Ostatnio poszerzyłem swoją pasję majsterkowania o profesjonalny kompresor BASS POLSKA 100L dwutłokowy poziomy z napędem pośrednim na pasku, model BP-4416 więcej w artykule : LINK.

 

Zadziwiła mnie wtedy dość cichą pracą, ponieważ była cichsza od mojego obecnego mini-kompresora „no name” o pojemności całych 24 litrów.

Bass Polska BP 4416 legitymuje się maksymalną głośnością na poziomie 80 dB, a co ciekawe podczas wizyty w Castoramie odnalazłem 2 podobne kompresory innych marek których etykiety informowały o maksymalnej głośności 87 i 89 db – to już stanowczo za dużo, tym bardziej przy kompresorach za 1300-1500 zł! Oraz dodajmy fakt, że zazwyczaj z takim urządzeniem pracujemy w garażu, gdzie dźwięk dość mocno rezonuje.

 

Dodatkowo jeżeli ktoś myśli o zakupie kompresora pod kątem używania klucza pneumatycznego, proponuję by rozejrzał się za urządzeniem o minimalnej kubaturze 100 litrów i najlepiej napędzie dwutłokowym, ponieważ mniejsze urządzenia mogą nie być wydajne i najprościej mówiąc nie podołają kluczowi.

 

Dziś na pewno więcej czasu poświecę tematyce samego klucza, ponieważ do niedawna były głównie zarezerwowane dla warsztatów samochodowych – w dużej mierze ze względu na cenę jak i siłę docisku. Klucze w warsztatach podpięte są zazwyczaj pod stałą instalację ciśnieniową 8-11 bar, a klucze w profesjonalnych warsztatach osiągają nawet 1300-1500 Nm. Taki klucz trudno zestawić z domowym kompresorem.

Ale odkąd pojawiły się klucze pneumatyczne o mniejszej liczbie Nm, znacząco wzrosło zainteresowanie wśród prywatnych użytkowników tego typu sprzętu. W warunkach domowych klucz legitymujący się mocą 450-700 Nm będzie w zupełności wystarczający, do codziennej eksploatacji.

 

SONY DSC

 

Tym razem jako przykład posłuży mi klucz BASS POLSKA BP-4303, który w stosunku do poprzednio sprawdzanego BP-4304 może nie różni się wiele na pierwszy rzut oka, ale postaram się je dość dokładnie porównać.

 

Pierwsze wrażenie…

Zestaw BP-4303 również znajduje się w plastikowej walizce, ale jest ona znacznie bardziej bogatsza niż w przypadku modelu o 10 zł tańszego BP-4304!

 

W zestawie znajdziemy :
– 1x klucz pneumatyczny 1/2″
– 1x naolejacz
– 2x klucz imbusowy
– 1x przedłużka 125 mm
– Nasadki : 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 17 , 19 , 22 , 24 , 27
– 1x szybkozłączka 1 / 4″

 

W zestawie BP4304 dysponowaliśmy tylko nasadkami : 17,19,21 – fakt faktem pod kątem odkręcania kół taki pakiet jest wystarczający, ale coś mnie tchnęło by również wykorzystać pozostałe końcówki – to w dalszej części.

SONY DSC

 

Sama jakość sprzętu nie wiem czemu ale budzi we mnie lepsze odczucia niż we wcześniej wspominanym modelu, choć różnią je tak na dobrą sprawę detale, to klucz BP4303 lepiej leży w dłoni – ma bardziej optymalnie wyprofilowaną rękojeść obutą w skóropodobne tworzywo i „błyszczący chrom” zawsze kojarzył mi się z warsztatem.

 

Technicznie…

Klucz BP 4303 tak na dobrą sprawę nie różni się zbyt wieloma parametrami technicznymi od modelu BP4304, oczywiście zestaw jest bardziej rozbudowany, ale sam w sobie ma podobne cechy na papierze – maksymalny moment udarowy 580 Nm osiągany przy 7000 obr/min.

Jednak w teorii, a w praktyce, okazuje się, że opisywany model ma większe zapotrzebowanie na powietrze, czy dzięki temu będzie lepszy?

 

 

Specyfikacja:

– Moc : 580 Nm
– Maksymalne obroty : 7000 obr/min
– Zużycie powietrza : 228 l / min
– Obroty : Lewo / Prawo
– Poziom hałasu : ~ 103 dB
– Złącze powietrza : 1/4″
– Pięć biegów pracy

 

Test sprawnościowy…

 

Dziś trochę odmiennie spojrzę na ten temat, gdyż w poprzednim teście próbę przeprowadzałem na Fiacie Ducato Maxi i klucz „musiał się mocno napocić” by podołać zadaniu. Ponieważ auta dostawcze mają znacznie większy „moment” przy dokręcaniu śrub.

