Nie tak dawno otrzymałem wideorejestrator  BLACKVUE który czekał na dobry moment by przystąpić do testu, w okresie przedświątecznym jak zwykle było ciężko zebrać się z myślami i czekałem na bodziec z weną.

 

Jednak kilka dni przed samą Wigilią gdy jechałem z Łodzi na galę bokserską do Radomia, już w docelowym mieście gdy zatrzymałem się na ustępie pierwszeńśtwa z boku zajechało mi drogę białe Audi A6 kombi, a współpasażer wykrzykiwał po ocenzurowaniu, że chciałem na nich wymusić pierwszeństwo. Przez chwilę poczułem się jak w jakimś filmie rozglądając się dookoła czy za chwilę gdzieś z krzaków nie wyskoczy Szymon Majewski i nie powie „MAMY CIĘ”!

Sytuacja zakończyła się zwinnym ominięciem pojazdu, na szczęście obyło się bez pościgu, mocno zbudowanych Panów w lśniącym Audi…

 

Dopiero wtedy dotarło do mnie jak wiele zastosowań mają urządzenia wideorejestrujące, jest to niezwykle popularny sprzęt w Rosji czy też Ukrainie, jednak nie zgodzę się ze stwierdzeniem: „że tam jest dzicz, stąd tyle filmów w sieci” – po prostu statystycznie mają więcej urządzeń wideorejestrujących od nas! Ot, czysta matematyka!

 

 

Jednak tym razem nie będzie to zwykły test, ponieważ model otrzymany do sprawdzenia kosztuje w/g dystrybutora 1400 zł i co ciekawe dość dobrze się sprzedaje, za jego cenę możemy kupić….12-13 najtańszych urządzeń wideorejestrujących z marketu, jednak znajduje z powodzeniem swoich nabywców. Sam z ciekawości chciałem rozwikłać ten paradoks!

 

 

Zajrzyjmy do zestawu…

Urządzenie zapakowane jest w gustowne pudełko, przypominające mi trochę te w jakie pakowane są telefony Samsunga, wewnątrz natomiast znajdziemy :

– rejestrator

– karta microSD 16 GB

– czytnik kart microSD

– kabel zasilający do gniazda zapalniczki

– mocowanie kabla

– taśmy samoprzylepne do montażu kabla zasilającego

– instrukcja obsługi

– dokumentacja gwarancyjna, sprzedaży i inna

-Oprogramowanie jest na karcie microSD oraz do pobrania / aktualizacji ze strony producenta

 

SONY DSC

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że owalne urządzenie jest wykonane z wysokiej jakości plastików, jest solidne i dobrze spasowane. Również należy podkreślić, że miejscem produkcji jest Korea Południowa, a nie Chiny.

Jaka jest różnica? – Wystarczy odnieść się do motoryzacji…

 

Oprócz samego urządzenia możemy powiedzieć, że zestaw jest kompletny ponieważ producent dołożył nawet kartę pamięci 16 GB, czytnik do kart microSD, jak również „cabel holdery” czyli takie małe przylepce by umocować kabel od ładowarki.

Również znajdziemy instrukcję, wspomnianą już ładowarkę 12V, czy dodatkowe taśmy dwustronne do mocowania urządzenia do szyby.

 

 

Skąd bierze się ta cena 1399 zł ?

Tak jak wspominałem już jakiś czas temu chciałem sprawdzić urządzenie z górnej półki, które nie tylko rejestruje poklatkowo obraz, ale również zawiera większe szczegóły jak ostrość, dobry kontrast czy balans bieli, jak również parametr FULL HD będzie bardziej konkretny : Full HD (1920×1080) max 30 fps.

SONY DSC

 

Jednak to nie wszystko ponieważ w urządzeniu zamontowano odbiornik wifi, za pomocą którego możemy sparować swój telefon i mieć obraz na wyświetlaczu, taki drobny bonus ale jego zastosowanie już widzę wśród detektywów, którzy wypuszczają psa uzbrojonego w kamerę w miejsce akcji.

