Kierowca kontra natura, czyli jak przygotować auto na zimę

Zmienna pogoda, wahania temperatur, duża wilgotność, szybko zapadający zmrok i niszcząca lakier sól na drogach to wyzwanie dla każdego kierowcy i jego samochodu. Sprawdź, czego nie możesz pominąć, jeśli nie chcesz usłyszeć, że zima w tym roku znowu zaskoczyła? kierowców.

opony zimowe

Na pytanie: Kiedy trzeba się za to zabrać? odpowiadamy innym pytaniem: To jeszcze tego nie zrobiliście?! Innymi słowy – nie ma na co czekać. Kiedy spada pierwszy śnieg, a przed cyfrą oznaczającą temperaturę pojawia się minus, czas wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć trochę czasu na kilka prostych czynności przy samochodzie.

Zimowe opony, czyli co najlepiej działa na drogowe dzwony
Wprawdzie nasi ojcowie i dziadkowie jeździli podobno na tych samych oponach cały rok, ale wtedy nie znano też Internetu i pampersów, więc nie mogą być dla nas wiarygodni w tej sprawie. Dziesiątki testów udowodniły, że zimą większy komfort i bezpieczeństwo zapewniają opony przygotowane specjalnie na tę porę roku. Od letnich różnią się budową bieżnika i miękkością mieszanki gumowej. Kupując nowe opony, warto sprawdzić, żeby nie były to stare ?gumy?, długo magazynowane – maksymalny okres przechowywania (pionowo i ze zmianą co 6 miesięcy punktu oparcia) to 3 lata. Natomiast maksymalny okres przydatności opony (zarówno do eksploatacji jak i przechowywania) to  10 lat. Opony zimowe powinny być montowane, kiedy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7°C.

Hamulce trzeba mieć zawsze, ale szczególnie uważnie sprawdźmy je przed zimą
Zimą znacznie trudniej zatrzymać rozpędzony samochód, zdecydowanie częściej niż latem operujemy pedałem hamulca. Nie należy więc bagatelizować zużycia takich elementów, jak tarcze i klocki hamulcowe. Warto też poprosić serwisanta, by zmierzył zawartość wody w płynie hamulcowym i w razie przekroczenia norm, koniecznie wymienił go na nowy. W przeciwnym razie nawet najnowocześniejsze, elektroniczne systemy antypoślizgowe mogą się okazać niewystarczającym alibi.

Wycieraczki i światła, czyli dobrze jest mieć przed sobą jasną perspektywę
Zimą dzień jest krótszy, a śnieg i woda często zalegające na drogach skutecznie utrudniają widoczność. Nie możemy do tego dokładać swojej cegiełki, używając starych, przepuszczających wycieraczek. Koszt ich wymiany jest niewielki, a komfort, jaki dają nowe zauważy każdy kierowca. Trzeba też pamiętać o płynie ? woda z Ludwikiem to na zimę za mało. Taki preparat zamarznie, uszkadzając zbiornik. Tutaj potrzebny jest płyn o wysokiej odporności na zamarzanie (do -22?C).
Krótszy dzień powoduje też, że jeszcze ważniejsze niż latem jest sprawne i skuteczne oświetlenie. Spalona żarówka to – poza ryzykiem mandatu – zagrożenie dla bezpieczeństwa, no chyba że ktoś dobrze się czuje mówiąc: ciemność, widzę ciemność.

Akumulator, czyli moc musi być
Obojętnie czy do samochodu podchodzisz sercem czy rozumem na pewno chciałbyś, żeby rano zapalił. Musisz mu dać na to szansę, sprawdzając poziom elektrolitu w akumulatorze i stan zacisków. Poluzowane lub brudne mogą odmówić posłuszeństwa, nawet jeśli latem nie było z tym problemów.
Serwisanta warto poprosić o sprawdzenie rozrusznika czy układu zapłonowego ? zimą muszą być bez zarzutu.

Uszczelki, czyli nie smarujesz, nie jedziesz
Problem pojawia się czasem nawet jeszcze przed odpaleniem. Osoba szarpiąca za klamkę wcale nie musi być złodziejem ? prawdopodobnie to właściciel, który zapomniał posmarować uszczelki wazeliną lub innym środkiem nie dopuszczającym do zamarzania wody w uszczelkach. Rozmrażacz leżący na półce w samochodzie to też nie najlepsze rozwiązanie ? lepiej mieć go przy sobie.

Informacja, czyli koniec języka za przewodnika
Podczas dalszych podróży jesienią i zimą (szczególnie w czasie przedłużonych weekendów czy świąt) nie zaszkodzi sprawdzić, jakich warunków możemy się spodziewać tam, gdzie się wybieramy. Warto sprawdzić prognozę pogody, upewnić się, czy na naszej trasie nie ma niedokończonych remontów i objazdów i czy w związku ze świętami nie pojawiły się zmiany w organizacji ruchu. Świetnym źródłem takiej wiedzy są lokalne portale i radia (zazwyczaj dostępne też w Internecie), a także strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy Policji. Coraz lepsze i dostępniejsze są też aplikacje na smartfony z zapowiedziami pogody i ostrzeżeniami przed zakorkowanymi drogami.
Źródło i dane: Mondial Assistance

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.