Z indyjskimi autami jest trochę jak z kobietami, nie wiadomo, czego się po nich spodziewać…


Koncern TATA wszedł na rynek Polski, dumnie, głównymi drzwiami, reklama zakrojona na szeroką skalę, miała pokazać, ze nie jest to mały gracz na rynku – w końcu koncern TATA kupił JAGUARA i LAND ROVERA!
Z niecierpliwością czekałem na premierę!

Dostałem zaproszenie od jednego z warszawskich dealerów, pamiętam to jak dziś dokładnie 3 lata temu ujrzałem na oczy samochód wyprodukowany przez producenta kawy (tak firma Tata słynie w Indiach z produkcji kawy) i jakaż była pierwsza ocena?
Starałem się spojrzeć na chłodno, cały czas sobie wmawiając że te auta są tańsze o minimum 30% od konkurencji – te słowa gościły na moich ustach cały czas, gdy oglądałem je z zewnątrz, gdy zaglądałem do środka, również jak spoglądałem pod maskę…
Widziałem wszędzie taniość, prymitywną konstrukcję…
Głupio mi na samą myśl jak sobie przypomnę, gdy wcisnąłem przycisk od zamykania drzwi z tyłu w modelu XENON, a on wpadł do środka.. przeprosiłem dealera – ale wcale w tym wypadku nie użyłem jakiejś nadzwyczajnej siły.

Jednak widzę w tym pewnego rodzaju analogię do marki KIA, czyli wejście na rynek z modelami słabej jakości, próba podjęcia sprzedaży z marnym skutkiem, stopniowa modyfikacja gamy i dostosowywanie do warunków europejskich. Marce KIA zajęło to dokładnie 10 lat! TATA nie może sobie pozwolić na tak długi okres stagnacji, motoryzacja w tej dekadzie nie pędzi już tak wolno – zmiany następują niezwykle szybko.
Duży problem widzę z wyrobieniem brendu, nawet gdyby do każdego nowego auta dokładali tonę kawy, nie wiem czy by to znacząco pomogło!
Jakość jest głównym wyznacznikiem powodzenia, w chwili obecnej rynek jest niezwykle nasycony i nie znosi tandety i kitu..
Najbliższe lata pokażą na co tą markę stać – w dniu dzisiejszym jeszcze pewnie trwa wyprzedaż rocznika 2010 – więc o czymś to świadczy!


1 KOMENTARZ

  1. Anonymous

    lol to się „marka” po polsku nazywa, albo „brand” jeśli już chcesz angielski. Nie BREND.

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.