Jednym z podstawowych elementów branych pod uwagę w przypadku zakupu auta używanego jest jego przebieg. Nie ważne czy jest to auto prawie nowe czy kilkunastoletnie, każdy chciałby, by był on jak najmniejszy. Gwarantować to będzie dobry stan poszczególnych elementów mechanicznych, a co za tym idzie, nie trzeba będzie wydawać dużych sum na wymianę części oraz naprawy samochodu.

car

Przeglądając ogłoszenia motoryzacyjne, w których wystawione są auta używane można zauważyć, że większość pojazdów z danego rocznika ma zbliżony stan licznika. Auta kilkunastoletnie posiadają często takie przebiegi jak egzemplarze o wiele młodsze. Oczywiście można trafić na wiekowe auto o znikomym przebiegu, ale takie okazje naprawdę należą do rzadkości, a cena zakupu takiego wozu jest wtedy stosunkowo wysoka. Niestety większość oferowanych aut używanych w Polsce posiada cofnięty licznik, normą staje się zmniejszanie przebiegu o 100, a czasem nawet o 200 tysięcy kilometrów. Niektórzy handlarze specjalnie wyszukują mocno wyeksploatowane egzemplarze oferowane po okazyjnych cenach, by następnie po kosmetyce i cofnięciu licznika odsprzedać taki pojazd z dużym zyskiem jako auto mało używane. Wystarczy tylko spojrzeć na anonse aut za granicą, w Niemczech, Belgii czy Holandii oraz na przebiegi tych samochodów, które są nieporównywalnie wyższe niż w Polsce. Nie jest więc możliwe sprowadzenie auta z zagranicy z niewielkim przebiegiem przez handlarza, a następnie jego sprzedaż w Polsce po okazyjnej cenie, taki pojazd za granicą posiada zazwyczaj znacznie wyższą cenę niż egzemplarz z takim samym przebiegiem w kraju.

Zmusza to kupujących do pogodzenia się z takim stanem rzeczy lub poszukiwaniem auta na własną rękę za granicą. Jednak czasem zdarzają się okazje i można kupić w kraju naprawdę wartościowe auto używane, które będzie mało wyeksploatowane i w idealnym stanie technicznych. Aby trafić na taki pojazd i nie dać się nabrać zapewnieniom sprzedającego o jego wyśmienitym stanie, warto dokładnie zbadać takie auto.

Dawniej wystarczyło przyjrzeć się kierownicy, pedałom czy drążkowi zmiany biegów, by ocenić faktyczny przebieg. Obecnie, coraz więcej handlarzy, zwłaszcza w przypadku młodych i drogich aut, wymienia wytartą kierownicę i inne elementy, które można kupić już za niewielkie kwoty. Również książka serwisowa nie jest wystarczającą gwarancją, można ją bez problemu zakupić i własnoręcznie nanieść dane. Pozostaje sprawdzenie samochodu w serwisie, bardzo często jest wtedy możliwość sprawdzenia dokładnego przebiegu po podłączeniu do urządzeń pomiarowych. Jest to jednak dość kosztowna czynność, która nie zawsze daje 100 procentową pewność. Nie pozostaje więc  nic innego jak samodzielna ocena przebiegu auta. Zawsze można poprosić o pomoc znajomego mechanika lub inną osobę, która się na tym zna. W taki sposób można przynajmniej ustalić przybliżony przebieg, a w razie niepewności, najlepiej odrzucić taka ofertę i szukać dalej. Warto przyjrzeć się wszystkim oznaczeniom na częściach eksploatacyjnych, które są wymieniane przy określonym przebiegu. Może to być obudowa paska rozrządu czy wszelkiego rodzaju opaski informujące przy jakim przebiegu był wymieniany olej lub inne płyny. Zdarza się czasem, że sprzedający mógł zapomnieć o ich dokładnym sprawdzeniu. Zawsze można starać się skontaktować z poprzednimi właścicielami i spytać o przebieg lub sprawdzić jego stan w niektórych bazach za pomocą numeru Vin. W autach z silnikiem Diesla, które posiadają czasem wręcz ogromne przebiegi warto przyjrzeć się oponom oraz dacie ich produkcji. Jeśli opona jest już dość mocno zużyta, a została wyprodukowana np. rok temu, to można uświadomić sobie, jakie te auto pokonuje dystanse, sprzeczne z reguły z tym co mówi sprzedający.

Dokładne sprawdzenie samochodu nie zawsze ustrzeże kupującego przed ryzykiem zakupu pojazdu za cenę, która jest nieadekwatna do jego przebiegu i stanu, ale z pewnością w większości przypadków da się przed tym uchronić. Wyższy przebieg to wyższe koszty naprawy i wymiany części. O ile koszty wymiany elementów zawieszenia w zwykłym warsztacie czy zakup nowych opon w tanim sklepie internetowym, np. Tirendo, są jeszcze do zaakceptowania, to wymiana połowy silnika nie należy już do rzeczy najtańszych.

Oszuści, którzy celowo cofają liczniki przed sprzedażą, by podnieść cenę auta do tej pory czuli się całkowicie bezkarnie. W chwili obecnej, jeśli dokonano zakupu od profesjonalnego sprzedawcy, jakim jest komis, salon dilerski lub osoba, która zawodowo zajmuje się sprzedażą aut, można zwrócić taki pojazd lub żądać obniżenia ceny powołując się na niezgodność towaru z umową. Od daty zakupu nie może jednak minąć więcej niż 2 lata. To skuteczne narzędzie, jednak wiąże się z czasochłonnym dochodzeniem swoich praw. Dlatego lepiej dokładnie przyjrzeć się i zbadać samochód jeszcze przed zakupem.

3 komentarze

 1. Adam

  Dobrym sposobem jest zakup auta używanegoz pewnego źródła. Ze swojej strony mogę polecić Das weltauto gdzie na zakupiony samochód dostałem gwarancję!

  Odpowiedz
 2. Magda

  My również kupiliśmy w Daswelt Auto i to tylko z uwagi na to że chcieliśmy szerokim łukiem ominąć plagę handlarzy na naszym wspaniałym rynku.

  Odpowiedz
 3. Dorota

  My z chłopakiem przez pół roku szukaliśmy auta i to było najgorsze pół roku w moim życiu. Przejechaliśmy całą Polskę i trafialiśmy na samych handlarzy! Ostatecznie znajomi nam również polecili Dasweltauto gdzie z resztą oni sami kupili auto. Polecam każdemu kto ceni swój czas.

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.