Dziś uśmiecham się do tych którzy są przed swoim pierwszym egzaminem na prawo jazdy, bądź za szybko jechali, albo mieli zbyt głęboki kieliszek [obiecałem sobie, że przez 2 tygodnie nie będę poruszał tego wątku, zatem go pomijam].

 

Data 19 stycznia już po raz drugi zapisuje się dla przyszłych kierowców jako termin reformy egzaminu teoretycznego, było tak w 2013 roku i teraz będzie w 2014.

 

Do dziś komputer losowało 18 pytań z puli 450 i kursant miał 25 minut aby uzupełnić test, z możliwością popełnienia maksymalnie 2 błędów.

W/g nowych zasad komputer wylosuje 32 pytania z puli 3000 [20 pytań standardowych + 12 specjalistycznych], jednak znikną pytania z wielokrotną odpowiedzią, a odpowiedź na pytania będzie brzmiała np. „TAK” lub „NIE”. Czas trwania egzaminu pozostanie na tym samym poziomie – 25 minut.

 

uwzialsie500

 

Jednak zupełnym novum będzie wartościowanie odpowiedzi ponieważ za każdą z nich można będzie uzyskać od 1 do 3 punktów, a w globalnej skali maksymalna wartość ma wynosić 74 pkt, przy czym próg zaliczeniowy ustawodawca ustalił na poziomie 68 punktów.

Nie które z pytań mogą mieć określony limit czasowy, a brak udzielenia odpowiedzi w określonym czasie będzie skutkował uznaniem odpowiedzi za błędną.

 

 

Dla przypomnienia dodam, że gdy wchodziła w zeszłym roku rewolucyjna, zachwalana przez wszystkich baza danych z nowymi pytaniami, zdawalność w pierwszych dniach oscylowała w granicach 7-9%.

Z informacji do jakich udało mi się dotrzeć, nowy egzamin ma być nieco prostszy, a pytania mają być bardziej wartościowe, ponieważ jak sobie przypomnę reformę w 2013 roku, osobiście przymierzając się próbnie do pierwszego testu oblałem go. Więc pewnie dlatego nie zdecydowałem się skorzystać z zaproszenia WORD by przy wszystkich to uczynić :)

Egzamin na prawo jazdy kosztuje kursanta 170 zł. Z czego  egzamin teoretyczny (30 zł) oraz praktyczny (140 zł). Już niedługo we wszystkich wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego w Polsce będzie obowiązywać ta sama baza pytań.

 

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.