 

Dodatkowo co chyba najważniejsze DR500GW-HD  otrzymał też całkowicie nowy obiektyw o poszerzonym kącie widzenia: 156 stopni (przekątna), 123 stopni (horyzontalnie), 99 stopni (wertykalnie), dzięki czemu poszerza się znacząc pole widzenia. Oczywiście na pokładzie tak zaawansowanego rejestratora nie mogło zabraknąć modułu GPS, który pozwala na rejestrowanie naszej pozycji i prędkości oraz wartości trójosiowego współczynnika przeciążeń G – ten bajer odbieram już jako bonus choć może być dowodem w sprawie i przydać się w jednym momencie, ale o tym za chwilę…

 

Do dyspozycji mamy 3 tryby :

normalny – czyli zapis materiału w pętli, gdy karta się zapełnia urządzenie automatycznie nadpisuje pliki na najstarsze materiały wideo.

tryb parkingowy – gdy urządzenie w ciągu 10 minut nie odnotuje żadnego ruchu

tryb akcelerometra – w momencie dużego przeciążenia urządzenie rejestruje 5 sekund przed zdarzeniem i 55 sekund po – właśnie w tym momencie, może nam się przydać czujnik! Fakt nie miałem jak sprawdzić.

 

 

Zabawa z aplikacjami…

GOOGLE PLAY : Dzięki kompaktowym wymiarom urządzenie nie posiada wyświetlacza, oczywiście można by zastosować złącze AV jednak wtedy pewnie gabaryty sprzętu byłby znacznie większe. Dlatego dzięki wifi możemy BLACKVUE DR500GW-HD sparować z naszym telefonem.

Do tego potrzebna nam jest aplikacja BLACKVUE z google play, zajmuje dokładnie 8,4 MB, w ten sposób możemy łatwo przenosić obraz z urządzenia na ekran naszego telefonu. Podobna opcja przewidziana jest również dla użytkowników z nagdryzionym jabłuszkiem.

SONY DSC

 

WINDOWS : BlackVue Viewer for Windows v2.032 dla windows – program ten ma zupełnie inne zastosowanie w stosunku do aplikacji z google play, ponieważ jego zadaniem jest pomoc w obróbce materiału wideo, oraz połączeniu go z parametrami GPS. Dzięki temu zabiegowi na mapach google automatycznie nanoszone są parametry trasy, z prędkością i obrazem – fajny patent!

blacuve

 

Technicznie…

BlackVue korzysta z kart microSD,  przy pojemności 32GB możemy zarejestrować prawie 14 godzin materiału video w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1920×1080 i 30fps, natomiast w rozdzielczości  HD 720×480 będzie to mniej więcej 36 godzin filmu.

Ten wynik można uznać za rewelacyjny, a wszystko to dzięki kompresji H.264.

 

W żadnym wypadku nie jest to jakość WMV czy RMVB, jakość kodeka H.264 można zauważyć podczas analizy nagranego materiału, gdzie dla tego samego obrazu potrzebne jest mniej danych w porównaniu z MPEG4.

 

 

Pora ruszać…

Tutaj nie ma większej filozofii wystarczy przykleić urządzenie do szyby, poprowadzić kabek [4,5 metra długości] według własnych potrzeb i po włączeniu usłyszymy komunikaty na temat włączonych opcji i funkcji.

blackvue dr 500gw-hd

Nie ukrywam chciałem sprawdzić urządzenie wszechstronnie, jednak w głównej mierze chciałem sprawdzić je w popołudniowo-nocnych warunkach.

Dystrybutor zapewniał mnie, że gdyby właściciel auta w Katowicach o którym ostatnio było głośno, posiadał właśnie ten model – bez problemu by odczytał numery z tablicy rejestracyjnej i właśnie taki przyświecał mi cel, by sprawdzić widoczność.

 

Maszyna przyklejona na szybę pora ruszać!

 

 

Miałem do dyspozycji już kilka urządzeń z funkcją rejestrowania parametrów, ale teraz dopiero widzę różnicę na korzyść kamery DVR BLACKVUE DR500GW-HD, oczywiście ciśnie się od razu na usta stwierdzenie „za te pieniądze należy wymagać” – owszem zgadzam się w 100% z tym stwierdzeniem, ponieważ gdybym nie zobaczył znaczącej różnicy pewnie bym nie był taki łagodny w słowach.

