Temat zestawów głośnomówiących powraca jak bumerang w zależności od intensywności kontroli drogowych.

W moim przypadku trudno było mi się na początku przestawić na taki patent, gdyż byłem przyzwyczajony do trzymania telefonu w ręku, jednak gdybym spojrzał na ekwilibrystyczne ruchy jakie zapewne wykonywałem podczas rozmowy, skręcania i zmiany biegów w jednym momencie, pewnie bym się za głowę złapał.

Najtańszy zestaw głośnomówiący możemy kupić w promocji już za 47,99 zł, tak samo jak najtańszy rower w Tesco dla dorosłych za 229 zł i jedno i drugie pewnie działa… na swój sposób dobrze tylko znany producentowi.

Kilka miesięcy temu testowałem pierwszy z produktów firmy Jabra, model TOUR, mały kompaktowy, ale spełnił swoje zadanie, tym razem otrzymałem do testu model FREEWAY.

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
Nie będę się rozdrabniał ponieważ w tych urządzeniach nie liczy się fikuśny wygląd, a prostota i funkcjonalność, w stosunku do modelu TOUR, Jabra FREEWAY jest znacznie większa : – długość: 99 mm – szerokość: 120 mm – głębokość: 19 mm Posiada również materiałową siatkę na głośniki i tylny metalowy pałąk [VisorClip] aby łatwo zamontować zestaw w daszku przeciwsłonecznym w aucie.

W modelu FREEWAY znajdziemy podstawowe przyciski, włącznik (z boku), oraz zmiana głośności na panelu centralnym, oprócz tego mamy do dyspozycji gniazdo microUSB. Przy tym sprzęt jest dość lekki, ponieważ 115 g, to masa porównywalna do przeciętnego telefonu komórkowego.

Testowana Jabra to sprzęt z wyższej półki zarówno gdy spojrzymy na cenę, ale również na jakość wykonania, model ten jest wykonany z dobrej jakości plastików, spasowany jest optymalnie, jedynie wybrałbym zamiast VisorClip, uchwyt dostępny w modelu Tour, może nie dlatego, że ten źle trzyma, ale tamten wydawał mi się bardziej masywny.

 

TEST

Otrzymując urządzenie do testu od dystrybutora firmy Jabra, poproszono mnie o to by zwrócić uwagę na 2 podstawowe kwestie : – jakość dźwięku i głośność – automatycznie wyłączanie i włączanie się dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu.

Co do pierwszego aspektu, muszę faktycznie zgodzić się i przyznać, że moc 3 głośników zamontowanych w modelu FREEWAY jest nadto wystarczająca ponieważ rozmowę przy włączonym radiu w samochodzie prowadziłem na 2/3 głośności sprzętu, a jakość była porównywalna z głośnikiem w moim Samsungu Galaxy S-ileś.

Nie słyszałem trzasków, w czasie tygodniowej próby ani razu połączenie nie zostało zerwane i pokusiłem się również o przeniesienie muzyki z telefonu do tego sprzętu – za pomocą przesyłu danych bluetooth możemy Jabrę Freeway zamienić w całkiem dobry głośnik z muzyką.

Jeżeli chodzi natomiast o drugi aspekt, wystarczy w pierwszej kolejności sparować urządzenia, sprzęt Jabra zostawić w trybie włączonym [sam przejdzie w stan czuwania] i w momencie wsiadania do auta włączyć bluetooth w telefonie.

W modelu Freeway, zainstalowano czujnik ruchu, który sprawia, że urządzenie wybudza się ze stanu czuwania i automatycznie paruje z urządzeniem wcześniej zarejestrowanym.

Dla osób pragnących zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący, polecam by spojrzeć na to czy ów sprzęt posiada taką opcję, fajny bajer dzięki któremu ograniczamy liczbę zbędnych zadań.

