Z jednej strony ekologia, z drugiej bezpieczeństwo, a z jeszcze innej innowacje technologiczne.. w każdej tej materii trwają postępy, choć prym teraz wiedzie ekologia, z techniką, a bezpieczeństwo stało się passe..

Czy światła FULL LED to rewolucja? Zacząłem tak uważać, gdy wsiadłem ostatnio do nowego Seata Leona [ już za kilka dni red. Maciej przedstawi test tego auta] i w warunkach nocnych sprawdziłem możliwości tej technologii, dzienne, mijania i drogowe… Przyznam, że sposób oświetlenia jest znacznie inny niż ten który stosujemy w domu, w zamian za standardowe żarówki, ponieważ ich ledowe zamienniki jakby słabiej świecą.

W nowym Leonie, ledy nie ustępowały na pewno lampom wyładowczym typu xenon, a wręcz prezentowały znacznie czystsze światło, podobno są też znacznie bardziej żywotne, ale moje doświadczenia z lampami typu led są odmienne [nie mówię tu o chińskich podróbkach]

Ale czy technologia FULL LED to nowość? Bo tak się nią fascynujemy… od blisko 5 lat jest stosowana w Audi R8 [od 2008 roku], reflektory te opracowało Automotive Lighting, a diody Advanced Power TopLED przekazała firma Osram.

 

full led

 

Co ciekawe technologia FULL LED poza Europą wstępowała już przed rokiem 2008, a u nas jest ona w małym stopniu dawkowana. Jednak widać pozytywny trend, ponieważ po Audi R8, czy A8, przyszła pora na miejskiego Leona w którym również zastosowano ten patent.

Czy to przyszłość? Jeśli spojrzymy przez pryzmat ekonomii, pewnie dużej różnicy nie zauważymy, jeśli mamy sprawny alternator i akumulator, bardziej za mną przemawia sam sposób doświetlania drogi, który w moim przekonaniu jest fenomenalny.

A szerzej na ten temat już za kilka dni red. Maciej, w podsumowaniu testu nowego Seata Leona 1.2 TSI 105 KM.

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.