Gdyby ktoś zapytał Cię na ulicy z czym Ci kojarzy się symbol GTI, jestem przekonany że 90% osób odpowie VOLKSWAGEN GOLF, a pozostałe 10% rozłoży swoje głosy pomiędzy PEUGEOTA 205 i SUZUKI SWIFT..

Francuski konkurent jednak przez lata odszedł od używania nazwy  Gran Turismo Injection zastępując ją symbolami RC, Suzuki poniekąd również odstąpiło od używania tych magicznych trzech liter stosując np w SWIFT-cie oznaczenie SPORT.
Jednak….
Nastąpił przełom, japoński koncern postanowił upomnieć się o 3 litery które stały się sporem na linii SUZUKI – VOLKSWAGEN, który symboli GTI używa nieprzerwanie, aż od pierwszej generacji GOLFA!
Jednak w tym przypadku nie obowiązuje zasada zasiedzenia, gdzie po długotrwałym użytkowaniu, nabywamy prawa własnościowe do danego elementu…

W 2003 roku Suzuki wystąpiło do Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) na wykorzystanie znaku brendowego Swift GTI. Jednak Volkswagen niecały rok później wniósł sprzeciw motywując to tym, że nazewnictwo modeli Suzuki z użyciem symbolu GTI może wprowadzać klientów w błąd, jednak OHIM oddaliło ten wniosek. Następnie sprawa trafiła do Sądu UE.

Sąd przychylił się do orzeczenia OHIM i ogłosił, że pomimo wykorzystania tych samych trzech liter nie jest możliwe, aby pomylić produkty Suzuki i Volkswagena. Także Suzuki może wykorzystywać ten znak w swoich modelach.

Volkswagen zamierza dalej walczyć o swoje i wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Te 3 literki to chyba najbardziej rozpoznawalny znaj usportowionych modeli.

1 KOMENTARZ

  1. Poznaniak

    GTI od zawsze kojarzyło mi się z VW i niech tak już zostanie, ruch Suzuki to próba podpięcia się pod wyrobiony brend – czyli cwana zagrywaka!

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.