Testowy model komunikuje się z nami dźwiękowo, każda zmiana wywołuje głos lektora, od parowania po wybieranie głosowe numeru telefonu, bądź nazwy jaką mamy wpisaną w książce telefonicznej, opcja wybierania głosowego działała całkiem sprawnie, ale polecam by wyraźnie wypowiadać „nazwy” szczególnie te polskojęzyczne.

W/g danych producenta możemy rozmawiać nieprzerwanie przez 14 godzin za pomocą Jabry, natomiast może przebywać w stanie spoczynku przez 40 dni.

W moim przypadku udało mi się osiągnąć wynik 11 godzin rozmowy, w tym test urządzenia i dodatkowe próby, a jeżeli chodzi o czuwanie, w zeszłym tygodniu w środę [16.04.14 r.] naładowałem urządzenie na 100% i sprawdzam ile wytrzyma w stanie czuwania – oczywiście dopiszę to w wynikach po zakończonej próbie.

 

DANE TECHNICZNE :

Technologia łączności bezprzewodowej: Bluetooth
Obsługuje Bluetooth : 3.0
AVRCP: Tak
Automatyczne parowanie: Tak
Przesyłanie muzyki: Tak
Czas rozmów: Do 14 godzin
Czas czuwania: Do 960godz.
Ładowanie przez USB: Tak
Waga: 115gramy
Długość: 99mm
Szerokość: 120mm
Głębokość: 19mm
Zdalna obsługa połączeń

CENA 299 zł

 

 

moto-opinie.COM radzą : jakby nie patrzeć 300 zł to dość spora wartość za urządzenie głośnomówiące, dlatego możemy od niego wymagać więcej.

Model Jabra Freeway, wykonany jest z dobrej jakości materiałów, a przyciski chodzą lekko i są tak wyeksponowane by podczas jazdy bez odrywania wzroku można było np. zwiększyć głośność, czy wyłączyć sprzęt.

Gdy otrzymałem sprzęt do ręki miałem obawy ze względu na wielkość ponieważ model FREEWAY jesz 2 razy szerszy względem opcji TOUR, jednak na dobrą sprawę, gdy zamontujemy go w daszku przeciwsłonecznym nie robi to już żadnej różnicy.

Najtańszą Jabrę samochodową można kupić już za 140 zł, jednak ten model jest 2 razy droższy, ale w zamian otrzymujemy urządzenie z 3 głośnikami, czujnik ruchu, mocniejszą baterię, lektora w polskiej wersji językowej i jakość. Nie chcę na siłę przekonywać ponieważ zarówno i ten tańczy jak i ten droższy są dobre!

17 komentarzy

 1. marx

  Mam model Tour o sobie chwalę, ten jest trochę za drogi dla mnie acz w saturnie oglądałem go.

  Odpowiedz
 2. Karol Sick ;)

  Dość sporo, ale właśnie oglądałem sprzęt Parrota który ma jedno urządzenie podobne wizualnie do tego w podobnych pieniądzach. Osobiście nie potrzebuję gdyż w aucie mam wbudowany BT, ale dla niektórych może być do dobra opcja.

  Odpowiedz
   • Antonio

    Faktycznie nie pomyślałem cały ten remastering i obróbka nic by nie pokazała :)

 3. Maciej

  Witam,

  w jaki sposób udało się Panu skorzystać z funkcji wybierania głosowego w tym zestawie?

  Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Jerzy

   Mam problem z wybieraniem glosowym nr tel z listy.Znajomy mial taki sam oroblem i oddal sprzet.Czy to wada programu czy serii.3mam jak dotad,ale jak bedzie tak dalej rowniez oddam.Pozdrawiam i ostrzegam potencjalny nabywcow.Procz tego sprzet naprawde super.

