Dziś pragnę poruszyć problem, który od kilku ostatnich lat staje się coraz częstszym procederem.

Niewątpliwie cięcie kosztów może być, drogie w skutkach!
Ale zacznijmy od początku, wyobraźmy sobie taką sytuację: mamy stłuczkę, powierzchowną, do wymiany jest lampa, za pośrednictwem portalu allegro wynajdujemy lampę do naszego modelu, rozpiętość cenowa od 100 do 300 PLN, czy ta różnica w cenach to widzimisię sprzedającego?!
W dużej części przypadków, lampy pochodzą, od modeli z Anglii, które przywiezione do Polski zostają rozebrane do części..
Na pozór temat błahy, co to za różnica czy lampa pochodzi od anglika, francuza, portugala.. Też bym tak uważał gdyby nie fakt, że w Anglii obowiązuje ruch lewostronny – a przez to układ odbłyśników w lampach jest z goła odmienny (dostosowany do ruchu lewostronnego) – większy słup światła pada z lewej strony.
A teraz niczym kalka nałóżmy to na model użytkowany w Polsce…
Cóż będę teoretyzował przykład na zdjęciu obok, dokładnie ilustruje, jak montaż tych lamp wpływa na ruch drogowy, ale jeżeli nie zależy nam na innych użytkownikach ruchu,  to i tak przygoda z „angielską lampą” skończy się podczas wizyty na przeglądzie technicznym – gdyż jestem pewny na 100%, że nasze auto nie przejdzie przeglądu technicznego, chyba, że ktoś podmieni w etui polisę ubezpieczeniową ze 100 PLN i przekaże diagnoście .
Więc jakby nie kalkulować, oszczędność, na angielskiej lampie kończy się niezwykle szybko!
Jak się ustrzec, by nie kupić kota w worku?
Procedura jest niezwykle prosta! Na zdjęciu obok prezentowana jest lampa od wersji angielskiej, w kółku występuje wpis E11 – oznaczający homologację angielską oraz strzałka sygnalizująca ruch lewostronny. W zależności od producentów mogą występować te wpisy razem, bądź osobno – w starszych modelach były to zazwyczaj same strzałki, niby mały detal a diametralnie zmienia warunki oświetlenia drogi! 

Dla zainteresowanych – pozostałe oznaczenia homologacyjne :
E1 – Niemcy
E2 – Francja
E3 – Włochy
E4 – Holandia
E5 – Szwecja
E6 – Belgia
E7 – Węgry
E8 – Czechy
E9 – Hiszpania
E10 – Serbia i Czarnogóra
E11 – Wielka Brytania
E12 – Austria
E13 – Luksemburg
E14 – Szwajcaria
E16 – Norwegia
E17 – Finlandia
E18 – Dania
E19 – Rumunia
E20 – Polska

2 komentarze

 1. Anonymous

  Ale jaja, muszę zobaczyć w swoim, bo ostatnio kupiłem peugeota 307 i dziwnie świecą światła, myślałem, że to odbłyśniki już są wypalone, a może rzeczywiście ktoś przycwaniakował!

  Odpowiedz
  • zan

   Gó..o prawda.Mój anglik do ruchu lewostronnego ma homologacje lamp E4 czyli holenderska. A strzałki do ruchu lewostronnego.

   Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.