Swojego czasu „kobieta pracująca” z filmu Czterdziestolatek była symbolem wszelakiej pracy, teraz ja zamienię klucze samochodowe i wezmę się za pracę domową… oczywiście nie będę prał dywanów, ale na własnej skórze sprawdzę jak to jest wyprać wnętrze w samochodzie.

Zadanie jest o tyle ambitne, ponieważ nigdy wcześniej tego nie robiłem, wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale z ciekawości obejrzałem kilka filmików na youtube i przyjrzałem się pracy profesjonalistów i zapragnąłem wdrożyć to w życie.

Od lat związany jestem z branżą motoryzacyjną na różnych szczeblach i obserwuję jak zmienia się rynek wtórny samochodów, jeszcze 15 lat temu kupowało się co popadnie, by dziś szczegółowo oglądać każdy samochód, przy pomocy lupy,  miernika, fachowca.

Jednak obowiązującym trendem jest perfekcyjne przygotowanie samochodu do sprzedaży, ponieważ dzięki temu zabiegowi łatwiej skusimy przyszłego nabywcę, oraz jesteśmy w stanie uzyskać lepszą cenę.

Co najbardziej rzuca się w oczy ? Elementy materiałowe, tapicerka, podsufitka, w dalszej części deska rozdzielcza i plastiki w drzwiach. Musiałem odczekać, aż pogoda będzie sprzyjająca i ruszyłem do dzieła!

 

Rozpakowanie dużej paczki…

Odkurzacz został przysłany w dość pokaźnym pudle, ale ze względu na gabaryty testowanego sprzętu, jak i mnogość akcesoriów, można się było tego spodziewać.

SONY DSC

W zestawie znajdziemy następujące akcesoria :

Akcesoria standardowe:
– waż ssący
– klipsy do wężyka detergentu
– rękojeść z zaworem natryskowym
– rura prosta
– rura wygięta
– ssawa 2-funkcyjna
– ssawa szczelinowa
– ssawa do tapicerki
– ssawa okrągła z włosiem
– ssawa do prania tapicerki
– zbiornik detergentu
– ssawa do prania dywanów
– wężyk detergentu
– filtr poliestrowo-bawełniany (do pracy na sucho)
– filtr nylonowy (do zbierania pyłów)

Sprzęt oczywiście jest gotowy do użycia, wystarczy jedynie założyć wąż wraz z konkretną przyssawką i podłączyć do prądu.

Sam sprzęt BKF Lava sprawia wrażenie solidnego, wykonany jest z twardych plastików o które nie należy się bać, że pękną przy pierwszej możliwej okazji.

Również akcesoria takie jak węże, rury czy przyssawki mają wzmocnione ścianki przez co są trochę cięższe ale o wiele bardziej wytrzymałe.

Wiadomo jakość kosztuje, ale zawsze powtarzam niezwykle mądrą sentencję, że „nie stać nas na tanie rzeczy”.

Trudno rozwodzić się nad designem jak i aspektem wizualnym tego sprzętu, odkurzacz LAVA to sprzęt do zastosowań zarówno profesjonalnych i domowych, stworzony z główną myślą o sprzątaniu pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, hoteli, sklepów jak również prania tapicerek samochodowych i na tym chciałem się przede wszystkim skupić!

 

Pora zabrać się za pranie…

Tym razem nie mogłem do testu przekazać auta testowego, gdyż zazwyczaj są to modele nowe z minimalnym przebiegiem, a jedynym zanieczyszczeniem jest włos na desce rozdzielczej.

Dlatego wybór padł na używane Renault Clio w wersji expression z jasno-beżową tapicerką, na której  było najłatwiej pokazać walory prania, jak również dobrze było widać zabrudzenia w tym 2 plamy na tylnej kanapie.

SONY DSC

By zabrać się za pranie musimy skompletować urządzenie, wyjąć filtr który służy do odkurzania na sucho i wstawić zbiornik na wzór zabudowanego plastikowego wiadra, do którego wlewamy detergent wraz z wodą.

Nominalnie jest to 400 ml preparatu na 10 litrów wody, ale oczywiście za każdym razem zależy to od stężenia preparatu chemicznego który używamy.

W moim przypadku był to produkt TENZI TEXTIL EX sugerowany przez dystrybutora, który kosztuje około 25 zł za 1 litr skondensowanego płynu, oczywiście były również większe opakowanie ale dla moich potrzeb ten koncentrat był zupełnie wystarczający.

Wróćmy do odkurzacza… następnie szczelnie zamykamy pokrywę w której umiejscowiono silnik i możemy przystępować do prania.

Założyłem małą przyssawkę z krótką rurą, by móc łatwiej manewrować w samochodzie, ale dla tych którzy będą prać dywany, polecam większe akcesoria zawarte również w zestawie.

 

Faza wstępna :

Zraszanie tapicerki – w pierwszej kolejności należy przeczyścić wnętrze auta i możemy za pomocą przyssawki na której umieszczono dyszę rozpraszającą nanieść detergent na tapicerkę.

Podczas tej procedury sprzęt wydaje dźwięk porównywany do warczenia psa – nie ukrywam wprawia to w pozytywny nastrój.

Gdy już nam uda się „zmoczyć” całą tapicerkę należy odczekać zgodnie z instrukcją od 5 do 10 minut aby preparat dobrze wchłonął się.

 

Faza prania :

Teraz oprócz zraszania, uruchamiamy funkcję odkurzania, jednocześnie zraszamy ponownie jak i odkurzamy. Już na tym etapie dostrzeżemy, że tapicerka powoli odzyskuje kolor.