   Odpowiedz
 4. Marek

  Zestaw na mnie nie zrobił wrażenia, a wręcz na nim się zawiodłem, miał służyć do rozmowy w samochodzie, bez korzystania z żadnych bajerów tylko do rozmów, faktycznie dźwięk niezły wyraźny czysty, ale niech ktoś mi powie dlaczego mnie słychać pół słówkami lub w ogóle, testy przeprowadzone na pięciu telefonach, samsung (jakiś galaxy), sony S, sony Z, nokia 610, HTC One na wszystkich to samo, aby odebrać połącznie wg producenta wystarczy powiedzieć odbierz, w praktyce odbieramy ręcznie – wg mnie pieniądze wyrzucone w błoto.
  Nie polecam produktu

  Odpowiedz
  • pppp0

   mam ten sam problem. 1 na 10 raz ta jabra działa dobrze. Generalnie ja zawsze dobrze słyszę rozmówcę, natomiast mnie nikt nie rozumie. Stracone kilkaset zł. Jak jeszcze była na gwarancji pisałem emaile do Jabry w celu uzyskania wsparcia na żadną z wiadomości nie otrzymałem odpowiedzi. Soft jest zaktualizowany. Telefony które prawiałem: Iphone 5s, Samsung Galaxy SII, S3, S4. Na wszystkich tak samo.

   Odpowiedz
 5. Waldi

  Minusy.
  Lektor jest tak głośny przy komendach, że umarłego by obudził i nie da się go przyciszyć. Lektor mówi numer jaki dzwoni a nie jak myślałem nazwe kontaktu w telefonie. Wybieranie głosowe polega na wybraniu głosowym w telefonie, a po tym przekazywane jest do Jabry. Przy takich minusac plusów nie widze za prawie 300 zl. Jeśli w jakichś kwestiach się mylę proszę o sprostowanie. Dziękuję.

  Odpowiedz
 6. iga

  Proszę o wskazówkę, który zestaw lepszy freeway czy tour?? nie zależy mi na słuchaniu muzyki tylko na „czystej” rozmowie, odbieraniu i wybieraniu rozmowy bez użycia przycisków

  Odpowiedz
  • Konrad

   Witam. Mam pytanie odnośnie pani postu . Który produkt został wybrany przez panią bo mam ten sam dylemat !
   Dziękuję

   Odpowiedz
 7. wiola

  U mnie w ogóle nie działa wybieranie, mogę tylko odbierać. Jak wybieram polecenia telefonu to sprzęt się rozlacza:/ jaki macie polski program voice?

  Odpowiedz
 8. Darek

  Potwierdzam opinię o kiepskim i przerywanym połączeniu. Mojego rozmówcę słyszę dobrze, ale wszyscy po drugiej stronie skarżą się na kiepską i przerywaną jakość. Zestaw parowany z różnymi Samsungami i Iphonami, zawsze ten sam problem. Skończyło się mandatem, gdyż często po prostu z desperacji rozmawiam bez pomocy jabry.
  Szkoda takich pieniędzy na to urządzenie!

  Odpowiedz
 9. Darek

  Potwierdzam opinię o kiepskim i przerywanym połączeniu. Mojego rozmówcę słyszę dobrze, ale wszyscy po drugiej stronie skarżą się na kiepską i przerywaną jakość. Zestaw parowany z różnymi Samsungami i Iphonami. Skończyło się mandatem, gdyż często po prostu z desperacji rozmawiam bez pomocy jabry.
  Szkoda takich pieniędzy na to urządzenie!

  Odpowiedz
 10. Pawel

  Używałem Jabry Freeway przez 2 lata najpierw z 3 głośników zepsuły się 2 i zostały wymienione. Po gwarancji zepsuł się nadajnik FM. A przez cały czas użytkowania 90% rozmówców mnie nie słyszała albo przerywało i było słychać co drugie moje słowo.
  Wykonanie, jakość dźwięku, bateria, na wysokim poziomie.
  W ogólnym rozrachunku nie warty swojej ceny. Większość opinii w internecie też wytyka te same problemy.

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.