Różnica jest diametralna, jakość wideo jest o wiele lepsza od tańszych modeli, ale podczas tego testu dotarło do mnie, że kupowanie wideorejestratora za 100-300 zł mija się z celem ponieważ owszem dysponujemy obrazem, jednak jeśli nie jesteśmy w stanie sczytać danych z tablicy rejestracyjnej, to po co nam taki sprzęt? Dobitnym tego przykładem była wspomniana już akcja z kierowcą BMW w Katowicach, gdzie dopiero internauci metodą prób i błędów byli w stanie rozszyfrować winowajcę.

 

Jakość nagrania nie oszukujmy się jest bardzo dobra, zarówno w dzień jak i w nocy, specjalnie starałem się sprawdzić ją w różnych warunkach by pokazać na co ten sprzęt tak na dobrą sprawę stać. W nocnym nagraniu na tablicę rejestracyjną nasuwa się poświata od ksenonów ale czytelność tablic jest dobra.

Za każdym razem w podglądzie wideo mamy godzinę, datę, prędkość.

Na uwagę zasługuje również szeroki kąt widzenia, jak i stabilizacja obrazu, ponieważ ostatnia część nagrania została wykonana na ulicy Obywatelskiej w Łodzi, która jest dziurawa jak szwajcarski ser.

 

Kamera DVR BLACKVUE DR500GW-HD jest droga, tu nie ma co tego ukrywać, jednak nowy Iphone 5s też do tanich nie należy, a jednak się sprzedaje.

Rozmawiałem przy okazji tego testu również z dystrybutorem na Polskę tego sprzętu z firmą ARS Uliński, na temat zainteresowania modelami BLACKVUE i co ciekawe w dobie marudzenia usłyszałem, że nie mogą narzekać na zainteresowanie, a nawet ich to pozytywnie zaskoczyło.

W gwoli podsumowania, ciśnie mi się na usta : „nie stać nas na tanie rzeczy”, ponieważ to się na nas mści z nawiązką…

 

 

PARAMETRY TECHNICZNE :

matryca 2 Mpx CMOS
rozdzielczość Full HD (1920×1080) max 30 fps
HD (1280×720) max 30 fps
D1 (720×480) max30 fps
pamięć karta micro SD max 32 GB
maksymalny czas nagrania na karcie pamięci 35 h 48 min
długość sekwencji nagrań regulowana 1, 2 lub 3 min.
kąt widzenia obiektywu 156
format zapisu video MP4 (H.264)
wymiary / waga 118,5 mm. x 36 mm / 114 g
temperatura pracy -20 stopni C- +70 stopni C
zasilanie DC 12- 24V
wyjście video
G-sensor
wbudowana bateria  (podtrzymanie)
GPS
Wi-Fi
zoom
regulacja jasności obrazu
komunikaty głosowe
nagrywanie dźwięku opcjonalne
parking mode
sposób montażu taśma dwustronna
producent Pitasoft (Korea)
CENA DETALICZNA 1399, – PLN

 

Dziękuję firmie ARS Uliński za użyczenie sprzętu do testu, faktycznie jakość niesie za sobą dobrą technologię!

21 komentarzy

 1. Jerzy

  Cena powala, ale kąt prawie 160 stopni i FHD 30 klatkowe, które działa płynnie …
  Choć na mnie większe wrażenie zrobił, nie wiem czy dobrze zauważyłem ale automatyczny balans bieli, bo widać jak kamerka dostosowuje jasność

  Odpowiedz
 2. Maluchna

  Dlaczego cena ma odstraszać? Czytałam artykuł że średnia wartość telefonu w PL to około 900 zł, a mamy jeszcze laptopy, pralki, lodówki. Już dawno oduczyłam się kupować to co najtańsze ponieważ to jest zawsze największe badziewie i chłam.
  Nie znam się może tak bardzo na tych specyfikach motoryzacyjnych, ale stronę często przeglądam, bo lubię ten styl lekkiej ręki w pisaniu, a sama kamera w sobie na pewno starczy na dłużej choć nie wiem po to to WIFI, ale za 1400 wymagajmy, należy się hih

