Gdyby jeszcze jakieś 3-4 lata temu ktoś powiedział mi, że jest do kupienia nawigacja za około 800-900 PLN powiedziałbym, iż jest to okazja! Jednak kilka lat sprawiło, ze mógłbym zmienić zdanie na temat testowanego modelu TOMTOM LIVE 1000 z mapami Polski i Europy.
Czy dziś zestaw kosztujący blisko 800-900 PLN jest w stanie znaleźć swoje miejsce na rynku pośród noname-owych nawigacji za 200-250 PLN?!
Przyznam, że czekałem na możliwość przeprowadzenia testu, a nie ukrywam podchodziłem do tego dość sceptycznie, ponieważ za tą cenę jesteśmy w stanie kupić 3 nieznane na rynku nawigacje…

tomtom 1000

I właśnie dlatego doszedłem do wniosku, że nowy model TOMTOM-a najlepiej będzie czuł się w również niszowym, co ekskluzywnym modelu Renault Caravelle Floride z 1958 roku, który jest swojego rodzaju rodzynkiem w Polsce.

Dziwne porównanie?! Niekoniecznie, dziś nawigacja samochodowa to już nie jest swojego rodzaju luksus, a urządzenie, które znajduje się w autach od VW Golfa II z gazem po najnowszy model VW Scirocco R!

 

 

Pierwsze chwile z TOMTOM…

To głównie na baczne przyglądanie się, gdzie producent ukrył te 800 złotych. Już na pierwszy rzut oka widać dokładnie, czym ten model różni się od najtańszych rynkowych zamienników – wykonany jest z wysokiej jakości plastiku, dobrze spasowany, połączony z tylną metalową obudową dodatkowo wzmacnia ekskluzywność tego produktu.

Ale z racji tego że jestem osobą która mocno zwraca uwagę na szczegóły, również i w tym wypadku jedna rzecz wpadła mi szczególnie w oko… nie były to mapy, oprogramowanie…. a uchwyt mocujący!

tom tom eu

Po pierwsze ze względu na kompaktowy i nienachalny wygląd, po drugie za materiały użyte w uchwycie, które są wysokiej jakości, a po trzecie najważniejsze – za niezwykle prosty i intuicyjny sposób połączenia uchwytu z urządzeniem za pomocą magnesu EASY CLICK.
Urządzenie zakotwiczone na dwóch bolcach i „uchwycone” magnesem, jest wprost nie do ruszenia, stabilne w każdym momencie, a mocowanie do szyby?!
Banalne – wystarczy tylko niczym zakrętką od słoika wykonać krótki obrót wprawo by przyssawka przylepiła się niczym za pomocą kleju do szyby.

Elektroniczna magia….


Ale w oglądaniu wyłączonego urządzenia, nie ma wcale wielkiej radości, gdyż w dalszym ciągu poszukiwałem tych 800 PLN ukrytych w tym modelu.
Przycisk TURN ON i… pierwsze spojrzenie, na wysoko-kolorowy wyświetlacz prezentujący menu powitalne.
Menu samego urządzenia jakby znane z innych mniejszych modeli, lecz interface już jakby nabrał dodatkowego smaku i przejrzystości.

Choć, po kilku chwilach widać, że menu jednak nieznacznie się różni od tego w wersji START.
I w tej materii upatrywałbym reszty ukrytych pieniędzy z puli 800 PLN wydanych na zakup tego urządzenia, ponieważ słowo „nieznacznie” kryje pod sobą wiele ciekawostek technologicznych niedostępnych w modelach niższej klasy.

Inspektor Gadżet….

Dobrze wiedziałem, że testowy egzemplarz TOMTOM, to klasa sama w sobie, swoją drogą patrząc nawet na cenę, jest to jedne z droższych modeli dostępnych na rynku, ale w czym tkwi fenomen tego urządzenia?!

Dobrze wiemy, że nawigacja nie będzie za nas kierować samochodem, nie będzie również opowiadać dowcipów, ponieważ jej głównym zadaniem jest ułatwianie podróży z punktu „A” do punktu „B”, również w tej materii wiele się zmieniło, ponieważ udoskonalanie urządzeń nawigacyjnych to nie tylko poprawa i aktualizacja map, ale również…… no właśnie przyjrzyjmy się bliżej wersji TOMTOM LIVE 1000.

