Launch Control, Launch Control… No własnie warto też poświecić kilka słów temu systemowi na przykładzie Audi R8.

Najprościej rzecz ujmując jest to rozwinięta forma systemu kontroli trakcji, dzięki której maksymalnie wykorzystujemy moc auta w sprincie [z zatrzymania].

Jeśli spojrzymy na ten system bardziej pod kątem technicznym  to głównym założeniem systemu LC jest automatyczne utrzymanie m. in. określonej prędkości obrotowej silnika i ciśnienia doładowania, tak aby wystartować dynamicznie przy jak najlepszych parametrach trakcyjnych.

System ten znany był z wyścigów Formuły 1, wykorzystywany od 2001, jednak od wyścigu na torze Silverstone w 2003 znów został zabroniony przez FIA. Podobna historia spotkała go w Rajdowych Mistrzostwach świata.

 

system launch control w audi

 

 

W Audi R8 dostępny jest gdy wybierzemy go razem z dwusprzęgłową, siedmiobiegowa skrzynia S-Tronic.

Jak go uruchamiamy?

– ustawiamy skrzynię biegów w trybie „S”, następnie wyłączamy system kontroli trakcji ESP, po czym wciskamy mocno hamulec, ale tym razem przewrotnie bo lewą nogą [to taka odmienność dla kierowców jeżdżących samochodem ze skrzynią automatyczną], po czym wciskamy pedał gazu do oporu, tak by na obrotomierzu ukazało się 4000 obr/min i puszczamy pedał hamulca.

Wtedy auto rusza z maksymalnym impetem!

Jednak nie jest tak różowo, ponieważ abyśmy mogli sprawdzić ten system trzeba spełnić kilka warunków : -w silniku olej musi być rozgrzany, -musi być również optymalny poziom oleju -auto powinno stać „na prostej”.

 

 

Oczywiście nie jest to nic nielegalnego, ponieważ marka Audi zapisała to w instrukcji obsługi, jednak mało kto wie, że w przypadku Audi R8 możemy odpalić ten system tylko 50 razy podczas żywota samochodu, tak.. tak.. tylko 50 razy!

Ze względu na to, że podczas każdej z prób, samochód poddawany jest dużym przeciążeniom, szczególnie skrzyni biegów i układu przeniesienia napędu.

 

Wiem również, że pewien klient po miesiącu eksploatacji nowego modelu, postanowił się zapytać centrali dlaczego przestał mu działać ten system… po czym otrzymał odpowiedź „GAME OVER” :)

 

Dlatego czasami uważam, że warto by dokładnie przeczytać instrukcję i sumiennie podejść do rozmowy ze sprzedawcą.

Z informacji jakie do mnie dotarły, marka Audi pracuje nad nowym, udoskonalonym systemem Launch Control który będzie w stanie obsłużyć 100 prób!

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.