Z Katowic na Nordkapp wyruszy 10 sierpnia wyprawa Złombol 2013. Udział w siódmej edycji tej imprezy zgłosiło już ponad 120 załóg, w tym ekipa Złombol-Śmigło, sponsorowana przez IBRM SAMAR.

Złombol, to ekstremalna wyprawa samochodami wyprodukowanymi lub skonstruowanymi w czasach komunistycznych w krajach ?obozu socjalistycznego?. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup rzeczy dla dzieci ze śląskich domów dziecka. Wartość zakupu pojazdów, nie licząc napraw przygotowawczych, to orientacyjnie 1000 zł.

 

Dotychczasowe trasy prowadziły z Katowic do Monaco, na arktyczne koło podbiegunowe, do Azji, do słynnego jeziora Loch Ness i do Archaia Olympia w Grecji, aby pokazać, że mimo wszystkich obaw da się dojechać takimi „złomami” do wyznaczonego celu. Trasy za każdym razem są bardzo ciężkie: Alpy ze stromymi podjazdami, serpentyny, duże odległości, pustki skandynawskie, łosie, mróz i upały, dziurawe drogi w Bułgarii, chaos w Stambule, nieskończone zachodnie autostrady, szkockie Highlands i niezapomniany legendarny przejazd przez Albanię.

łada nordkapp

Według organizatorów, Złombol nie jest wycieczką zadbanych ?youngtimerów?, ani wakacyjnym pobytem w komfortowym hotelu. Złombol to ekstremalna wyprawa bez? jakiegokolwiek wsparcia ze strony organizatorów! Nie ma mechaników, nie ma assistance, nie ma lawety, nie ma psychologa, nie ma części, a sprzęt jest stary i zmęczony. Nikt wcześniej nie sprawdza trasy ani miejsc noclegów. Wyjazd to duża niewiadoma, a od uczestników bezwzględnie wymagana jest samodzielność wyprawowa. W razie poważnej awarii muszą utylizować swój pojazd po drodze i wracać w inny sposób do Polski.

Koszty wyjazdu, w tym zakup auta, przygotowanie go do drogi, koszt paliwa, noclegów, opłat za autostrady, promy, napraw, lawet, naklejek, etc. uczestnicy opłacają w własnym zakresie. Po drodze są ustalone punkty noclegowe, w których uczestnicy spotykają się. Nie są one jednak wcześniej sprawdzone i bywają różnego rodzaju utrudnienia, jak na przykład brak danego miejsca noclegowego. Każdy przejeżdża trasę we własnym zakresie, uczestnicy nie jadą bowiem w jednym konwoju.

Podczas Złombolu zbierane są pieniądze dla dzieci. Darczyńcy wpłacają pieniądze na konto akcji i umieszczają swoje logo firmowe lub zdjęcia na bolidach. Sto procent wpłaconych środków jest wykorzystane na prezenty dla dzieci z domów dziecka.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.