Za mniej więcej kilkanaście dni, na sklepowych półkach cena płynu do spryskiwaczy może znacząco podrożeć, a to wszystko za sprawą rozporządzenia ministra gospodarki z 25 września br. wydanego na wniosek ministra zdrowia, zabraniającego sprzedaży zimowych płynów do spryskiwaczy szyb samochodowych, zawierających metanol w stężeniu większym niż 3 %.

 

W głównej mierze ma to ograniczyć liczbę przypadków zatruć metanolem, a dla producentów nie przestrzegających nowego rozporządzenia może się to skończyć 2 letnim pobytem w więzieniu.

 

Metanol jest nie tylko niebezpieczny dla amatorów tanich trunków, ale również podczas kontaktu ze skórą, czy przez węch. W/g badań, podczas długiej podróży i częstego spryskiwania szyb przy włączonym wentylatorze, stężenie alkoholu wewnątrz auta waha się wtedy od 100 do 350 mg/m3, czyli nawet trzykrotnie może przekraczać dopuszczalne normy (rozporządzenie ministra pracy z 2002 roku wyznaczyło je na poziomie 100 mg/m3).

 

płyn z metanolem

 

moto-opinie.COM radzą : w pierwszej kolejności powiedziałbym, że warto robić zapasy, jednak nie w tym przypadku… Trzeba będzie przygotować się na to, że za płyn nie zapłacimy 10 zł tylko 17-20 zł, ponieważ Etanol jest znacznie droższy. Akurat w tym przypadku uważam, że minister podjął dobry krok, a ja zrozumiałem dlaczego podczas długich zimowych podróży bolała mnie głowa.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.