Chciałbym powrócić do tematu który zapoczątkowałem w 2010 roku, a mianowicie obowiązku posiadania apteczki samochodowej w aucie. 3 lata temu pisałem o tym ( Mam w aucie apteczkę i się tego nie wstydzę )rozgorzała w tej kwestii niesamowita dyskusja, artykuł został wyświetlony blisko 50 tys razy i dlatego chciałem powiedzieć co w tej kwestii się zmieniło i na jakim etapie jest sprawa.

 

W pierwszej kolejności wysłałem pismo do Parlamentu Europejskiego do Brukseli do odpowiedniej komórki, a następnie do Ministerstwa Infrastruktury, na ręce ówczesnego ministra Cezarego Grabarczyka i co w tym wszystkim jest najciekawsze to po miesiącu otrzymałem listowne potwierdzenie otrzymania pisma z Brukseli, a z naszego rodzimego ministerstwa (mijają już prawie 3 lata) figę z makiem!

petycja

 

 

W kolejnym piśmie otrzymanym z Parlamentu Europejskiego dostałem informację o tym, iż  moja petycja spełnia wymogi prawne, jednym słowem jest merytorycznie rzeczowa i zostanie przetłumaczona na języki ojczyste wszystkich parlamentarzystów biorących udział w obradach.

 

Jednak bo blisko 5-6 miesiącach otrzymałem kolejne pismo, że petycja w chwili obecnej nie zostanie przedstawiona do czytania tylko, pozostanie na liście rezerwowej (coś w stylu jak będzie okazja) i tak wyglądały całe boje…

 

Czy apteczka jest potrzebna? – oczywiście, że formalnie nie!

Jednak należy sobie zdawać z tego sprawę,że zgodnie z artykułem 162 Kodeksu Karnego, brak udzielenia pierwszej pomocy może być bolesny dla nas w skutkach.

 

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.Mówiąc po ludzku: za nie udzielenie pomocy grozi nam nawet do 3 lat za kratkami. Kara oczywiście może być mniejsza, lub może jej wcale nie być. Kiedy ów artykuł najczęściej ma zastosowanie? Najczęściej w przypadku zdarzeń drogowych, gdy jeden uczestników (zazwyczaj ten, który jest w lepszym stanie) oddala się z miejsca zdarzenia pozostawiając pozostałych poszkodowanych na pastwę losu.

 

Czy to tego jest potrzebna apteczka? Tutaj głównie myślę o kierowcach, raczej tak, gdyż czasami ciężko jest zatamować krwotok krawatem albo skarpetką..

W chwili obecnej apteczka obowiązkowa jest w takich krajach jak Austria, Czechy, Chorwacja, Niemcy czy Węgry.

 

Dochodzę powoli do wniosku, że mimo zainteresowania PE, najlepiej będzie powtórzyć to działanie na rodzimej ziemi. Tym bardziej, że apteczka kosztuje około 10-20 zł, a często jest bardziej potrzebna od chociażby 1 kg gaśnicy, którą co najwyżej ugasimy grilla….

 

Wkrótce dalsze szczegóły!

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.