 

 

Wybieranie głosowe…

Kilka wersów niżej wspominałem, że nawigacja nie może opowiadać dowcipów – ale może w tych dowcipach uczestniczyć! Wybieranie głosowe w nawigacji TOMTOM to zapewne udogodnienie dla kierowcy, tak by nie odrywał wzroku od drogi, a za pomocą komend głosowych już zaprogramowanych w urządzeniu potrafił przyciszyć urządzenie, pogłośnić, poznać lokalizację w danym momencie czy zmienić trasę…
Jednak ukryte w nim miniaturowe urządzenie odpowiadające za sztuczna inteligencję potrafi wykazać się sercem do dobrym słowem.
Wystarczy tylko, głosem Pana Mietka z okolicznego sklepu monopolowego, używając bełkotliwego przekazu, zapytać się nawigacji „Gdzie jest sklep monopolowy?” na co usłyszymy kobiecy głos pytający się „czy chcesz jechać do domu?!” Przyznam, że w tym momencie w aucie zapanował wielki, niepohamowany śmiech!
Czy ta opcja się sprawdza? Owszem – jest wygodna, tylko należy się wcześniej zapoznać z komendami, bo co ważne nie musimy ich sami nagrywać gdyż są wbudowane, a urządzenie i tak potrafi rozpoznać słowa!

Jak ominąć korki?!


Ostatnio również miałem możliwość testować podstawowy model MIO SPIRIT 485 jednak system TMC w tamtym urządzeniu dopiero raczkował, w TOMTOM-ie, trasa była analizowana  na bieżąco, nawigacja niczym dobra ciocia na trasie z Łodzi do Wrześni, dopytywała się o alternatywne drogi, zaznaczała korki na drodze czy przebudowy i utrudnienia w ruchu, a wszystko za sprawą nieco odmiennego systemu HD TRAFFIC analizującego drogę co 2 minuty – ze standardowym TMC stosowanym chociażby w MIO nie było to takie „różowe”….

TOMTOM LIVE RDS

Do tej pory zazwyczaj trasa raz zaplanowana prowadziła nas do celu, w tym wypadku było zupełnie odwrotnie, TOMTOM cały czas analizował drogę doradzając możliwe objazdy.
I tak na odcinku blisko 200 km, udało się urwać kilkanaście minut (przy stałem prędkości) w stosunku do pierwotnych obliczeń. Jestem przekonany, że wspomniany już wcześniej system HD TRAFFIC będzie czymś standardowym, dostępnym już niedługo w każdym urządzeniu, oczywiście, można mieć pewnego rodzaju zastrzeżenia, co do ewentualnych pomyłek, głównie dotyczących korków.
Gdy TOMTOM poprosił mnie bym zjechał z autostrady A2 po to by na nią wrócić na następnym zjeździe dało mi do myślenia – po kilku chwilach na CB usłyszałem o wypadku i zablokowanie drodze!
Zaoszczędzony czas, zaoszczędzone paliwo – to kolejne elementy z puli 800 PLN.

 

Pogoda…

Samowystarczalne urządzenie, które potrafi niczym Zubilewicz przepowiadać prognozę pogody.
To kolejna usługa dostępna w LIVE 1000 działająca przy współpracy z T-mobile.

tomtom live pogoda

Niby szczegół, ale potrafi na bieżąco podawać prognozę pogody, w jak bliższej okolicy, bądź w wyznaczonym przez nas mieście – czy się sprawdzała? Tak – więc zapewne nie była to współpraca z TVN. METEO.
Chociaż ten moduł traktuję jedynie jako drobny dodatek, który nie powinien zbytnio uszczuplić wposmnianej już wcześniej kwoty 800 PLN.

Wyszukiwarka google….


Wspomniana już wcześniej współpraca TOMTOM z T-mobile, nie ograniczyła się jedynie do serwowania pogody, ale znacznie lepszym rozwiązaniem było połączenie usługi POI z wyszukiwarką google, dzięki czemu – baza aktualizowana jest co chwilę i a liczba punktów wręcz nie ograniczona.
Ten bajer zapewne ułatwia podróż, gdyż w każdej chwili, możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat POI, ponieważ adres teraz to już nie wszystko – dodatkowo możemy się dowiedzieć o numerze telefonu czy godzinach otwarcia instytucji.
Bajer?! Pewnie tak, ale jadąc w nocy do Wrześni, w łatwy sposób wybrałem za pomocą POI najbliższy hotel, a poprzez bluetooth połączony z telefonem już po kilku chwilach wiedziałem, czy są wolne miejsca…

tomtom live poi

A propos bluetooth….


Większość, dostępnych urządzeń na rynku, z górnej półki posiada BT, powiedzmy, że to nie tylko standard ale przede wszystkim wygoda, gdyż mając nawigację dodatkowo posiadamy dobrej klasy zestaw głośnomówiący.

