No właśnie… normalnie napisałbym, że „w garażu MOTO-OPINIE.COM stoi teraz…”, ale ze względu na gabaryty zmuszony jestem wykreślić to zdanie ponieważ 7325 mm na długość i 3055 mm na wysokość, w żaden sposób nie chce się zmieścić w podobno dość dużym garażu.

Dziś w telegraficznym skrócie ponieważ test trwa w najlepsze, ale postanowiłem przeprowadzić próbę sprawnościową, w końcu to egzemplarz z niezwykle zadziorną nazwą SPRINTer.

 

Z racji, że zazwyczaj przy ospałych autach dostawczych nie podaje się parametrów związanych z przyspieszeniem 0-100 km/h ponieważ, nikt tych aut nie kupuje do wyścigów na 1/4 mili, a zazwyczaj ten wynik oscyluje w granicach 20 sekund, czyli ciut lepiej niż Cinquecento 700.

 

Ale w przypadku Sprintera 319 CDI z silnikiem 3.0 o mocy 190 KM, postanowiłem pokusić się o próbę i za pomocą specjalnego urządzenia sprawdzić co ten „dostawczak” potrafi.

Wyniki były niezwykle zaskakujące, ponieważ Mercedes Sprinter z automatyczną skrzynią 7G-TRONIC do pierwszej „setki” przyspiesza lepiej niż najnowsze Renault Clio 1.5 dCi !

 

Pomiar przyspieszenia

 

 

Podstawowe dane techniczne testowego modelu :

 

Pojemność silnika: 2987 ccm turbodiesel
Moc: 190 KM przy 3800 obr./min
Moment obr.: 440 Nm przy 1600-2600 obr./min
Skrzynia biegów: 7-biegowa, automatyczna

 

Nawet tak wielkogabarytowy pojazd, może cechować się dynamiką i może nie liczy się tu sprint do pierwszej setki, ale w głównej mierze elastyczność!

PS. Przed próbą obstawiliśmy jaki będzie wynik – średnio 14-16 sek. Ale wydruk, pozytywnie mnie zaskoczył! Próba była przeprowadzana 4 razy by uwiarygodnić przejazd, zaprezentowany został najlepszy wynik, pozostałe różniły się odpowiednio o + 0,2 sek, 0,4 sek i 0,9 sek (powiew wiatru).

sprinter cdi

3 komentarze

  1. Endju

    O cholercia, rzeczywiście wynik godny podziwu… ale cóż, 3 litry prawie 200 km , to musi jechać….

    Odpowiedz
  2. Janek

    Przyznaje że wyniki są zadowalające! Ciekawy jestem kto jest typowym odbiorcą tego auta? szybki kurier?

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.