzenia rejestrującego powinna wynosić od 200 do 500 metrów.

A na drogach ekspresowych i autostradach znak D-51 musi być ustawiony w odległości od 500 do 700 merów od fotoradaru.

fotoradar 4

Warto również zaznaczyć, że nie ma obowiązku powielania tego znaku za skrzyżowaniem, ponieważ jest to znak stricte informacyjny. Również tablica „miasto monitorowane” może być jego dodatkowym usprawiedliwieniem. Jednak głównym celem jest by znak D-51 stawiać zawsze w przestrzeni bez skrzyżowań aby nie było niejasności co do interpretacji.

W tym wypadku nie do końca się zgadzam z interpretacją przepisu ponieważ, dla osoby wyjeżdżającej z drogi poprzecznej nie ma żadnych przesłanek co do istnienia fotoradaru stacjonarnego w tym miejscu.

A cała dyskusja sprowadza się zawsze do jednego – przestrzegaj przepisów zawsze, a nie tylko tam gdzie są fotoradary…

4 komentarze

  1. Emila

    Tak na dobrą sprawę nigdy się nawet nad tym nie zastanawiałam, czy ten znak jest powielony za skrzyżowaniem…. Prawo często bywa mało logiczne.

    Odpowiedz
  2. Janusz

    Odpowiedź Policji jest nie do końca prawdziwa. Znak D-51 może być pominięty za skrzyżowaniem, ale wtedy fotoradar jest nieoznaczony, a musi być oznaczony.

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.