Od mniej więcej roku poruszany był temat rozszerzenia przeglądu technicznego o wpis dotyczący stanu licznika. Osobiście byłem jak najbardziej za tym rozwiązaniem, ponieważ może nie wyeliminuje, ale na pewno w znaczący sposób skurczy to „negocjacje co do przebiegu”.

 

Oczywiście jak można się było spodziewać rozporządzenie wchodzi na ostatnią chwilę – w dzienniku ustaw pojawiło się 30.12.2013 o godzinie 15:13, więc życzę powodzenia tym stacjom które nie śledzą na bieżąco „paragrafów” – rozporządzenie nr Poz. 1675 jest krótkie ale wprowadza właśnie informację co do formy zapisu przebiegu auta i…

 

Idąc tym tropem dotarłem o zgrozo do noweli dotyczącej tego zagadnienia w której możemy przeczytać :

w § 4 ust. 4 otrzymuje brzmienie: ?4. Po zakończeniu przeprowadzania badania technicznego pojazdu uprawniony diagnosta niezwłocznie dokonuje wpisu o wyniku tego badania do rejestru badań technicznych pojazdów, zwanego dalej „rejestrem”, a także dokonuje wpisu do dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.?

 

 

Dotarłem również do zaświadczenia, a dokładnie wzoru który będzie obowiązywał od 2014 roku :

badanie techniczne

 

Pozostałe podpunkty nie wnoszą nic nowego! Dlatego w sylwestra pofatygowałem się do zaprzyjaźnionej stacji diagnostycznej z zapytaniem, czy teraz oprócz stempla w dowodzie rejestracyjnym, trzeba będzie wozić również ten dokument, czy jest on jedynie poświadczeniem przeglądu? – Odpowiedź była jedyna słuszna – NIE WIEM – ponieważ w nowelizacji nie ma ani słowa na temat przydatności jak i zastosowania tego dokumentu.

 

Oczywiście doceniam pomysł odnotowywania przebiegu podczas okresowego przeglądu technicznego, ale czy nie łatwiej by ten wpis znalazł swoje miejsce w programie CEPiK, bądź innym diagnostycznym?!

 

Teraz diagnosta ma dodatkową robotę, a my kolejny dokument, z którym tak na dobrą sprawę nie wiem co należy zrobić… Jestem ciekawy jaki teraz będzie bałagan w tym temacie :)

3 komentarze

  1. mati

    czyż by szykowała się podwyżka za przegląd ktoś znowu chce zarobić kasę na dodatkowej rubryce niepotrzebnej, bo do czego kontrola kierowców kto ile km robi czy do handlu pojazdami powyżej 10 lat

    Odpowiedz
  2. Lucjan

    Niech to idzie do bazy danych, może się trochę sytuacja poprawi. Choć i tak najbardziej kręcone są pewnie auta zza zachodniej granicy.

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.