  Odpowiedz
 3. Milagos

  1400 za kamerkę? Strasznie dużo, wolałbym kupić sobie Samsugna Galaxy SIII i nim kręcić :)

  Odpowiedz
 4. Waldemar Florkowski

  Akurat nie można zbytnio porównywać tego wideorejestratora z telefonem, ponieważ oba urządzenia mają zupełnie inny kąt widzenia, a w dodatku BLACVUE nadpisuje na materiał, datę, prędkość itd.
  Oczywiście są nakładki na androida, ale znów sprowadza się to do pytania ; „czy chcesz widzieć jedynie zarys auta, czy w razie kolizji również tablice rejestracyjne.
  To jest drogi sprzęt, ale z wysokiej półki i uważam, że jeżeli kogoś stać kosztem kilku wyrzeczeń warto zainwestować.

  Odpowiedz
 5. Marek Jan

  Kurcze nie spodziewałem się nawet że taki sprzęt może tyle kosztować, ale oczywiście płaci się za jakość, do tej pory korzystałem z chińskiego zamiennika, który kupiłem na allegro za 180 zł, obraz średni, a wieczorem tragiczny, na dobrą sprawę chyba woziłem go tylko dla świętego spokoju. Fakt to muszę nadmienić od razu nie wydam na taki sprzęt 1400 zł, ponieważ dla mnie to stanowczo za dużo [1/10 wartości mojego auta], ale myślę o czymś nieco tańszym pokroju MIO.

  Odpowiedz
 6. Waldemar Florkowski

  Ale to prosta logika.. jest Citroen C4 i DS4 podobne? Nawet bardzo, a jednak różni je 15000 zł, które zachowano na innowacyjność i lepszą jakość. Co się lepiej sprzedaje? DS ma wysokie noty!

  Odpowiedz
 7. Andas

  Dostałem na gwiazdkę MiVue 388 2.4 ale widzę, że obraz z tej jest zdecydowanie lepszy – dobieranie koloru. Mio nie jest złe, ale ten sprzęt to już chyba dobra maszyna. Póki co nie zmieniam, bo mi wystarcza :)

  Odpowiedz
 8. Samek

  Fajnie by było uzupełnić artykuł o model z dwiema kamerkami BLACKVUE DR550GW-2CH.

  Jako ciekawostkę dodam, że na amazonie (US) moźna nabyć DR500GW-HD za $285.

  Odpowiedz
 9. Waldemar Florkowski

  Tak słyszałem też o tym modelu, czas pokaże :) Choć ostatnio widzę , że trend double nawet w Rosji staje się „modny”, zapewne dojdzie to niedługo do nas.
  Można zaobserwować ilu kierowców ma w PL kamerki jak to statystycznie rośnie.

  Odpowiedz
 10. mazur

  W razie czego nagranie z takiego rejestratora może uratować tyłek. A za jakość się płaci. Słono, to prawda, ale może producent wypuści jakieś bardziej budżetowe modele :)

  Odpowiedz
 11. majk

  A czy się nada do czego innego niż do czarnej wołgi, chcę coś do samochodu dla antykomunisty

  Odpowiedz
 12. qaz

  To nagranie ma być rewelacyjne?
  Skoki „natężenia światła” o godzinie 15tej?
  Wystarczy godzina i na YT można znaleźć lepsze rejestratory za 20% tej ceny.
  Fakt – większość nie ma dystrybutorów na polski land UE.

  Odpowiedz
 13. mAX

  Ale widziałeś jak ten sprzęt w nocy zbiera? Używam go od około 3 miesięcy i nie mogę złego słowa powiedzieć na jego temat. Jest drogi nie ukrywajmy, ale jak ktoś szuka podstawy za 200 kupi i się będzie z tego cieszył. Ja uważam, że dobrze zainwestowałem pieniadze, bo przynajmniej odczytam numery rejestracyjne sprawcy!