 

Teraz wcielę się w rolę prywatnego kierowcy auta osobowego, który bądź to zastanawia się nad zakupem zestawu kompresor + klucz pneumatyczny, bądź posiada kompresor i myśli o zakupie samego klucza do swoich 2 samochodów osobowych.

SONY DSC

W poprzednim teście również poproszono mnie o to by pokazać w jakim czasie napełnia się [dokładnie] ten dwutłokowy kompresor do 8 atm. Zatem w jednym materiale wideo postaram się ukazać ten walor. Jak również pokażę, że tym kluczem możemy odkręcać nie tylko śruby w kole…

 

Zapraszam do testu w formie wideo : 

 

Do testu użyto również węża ciśnieniowego BP-4477 – 20 metrowego.

 

moto-opinie.COM radzą : zarówno w tym jak i w poprzednim teście klucza BP-4304 pokazałem, że można mieć w garażu namiastkę warsztatu, tym razem jednak pokusiłem się o to by pokazać, że klucz pneumatyczny nie musi się tylko nam kojarzyć z odkręcaniem kół, a z jego pomocą możemy również poluzować zapieczone śruby w silniku.

Oba testowane klucze są podobne do siebie, lecz mimo wszystko wybrałbym dla siebie model Bass Polska BP-4303, ponieważ lepiej leży w ręce, co prawda jest droższy tylko o 10 zł, jednak otrzymujemy znacznie bogatszy zestaw i w moim przekonaniu jest jakby mocniejszy. Może to wynikać z faktu, że ma większe zapotrzebowanie na powietrze. Wartym podkreślenia jest fakt, że jeżeli chcemy korzystać z klucza pneumatycznego, warto też pomyśleć o dobrym kompresorze, który ma zbiornik około 100 litrów i najlepiej gdyby był dwutłokowy – do testu posłużył model Bass Polska BP-4416 i podołał zadaniu idealnie.

8 komentarzy

 1. Norbert Iż

  Fajnie przedstawiony temat. Mam kompresor z tych małych zatem pewnie ten klucz nie zda egzaminu u mnie. Ale kto wie może w przyszłości. Nie było problemów z odkręcaniem?

  Odpowiedz
 2. Wojciech

  Trzeba jeszcze mieć miejsce. Ja za wymianę kół płacę 40 zł, dlatego nie wiem czy jest sens inwestować w taki duży zestaw, tym bardziej, że wymieniamy koła raz w roku.

  Odpowiedz
 3. Mariusz

  Taki kompresor przyda się nie tylko do okręcania śrub :)
  A 40 zł to mało, ja w Łodzi płacę 80 zł i zastanawiam się czy nie zacząć wymieniać ich w Kutnie, bo mam po drodze.

  Odpowiedz
 4. Waldemar Florkowski

  @Wojciechu tak dla przypomnienia koła wymieniamy 2 razy w roku :) Ja lubię takie tematy, by samemu coś podziałać, wiec u mnie ten kompresor nie zginie, a znajdzie zastosowanie również przy innych pracach.

  Odpowiedz
 5. Kan33

  Ja póki co macham sam kluczem na podwórku, ponieważ mam całe koła, ale nigdy nie myślałem o tym by mieć taki klucz. Rzeczywiście jak parzę, końcówka jest uniwersalna i powinna pasować do różnych kompresorów. Mam co prawda duży, stary kompresor, ale o dość dużej wydajności.

  Odpowiedz
 6. Piotr

  klucz 1/2 cala zużywający 228L/ min?? i legitymujący się mocą 580 nm? wielkie zużycie powietrza przy zbyt małej mocy… tyle w temacie. Podstawowe klucze takich firm jak forch czy wurth kosztują ok 500zł, mają ok 700nm i zużywają nie więcej niż 120L/min… za ok 1000zł firma forch oferuje kompozytowy klucz 1/2″ posiadający 1700nm osiągane przy zużyciu powietrza na poziomie 140L/min.

  Odpowiedz
 7. Waldemar Florkowski

  Zgadza się, ale ja cały czas pisze o kluczu podstawowym za 235 zł..Nie potrzebuję wydawać 500 czy 1000 zl.

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.