50 złotych a nawet  5.000 tysięcy lub organizacja imprezy towarzyskiej – takie oferty korupcyjne otrzymują policjanci.
Najczęściej ze strony kierowców podczas przeprowadzania kontroli na drodze. Zaledwie w ciągu pierwszego miesiąca 2013 policjanci z woj. łódzkiego zatrzymali 9 podejrzanych, którzy w różnych okolicznościach próbowali uniknąć odpowiedzialności karnej podejmując próbę przekupienia policjantów. Szybko przekonali się, że takie zachowanie nie popłaca.
Usłyszeli zarzuty korupcyjne, za które grozi do 10 lat pozbawienia wolności. W całym 2012 roku takich sytuacji na terenie województwa było aż 54.
policja lapówka

Już w pierwszym tygodniu lutego 2013 roku doszło do trzech kolejnych zatrzymań łapówkarzy. Ostatni przypadek miał miejsce 6 lutego 2013 roku w Zgierzu na ulicy Łagiewnickiej.
Tym razem korupcyjna propozycja wyszła ze strony konkubiny kierowcy przyłapanego na przekroczeniu prędkości i jeździe bez uprawnień. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zgierskiej komendy skontrolowali 48-latka, który prowadząc bmw przekroczył dozwoloną prędkość o 39 km/h.
Dodatkowo okazało się, że nie ma uprawnień do kierowania. Mężczyzna zamiast ze skruchą poddać się karze obrzucił inwektywami funkcjonariuszy znieważając mundurowych wulgarnymi słowami.

Całą sytuacje próbowała ratować 46-letnia znajoma agresywnego kierowcy usiłując wręczyć stróżom prawa 100 złotych w zamian za odstąpienie od ukarania kierowcy mandatem karnym. Tym samym oboje zostali zatrzymani. Jedno pod zarzutem korupcyjnym, co zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności, drugie za znieważenie policjantów za co grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Wyjątkową ?hojnością” wykazała się nietrzeźwa 37-latka zatrzymana w Aleksandrowie Łódzkim 8 stycznia 2013 r. Kiedy okazało się, że kierowała mitsubishi lancer mając w organizmie 1,6 promila próbowała uniknąć odpowiedzialności karnej za przestępstwo proponując każdemu z dwóch kontrolujących ją policjantów po 5 tysięcy złotych. Po wytrzeźwieniu usłyszała zarzuty jazdy w stanie nietrzeźwości za co grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy. Dodatkowo próbę skorumpowania funkcjonariuszy publicznych za co kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. 9 stycznia Prokuratura Rejonowa w Zgierzu zastosowała wobec niej dozór policyjny.

Inna  zdesperowana nietrzeźwa kierująca, wykazując się własną inwencją, oprócz 50 złotych łapówki obiecywała policjantom zorganizowanie imprezy towarzyskiej w zamian za odstąpienie przez nich od jej ukarania. 35-latka prowadząca opla astrę wpadła 20 stycznia 2013 roku w Kamieńsku. Badanie wykazało w jej organizmie ponad 1,2 promila alkoholu.

Jak się okazuje takie ?załatwianie? spraw to nie tylko domena Polaków. 23 stycznia 2013 roku mundurowi zatrzymali obywatela Chin, który chciał przekupić policjantów z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KMP w Łodzi. Kierował mercedesem mając w organizmie ponad 1,3 promila.
Na domiar złego nie posiadał uprawnień do kierowania ani aktualnej polisy OC. Łamaną polszczyzną wytłumaczył stróżom prawa, że wyszedł chwilę wcześniej z kasyna, gdzie wypił piwo. 36-latek przewidując kłopoty wyjął z kieszeni 300 złotych i próbował wcisnąć do kieszeni jednego z funkcjonariuszy. Za próbę przekupstwa został zatrzymany. Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli ponad 11 tysięcy złotych w gotówce, które sprawca miał przy sobie.

Nie zawsze korupcyjne propozycje są związane z kontrolą drogową. 30 października 2012 roku dzielnicowi z VII Komisariatu KMP w Łodzi zatrzymali 56-letniego mężczyznę, u którego zabezpieczyli znaczne ilości alkoholu i papierosów bez akcyzy. Podczas przeszukania mieszkania i garażu łodzianina policjanci znaleźli prawie 450 litrów alkoholu, 570 paczek papierosów i 63 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Zdesperowany 56-latek próbował nakłonić policjantów do odstąpienia od dalszych czynności proponując im 450 złotych łapówki i obiecał przekazać jeszcze 5 tysięcy złotych.
czytano: 275 razy
źródło: KWP w Łodzi

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.