W segmencie pickupów tak na dobrą sprawę nie ma wielkich i spektakularnych zmian, producenci w tej klasie dają sobie zazwyczaj sporo czasu na wprowadzenie modernizacji.

Tym razem miałem okazję być na premierze zmodyfikowanego Forda Rangera, który debiutując w Polsce w pierwszej odsłonie namieszał w słupkach sprzedażowych i przykuł do siebie wielu klientów.

Ford Ranger to obecnie najpopularniejszy pickup w Europie. W 2015 roku sprzedano łącznie  27 300 egzemplarzy, co dało o 27 procent więcej niż rok wcześniej, a w Polsce nie jest inaczej!

Zmieniono maskę, osłonę chłodnicy, reflektory i zderzaki. Ale co najważniejsze przeprojektowano wnętrze, tak by kabina pasażerska jeszcze bardziej przypomina auto osobowego. Z nowości pojawił się nowy centralny ekran o przekątnej ośmiu cali, a tuż za kołem kierownicy znalazła się nowa tablica przyrządów z dwoma cyfrowymi wyświetlaczami kolorowymi. Ekrany te przekazują kierowcy informacje dotyczące pojazdu oraz wskazania systemu rozrywkowego, nawigacji i klimatyzacji.

Klienci mogą wybrać jedną z trzech wersji nadwozia: pojedynczą kabinę (Single Cab), przedłużoną kabinę (Rap Cab) z niewielkimi tylnymi drzwiami dającymi dostęp do drugiego rzędu siedzeń oraz czterodrzwiową, podwójną kabinę (Double Cab).

Ford Ranger 2016

Ford Ranger 2016

Oferta silników wysokoprężnych obejmuje warianty mocy 130 KM i 160 KM generowane przez silnik TDCi o pojemności 2.2 litra. Silnik ten w poprzednim modelu miał 125 KM lub 150 KM. Oprócz tego, dostępna jest też pięciocylindrowa jednostka napędowa TDCi o pojemności skokowej 3.2 litra i mocy maksymalnej 200 KM. Z silnikami mogą współpracować zarówno 6-biegowe przekładnie manualne, jak i 6-biegowe przekładnie automatyczne. Wszystkie wersje standardowo wyposażone są w napęd na cztery koła, gdzie wyjątkiem jest pojedyncza kabina, która dostępna jest również z napędem na jedną oś.

3471ce2dc8d03a8948cd3c4275cd1e06

Wśród rozwiązań technicznych nowością dla Rangera jest system łączności SYNC 2, w skład którego wchodzi 8-calowy ekran dotykowy z podziałem oznaczonym kolorami, co ułatwia korzystanie z menu systemu. W dziedzinie bezpieczeństwa pojawił się np. system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu i inteligentny tempomat, co czyni Rangera jednym z najnowocześniejszych pickupów, jakie można spotkać na drogach. Oprócz tego znajdziemy też system odczytujący znaki drogowe, czujniki parkowania, kamerę cofania i system stabilizujący holowaną przyczepę.

6c95f6730a0f725277e8cfce34f6fb91

W Rangerze zastosowano też sporo inteligentnych systemów. Są nimi: Asystent ruszania na wzniesieniu działający w czasie jazdy w przód i w tył, Asystent zjeżdżania ze wzniesienia, który za pomocą systemu elektronicznej kontroli trakcji pozwala bezpiecznie zjechać ze stromego wzniesienia, Adaptacyjna kontrola obciążenia pojazdu, która zmienia ustawienia systemu elektronicznej kontroli stabilności zależnie od aktualnie przewożonego ładunku, a także Asystent hamowania awaryjnego, który zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym celem zwiększenia intensywności hamowania, gdy kierowca gwałtownie rozpocznie hamowanie w razie zaistnienia niebezpieczeństwa.

 

Opracowanie : Piotr Rudnicki

3 komentarze

  • Waldemar Florkowski

   To była premiera modelu pod Warszawą i zostały przywiezione samochody bezpośrednio z Niemiec.

   Odpowiedz
 1. Darex

  uważam, ze to najładniejszy pickup na rynku, nawet Amarok jakoś mi nie podchodzi, ciekawy jestem jak ten 3.2 daje radę.

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.