 

Faza suszenia :

Już myślałem, że efekt uzyskany w poprzedniej fazie jest tym końcowym, ale myliłem się dość znacznie, teraz nie używamy funkcji zraszania, a jedynie korzystamy z BKF LAVY jako odkurzacza wodnego.

Dobrze, że przyssawka jest przezroczysta ponieważ dokładnie widać jak z wnętrza tapicerki odkurzacz wydobywa brud jak i wysysa wodę.

Warto przyłożyć się do tej procedury ponieważ tapicerka w aucie szybciej wyschnie, w moim przypadku trwało to dobre 30-35 godzin, ale w głównej mierze ze względu na aurę, latem zapewne jest to maksymalnie 5 godzin.

Dodatkowo pokusiłem się o pewnego rodzaju badanie i sprawdziłem ile wody udało się odzyskać – było to mniej więcej 50-60%, ale oczywiście część podczas zraszania nie trafiła bezpośrednio na tapicerkę, a w jednym przypadku zbyt mocno nasączyłem fotel.

Urządzenie wbrew pozorom jest dość ciche i banalne w obsłudze, do dyspozycji mamy 2 przyciski od odkurzania i od zraszania, oraz przystawki które składają się niczym klocki lego.

 

Zapraszam również do zapoznania się z materiałem wideo z prania odkurzaczem LAVA : 

Dane techniczne odkurzacza piorącego BKF LAVA:

Zasilania 230-240V/50 Hz
Moc silnika 1200W
Podciśnienie 2200 mm H2O
Przepływ powietrza 170 mm3/h
Poj. zbiornika/zb. detergentu  6,2 l
Materiał zbiornika PPL
Moc pompy 48 W
Waga 9,5 kg
Stopień ochrony IP x4
Długość kabla 8,5 m

 

moto-opinie.COM radzą : muszę przyznać się bez bicia, że pierwszy raz prałem tapicerkę i miałem trochę obawy przed rozpoczęciem tego zadania, czy proporcje płynu będą wystarczające, czy wszystko dobrze zrobię.

Teraz z perspektywy jednego prania mogę powiedzieć, że jest to banalnie proste, tak samo jak obsługa tego sprzętu, trzeba zapamiętać 3 procedury :

1) zraszanie

2) zraszanie + odkurzanie

3) odkurzanie i… gotowe!

Oczywiście spodziewałem się, że wynik zaskoczy mnie pozytywnie, ponieważ produkt BKF LAVA należy do tych sprzętów które używają profesjonaliści, ale mimo wszystko ucieszyłem się z efektu swojej pracy, tapicerka odzyskała swój dawny kolor, była o wiele jaśniejsza.

Jednak najbardziej zaskoczyła mnie woda którą odciągnąłem tym sprzętem ponieważ była mocno brudna, baaa bardzo brudna!

Wyprałem również podsufitkę, ale to już nie było takie proste ponieważ można się było narazić na kontakt płynu z okiem – acz ten element rzadko bywa brudny.

Jednym słowem muszę przyznać, że był to dla mnie ciekawy eksperyment, twórczy, dziękuję również dystrybutorowi BKF za udostępnienie urządzenia do testu.

12 komentarzy

 1. Dronu

  Ktoś tu widzę, się mocno napocił przy praniu. Co prawda nie planuję zakupu ale dobrze wiedzieć jak wygląda procedura, raz oddawałem do prania zapłaciłem wtedy 200 zł we Wrocławiu.

  Odpowiedz
 2. Kasia Łódź

  Z ciekawości ile trwało całe pranie auta, od momentu złożenia sprzętu do wyciągnięcia wtyczki?

  Odpowiedz
 3. Waldemar Florkowski

  Wszystko łącznie zajęło mi około 45 minut, co prawda nie spieszyłem się, bo nie o to tu chodzi i jeden fotel poprawiałem, przez to czas wyschnięcia opóźnił się o dobre 10 godzin :)

  Odpowiedz
 4. Waldemar Florkowski

  Czy ja wiem?! TO jest normalna moc, jako ciekawostkę mogę dodać, że weszło teraz obostrzenie UE, iż maksymalna moc może wynosić 1600 W, a od roku 2017 ma być radykalnie obniżona do 900 W.

  Odpowiedz
 5. Karlos

  Tanio nie jest ale jak patrze na podobnego Karchera, co prawda nie znam się dobrze na tym, ale najbardziej pasuje mi model Karcher PUZZI 8/1C jest droższy o 400-500 zł.

  Odpowiedz
 6. Jagoda

  Muszę z mężem pogadać, bo kilka razy już zamawialiśmy do prania w domu, mamy parterowy domek, dwójka dzieci, psiak, więc wiadomo jak często się brudzi również auto..
  Doczytałam, że można normalnie z niego korzystać jak z odkurzacza jest to alternatywa.

  Odpowiedz
 7. Artur

  Kompletny laik doradza laikom jak prac samochód. 45 minut to potrafi zająć odkurzania auta na sucho przed samym praniem. Jakby użył pre-sprayu na tapicerce zamiast tylko używać chemii w odkurzaczu to wyschło by mu w 6-8 godzin bez względu na pogodę na zewnątrz, chyba, że ktoś nie potrafi włączyć ogrzewania w aucie na 20-30 minut co jakiś czas wtedy schnięcie jeszcze można zredukować. Co do prania podsufitki odkurzaczem ………. Hmm odkurzacz ponad tusiąc naprawa odklejonej podsufitki kolejny tysiac lub dwa.

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.