Już we wrześniu na targach w Hanoverze zadebiutuje nowy Mercedes, jednak im bardziej przyglądam się temu zdjęciu widzę aktualnie sprzedawane Renault Kangoo Express z gwiazdą na masce!

Choć nie jest to tylko symboliczna zmiana jak u bliźniaków Citorena i Peugeota, gdyż w modelu Citan zmieniono całkowicie pas przedni, wraz z przeprojektowaniem zderzaka, tak by upodobnić nowy model do klasy A, jednak patrząc dalej widzimy wciąż Renault Kangoo które podczas debiutu było zestawiane z Homerem Simpsonem ze znanej amerykańskiej kreskówki, czy taki wizerunek odpowiada Mercedesowi?!

Otóż prestiżowa marka prawdopodobnie przyjmie odmienną koncepcję, chociażby ze względu na cenę.
Jakby na to nie patrzeć, nowy Mercedes CITAN będzie prawdopodobnie droższy o około 20-25% od francuskiego bliźniaka, a gdy pominiemy zmiany w przodzie, będziemy mieli dwa bliźniacze modele, posiadające tą samą konstrukcję, to samo wnętrze, a co najważniejsze te same silniki – choć inżynierowie Mercedesa zapowiadają, że poddadzą je delikatnym zmianom, w gruncie rzeczy jednostki te będą francuskiej produkcji o mocach od 60 do 110 KM. Smaku dodaje też fakt, ze oba modele będą powstawać w tej samej fabryce w  francuskim mieście Maubeuge.

Polityka Mercedesa jest również na tyle niezrozumiała gdyż zakłada, że sprzedaż modelu CITAN na rynku europejskim wyniesie około 5%, a głównymi konkurentami będą modele Kangoo, Berlingo, Partner, Doblo.

Czy ta kombinacja ma sens?
Gdyby polityka Mercedesa zmieniła się i model CITAN stałby się małym VAN-em, który będzie konkurował z europejskimi modelami głównie ceną – wróżyłbym sukces, ale gdy widzę, że producent zakłada udział w rynku między 3-5% spodziewam, się dużej różnicy cenowej, na pewno jeszcze większej jak między Renault Kangoo, a VW Caddy.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.