  Odpowiedz
  • Przemek

   Jestem również posiadaczem tej kamerki. Z resztą zakupioną od autora testu.
   mAX może podpowiesz mi jakie ustawienia zastosowałeś by uzyskać najlepsze efekty. Nie ukrywam, że nie wszystkie numery rejestracyjne można odczytać. W pełni czytelne są numery samochodów jadących przed nami w bliskiej odległości i przy małej prędkości i to wszystko w mieście. Na trasie przy prędkości 100 km/h numeru są nieczytelne. Uważam, że to właśnie ustawienia grają tutaj rolę. Proszę o rady i pomoc, również autora testu.
   Być może wymagam za dużo, gdyż wcześniej nie miałem żadnego rejestratora i nie mam porównania.
   Filmiki na YT mnie jakoś nie przekonują, zwłaszcza producentów i sprzedawców bo pewności nie ma że to właśnie nagranie z konkretnego rejestratora.
   Jeszcze raz proszę o pomoc w wybraniu najlepszych ustawień.
   Z góry dziękuję i pozdrawiam

   Odpowiedz
 14. mAX

  Wiesz trudno zrobić by przy 100-150 km/h kamera cały czas była w stanie łapać ostrość na jeden element, bo nawet byś tego lustrzanką dobrej klasy Canona czy Nikona nie zrobił.
  Też uważam, że filmikom producenckim żadnej marki nie ma co ufać, bo różnie z nimi może być, ale moja kamerka w mieście zbiera dobrze i co najważniejsze w nocy też!

  W aucie mam światła ksenonowe, więc one nie dają mocnego poblasku po tablicy i u mnie jest to czytelne, w ustawieniach nic nie zmieniałem, bo nawet nie wiem jak. Mam fabryczne.

  Odpowiedz
  • Przemek

   Dziękuję za odpowiedź.
   Stwierdzam, że chyba mam zbyt duże wymagania do sprzętu tego typu.
   Proszę napisz z jakiej odległości w mieście jesteś w stanie na materiale odczytać tablice (w przybliżeniu oczywiście) i czy jesteś w stanie odczytać tablice samochodów wyprzedzanych lub wyprzedzających bądź wymijanych?
   Największy problem mam właśnie nawet z tablicami samochodów przed sobą w dzień z dalszej odległości, tj. 50 m.
   A może posiadasz mAX dla porównania nagrania z innych rejetratorów?

   Odpowiedz
 15. Kriss

  Korzystałem z kilku rejestratorów ale koniec końców zostałem z SGS4 i DailyRoad Voyager – aplikacja darmowa w Google Play. Jakość nagrań nie odbiega od dedykowanych rejestratorów, a sama aplikacja daje dużo możliwości ustawień nagrywania. Jakość nawet w nocy jest zadowalająca ale najważniejsze jest to, że mam to zawsze na telefonie i w każdej chwili mogę spokojnie telefon zabrać ze sobą bez konieczności pozostawiania bądź chowania rejestratora.

  Odpowiedz
 16. Andrzej

  Witam,interesuje czy ta kamera rejestruje widok z tyłu ,ponieważ często zdarza się ,że j kolizja następuje z tyłu samochodu bo ktoś nie zachował odpowiedniej odległości/ BLACKVUE DR500GW /

  Odpowiedz
 17. Valdi

  Uwaga. To gówno po jakimś czasie totalnie „gubi” datę i godzinę zapisu, a gdy próbowałem się z nimi skontaktować i spytać, jak to ponownie ustawić, to nikt mi nie odpowiedział. Tak więc na razie mam dwie kamery (jedną z przodu i jedną z tyłu), ale gdyby coś się wydarzyło, to dowód w postaci nagrania może zostać zakwestionowany, bo przecież nie zgadza się ani data, ani godzina. To po prosu jakaś niedoróbka, że nie można ręcznie ustawić właściwego czasu i daty, gdy automat sam tego nie potrafi. Niby więc robi pięnke nagrania, ale… szajs.?

  Odpowiedz
  • Hubert

   Valdi ten sprzęt potrzebuje odpowiedniej karty pamięci ,jak będziesz chciał byle czym ogarnąć temat ,to takie będą skutki. Też to przećwiczyłem :)

   Odpowiedz
 18. Jarek

  To warto to kupić czy nie ? bo teraz mam dylemat – Valdi ogarnąłeś temat, czy to szajs jest ?

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.