Już kiedyś o ucho odbiła mi się informacja o rajdach samochodów u schyłku swojej żywotności, by nie napisać tego bardziej dobitnie. Nawet miałem ochotę wybrać się z ciekawości, ale wymówek teraz można wymyślać wiele – temat poszedł do szuflady i ot… zapomniałem.

 

Aż w pewien pochmurny październikowy dzień mój znajomy – Mariusz zapytał się o ten cykl imprez, wtedy też przypomniałem sobie, że przed tym gdy zakupił Audi A4 quattro, posiadał taką małą miejską, niewinną Corsę… nadal ją posiadał…

Od słowa do słowa i tak się złożyło, że właśnie ona będzie główną gwiazdą najbliższego wyścigu w Katowicach z cyklu Wrak Race 24.11.2013 w Katowicach.

 

SONY DSC

 

O co chodzi w zawodach Wrak Race? Wystarczy samochód osobowy o wartoœci nie przekraczającej 1000zł (jeœśli jest zasilany gazem LPG zbiornik musi być pusty) i chęć dobrej zabawy ? każdy z zawodników ma do przejechania 30 minut po naszym torze. Zwycięzcą zostaje ten uczestnik któremu w tym czasie uda się pokonać jak największą liczbę okrążeń (pomiar elektroniczny). Startujemy po 10 samochodów ? 3 pierwsze miejsca pozwalają na udział w biegu półfinałowym, następnie 18 samochodów startuje w 2ch biegach półfinałowych (po 9 pojazdów 15 minut). Wielki finał to 6 samochodów ? po 3 z każdego biegu finałowego.

 

Ale by wystartować trzeba się jednak przygotować i tak właśnie tydzień przed imprezą postanowiliśmy, bliżej przyjrzeć się Corsie i nieco dostosować ją do zawodów aby miała większe szanse, w końcu pod jej maską drzemie 45-konna bestia!

 

W pierwszej kolejności przyszedł czas na zbijanie wagi, ale nie naszej bo my raczyliśmy się spaghetti przyrządzanym przez Mariusza, a auta – ogołocenie wnętrza ze zbędnych elementów.

 

SONY DSC
Potem przyszła pora na elementy bezpieczeństwa, ponieważ podczas tego wyścigu, stłuczki, kraksy są na porządku dziennym dlatego, postanowiliśmy wymontować poduszkę powietrzną, aby niespodziewanie nie przywitała kierowcy podczas jazdy.

 

SONY DSC

 

Następnie rozpoczęliśmy drobne modyfikacje w silniku mające na celu poprawę dolotu powietrza..

 

SONY DSC

 

A potem przyszła pora na wolną amerykankę!

 

 

I krótki film pokazujący jak wyglądały zmagania podczas przygotowań :

 

 

Dane techniczne : 

Opel Corsa rok produkcji 1994, przebieg 182000 km [do negocjacji]

Motor 1195 cm3
Motor moc kW 33 kW
Motor moc KM 45 KM
Moment obrotowy 88/2400

 

Maksymalna prędkość 145 km/h [sprawdzimy!]
Przyspieszenie do 100km/h 20 s [brutto]
Zużycie paliwa (miasto) 8.6 l/100km [spali ile jej się wleje]
Zużycie paliwa (trasa) 5.3 l/100km
Średnie zużycie paliwa 6,8 l/100km

 

Może nie są to wybitne parametry, lecz należy pamiętać słowa wypowiedziane kiedyś przez Krzysztofa Hołowczyca, „na prostej każdy potrafi wyprzedzać, sztuką jest robić to w zakrętach” i to będzie nasza główna dewiza podczas wyścigu, bo liczą się umiejętności! Puchar wraca do Łodzi!

5 komentarzy

  1. Kryspin

    No proszę nawet nie wiedziałem, że coś takiego jest! Fajnie – TROCHĘ NA WZÓR DESTRUCTION DERBY

    Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.