Nowy diesel 1,6 litra i-DTEC to pierwsza w Europie jednostka napędowa z opracowanej przez Hondę serii ?Earth Dreams Technology?. Silnik o mocy maksymalnej 120 KM i maksymalnym momencie obrotowym 300 Nm (przy 2000 obr./min.) trafi pod maskę modelu Civic na początku 2013 roku. Jednostka emituje zaledwie 94 gramy CO2 na kilometr oferując niski poziom spalania i ponadprzeciętne osiągi.

honda 1.6

?Głównym założeniem filozofii Earth Dreams Technology jest uzyskanie dobrych parametrów ekologicznych przy zachowaniu dynamicznych osiągów, z których słynie Honda,? powiedział Suehiro Hasshi, lider projektu wszystkich europejskich wersji Hondy Civic, łącznie z odmianą 1,6 l i-DTEC. ?Ważne jest też, aby nasze samochody dawały kierowcom dużą radość z jazdy.?

?Zbudowaliśmy nowy silnik od podstaw,? dodaje Tetsuya Miyake, lider projektu silnika 1,6 l i-DTEC. ?Nie przyjęliśmy żadnych punktów odniesienia, ponieważ wszystkie standardy były dla nas niewystarczające. Dążyliśmy do stworzenia własnych wzorców, którymi będzie musiała kierować się konkurencja.?

?Opracowanie tego silnika wiązało się z zastosowaniem inteligentnych i ekologicznych technologii,? powiedział Suehiro Hasshi. ?Skupiliśmy się na usprawnieniu wielu pojedynczych aspektów, które w połączeniu dały zamierzony efekt. To właśnie istota i piękno filozofii Earth Dreams Technology.?

Silnik 1,6 litra i-DTEC został zaprojektowany specjalnie na potrzeby rynku europejskiego, aby sprostać rosnącym potrzebom klientów szukających ?czystych? jednostek wysokoprężnych. Nowy diesel – produkowany w brytyjskiej fabryce Hondy w Swindon (HUM), wyłącznie z przeznaczeniem na rynki Starego Kontynentu – będzie ważnym ogniwem europejskiej strategii sprzedaży Hondy. Dlatego firma uruchomiła w HUM dedykowaną linię produkcyjną, na której można wytworzyć do 500 sztuk jednostek dziennie. Oznacza to, iż w cyklu dwuzmianowym, co 138 sekund powstaje jeden gotowy silnik. Nowa linia będzie wykorzystywana zarówno do produkcji jednostki 1,6 l i-DTEC, jak i silnika 2,2 l i-DTEC.

W roku 2013 jednostka 1,6 litra i-DTEC uzupełni również gamę modelową nowej Hondy CR-V (produkowanej w HUM), natomiast w przyszłości filozofia ?Earth Dreams Technology? będzie stanowiła podstawę konstrukcji wszystkich silników Hondy.

Nowa Honda Civic 1,6 litra i-DTEC: informacje na temat silnika

Najlżejszy silnik Diesla w klasie
Kluczem do sukcesu nowego silnika jest jego niska waga. Dzięki zastosowaniu aluminiowej głowicy cylindrów oraz otwartego, aluminiowego bloku cylindrów udało się zredukować masę całkowitą o 47 kilogramów w stosunku do jednostki 2,2 l i-DTEC, co czyni nowego diesla Hondy najlżejszą jednostką w klasie.

Poszczególne komponenty silnika zostały zoptymalizowane w celu uzyskania niewielkich rozmiarów oraz niskiej wagi. W dalszym obniżeniu masy jednostki pomogły zaawansowane technologie produkcyjne.
W porównaniu z silnikiem 2,2 l i-DTEC zmniejszono grubość ścian cylindra z 9 do 8 mm, co jest niespotykane w przypadku jednostki wysokoprężnej. Dodatkowo inżynierowie zastosowali lżejsze tłoki i korbowody.

Zmniejszone tarcie mechaniczne
Inżynierowie pracujący nad jednostką 1,6 l i-DTEC dążyli przede wszystkim do uzyskania mniejszego tarcia wewnętrznego, porównywalnego z jednostkami benzynowymi. ?Wszystkie ruchome elementy zostały zoptymalizowane, aby zredukować ich tarcie,? powiedział Tetsuya Miyake. W tym celu zastosowano na przykład krótszą i węższą część prowadzącą tłoka. Przy 1500 obr./min. silnik 1,6 l i-DTEC odznacza się o około 40% niższym poziomem tarcia mechanicznego niż jednostka 2,2 l i-DTEC.
?Wszystko to przyczynia się nie tylko do redukcji zużycia paliwa i emisji, ale także poprawia reakcje silnika zarówno na dodanie, jak i ujęcie gazu, co daje dużą radość z jazdy. Obniżyliśmy tarcie wewnętrzne silnika do poziomu osiąganego przez jednostki benzynowe. To wyjątkowe dokonanie.?

Inteligentny system turbodoładowania
Turbosprężarka Garrett czwartej generacji zastosowana w silniku 1,6 l i-DTEC została wyposażona w kierownice spalin o zmiennej geometrii, natomiast jej prędkość obrotowa jest precyzyjnie nadzorowana przez pokładowy system elektroniczny. Minimalizuje to efekt ?turbodziury? i zapewnia optymalne połączenie wysokiej siły napędowej przy niskich i średnich obrotach oraz wysokiej dynamiki przy wysokich obrotach. Turbosprężarka działa przy maksymalnym ciśnieniu doładowania wynoszącym 1,5 bara.

Wydajny system wtrysku paliwa i przepływu powietrza
Opracowany przez Hondę silnik 1,6 l i-DTEC wykorzystuje system wtrysku firmy Bosch pracujący przy ciśnieniu 1800 barów. Wysokie ciśnienie paliwa oznacza, że jest ono wtryskiwane z wyższą szybkością i jednocześnie – dokładniej rozpylane. Wszystko to przekłada się na stworzenie mieszanki powietrzno-paliwowej o wysokiej jakości, co z kolei poprawia wydajność i czystość spalania, a w rezultacie prowadzi do obniżenia zużycia paliwa i emisji.

Inżynierowie Hondy podnieśli również sprawność objętościową cylindrów stosując lepszy przepływ powietrza dolotowego oraz układ zawirowywania powietrza w głowicy silnika. Umożliwia to precyzyjną kontrolę procesu spalania i redukcję gorących miejsc w komorze spalania, które zwykle generują emisję szkodliwych substancji.  Ograniczenie emisji tlenków azotu NOx zapewnia innowacyjny system recyrkulacji gazów wydechowych EGR, który działa przy wysokim i niskim ciśnieniu.

Wysokie osiągi, niska emisja
Moc maksymalna: 120 KM przy 4000 obr./min.
Maks. moment obrotowy:300 Nm przy 2000 obr./min.
Zużycie paliwa (średnio w cyklu EU)3,6 l/100 km
Emisja CO2: 94 g/km

* Wszystkie dane dotyczą wersji 1,6 l i-DTEC S

2 komentarze

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.