Firma Peugeot już od jakiegoś czasu wspominała o wprowadzeniu mocniejszej wersji RCZ, było to nic innego jak podsycanie społeczeństwa, lecz przyszła pora na to by wdrożyć projekt w życie.

Nowy mocniejszy Peugeot RCZ otrzyma nazwę RCZ R a jego sercem będzie silnik 1.6 THP o mocy [uwaga uwaga] 270 KM! Dodatkowo auto otrzyma nowy wzór felg 19″, masywny tylny spojler, podwójny układ wydechowy, czy sportowe fotele i emblematy podkreślające wyjątkowość tej wersji.

 

Do tej pory miałem okazję jeździć RCZ-em z silnikiem 2.0 HDI 163 KM (LINK) oraz 1.6 200 KM (LINK), przyznam, że jednostka 1.6 THP zrobiła na mnie dobre wrażenie, ponieważ Peugeot ciągnął już od samego dołu, do pierwszej setki przyspieszał w nieco ponad 7 sekund.

Jednak za tym maksymalnie sportowym wyglądem, mógł iść jeszcze bardziej szalony silnik… W końcu jest, ale cały czas się zastanawiam…. pojemność 1.6… 270 KM? Standardowo z tej jednostki bez uturbienia otrzymuje się w koncernie PSA 122 KM, a u japońskiej konkurencji 133-136 KM, nie ingeruję w osiągi (5,9 do pierwszej setki) które i tak są bajeczne a bardziej w żywotność tego motoru.

 

rczr

 

Przypominam sobie jeszcze do nie dawna sprzedawaną jednostkę 1.3 231 KM w Mazdzie RX-8 z charakterystycznym wirującym tłokiem, oczywiście to była inna konstrukcja, ale każdy znawca technologii Wankla przyzna, że przy tak wysilonym silniku remont jest nieunikniony przy około 100 tys. km!

Oczywiście nie będzie to trzon sprzedaży i pewnie tych aut na rynek trafi tyle samo co Citroenów DS3 Racing, ale aż sam jestem ciekaw jaka będzie żywotność tej podkręconej maszyny.

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.