Prawda jest taka, ze TOMTOM LIVE 1000 posiada zestaw rzeczywiście wysokiej jakości, jak na zestawy przenośne, który nie zmuszał mnie do krzyczenia do mikrofonu, a rozmowa była dobrej jakości bez zbędnych uwag.
Ale rozmowa to nie wszystko, po sparowaniu urządzeń, w menu pojawiła się książka telefoniczna z naszego telefonu jak i…. smsy!
Integracja na całego!
Na dzień dzisiejszy, w miarę dobrej jakości zestaw głośnomówiący kosztuje około 400 PLN – w TOMTOM mamy już go wbudowanego, z puli 800 PLN przekazuję dużą część na ten dodatek.

Konkluzji ciąg dalszy…

TOMTOM to urządzenie wszechstronne, którego głównym zadaniem jest uprzyjemnianie nam podróży, największym wrogiem kierowców w ostatnim czasie są fotoradary – a wbudowana baza, stale uaktualniana sprawiła, że na testowym odcinku 400-500 km nie miałem najmniejszego problemu z identyfikacją tych szarych bezpłciowych skrzynek, jak również z potwierdzeniem ograniczenia na danym odcinku – gdyż na wyświetlaczu w każdej chwili wiemy jaka jest dozwolona prędkość, acz tym  gadżetem podczas ciągłej jazdy zbytnio bym się nie zajmował, gdyż kilkukrotnie ominął 40-tki. I takich chęci pomocy ze strony urządzenia jest wiele i można by je tu mnożyć.

Prawda jest taka, że TOMTOM LIVE 1000 to swojego rodzaju kombajn, którego zadaniem etatowym jest pomoc kierowcy w przemieszczaniu się, proponowaniu nowych tras, omijaniu korków i wypadków czy odbywaniu rozmów biznesowych za pomocą wbudowanego zestawu bluetooth.

Jeżeli wystarcza nam nawigacja mało znanej  firmy z małej fabryki na przedmieściach Chin z wolnym procesorem, nigdy zapewne nie spojrzymy na model z wyższej półki, ale przyznam, że po teście w tej chwili najlepszej nawigacji z jaką miałem do czynienia przyznaje, że zupełnie inaczej patrze na tanie zamienniki, które mają o wiele gorsze jakości wyświetlacz z mniejszym kontrastem, są słabszej jakości (wykonanie) a przede wszystkim posiadają mapy, które niczym taksówkarz na Okęciu krajoznawczo przewożą nas z punktu A do B.
Model 1000 czy 1005 ?! dzieli je jeden cal wielkości, testowany model 4,3  (mniejszy) jest znacznie bardziej kompaktowy i nie zasłania zbyt wiele na przedniej szybie, chyba że naszym autem jest ciągnik siodłowy :)

TOMTOM to hi-end, niczym wspomniany już model Renault Caravelle, trafia do wybranych…. którzy cenią styl, innowację ale i ponadczasową technikę….

PLUSY :
– HD TRAFFIC
– zestaw bluetooth
– głosowe wybieranie
– mapy 31 krajów

MINUS :
– utrudniona obsługa przy dodawaniu punktów pośrednich
– czas pracy na baterii

Nawigację można nabyć w promocyjnej cenie : TOMTOM LIVE 1000

6 komentarzy

 1. Anonymous

  Na stronie TOMTOMa widze, że kosztuje nawet więcej… no cóż, drogi ten sprzęt jak dla mnie

  Odpowiedz
 2. Kryspin

  Mam tomtoma one, podstawowy model za który dałem około 300 pln w zeszłym roku (mniejszy wyświetlacz.
  Nie ukrywam ten jest fajny tylko czy ktoś da te 800? Chyba, że może jest opcja by były tylko Polskie mapy, ponieważ autem za granicę nigdy jeszcze nie miałem okazji wyjeżdzać i zapewne nie będe teraz tego robił.
  Może gdyby odjąć te mapy zestaw byłby tańszy o jakież 200-250 pln

  Odpowiedz
 3. Antek T

  Ja od lat jestem nastawiony na nawigacja wbudowane w samochodzie, nie ma problemu z kradzieżami, kablami, mocowaniem….

  Odpowiedz
 4. Franklij

  Usługa z google uważam akurat za zbędną, TMC pewnie działa jak cię mogę więc pewnie też dobre co bym pozostawił to głośnomówiacy i wybieranie głosowe o ile rzeczywiście dobrze rozpoznaje…

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.