Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że co trzeci Brytyjczyk prowadzi samochód w butach, które się do tego nie nadają. O jaki rodzaj obuwia chodzi?

 

Latem mamy o wiele szersze możliwości wyboru obuwia, niż zimą. Japonki, klapki czy w przypadku kobiet szpilki są często zakładane na nasze stopy zanim pomyślimy o komforcie prowadzenia samochodu. Brytyjska firma ubezpieczeniowa +Sheilas’ Wheels+ postanowiła przeprowadzić badania dotyczące rodzaju mało komfortowego, a niekiedy wręcz „niebezpiecznego” obuwia.

 

Naturalnie w samych japonkach nie ma niczego niebezpiecznego, ale gdy przyjdzie nam prowadzić samochód i operować nogami pomiędzy trzema pedałami to istnieje spore ryzyko, że w pewnym momencie klapek zablokuje nam np. pedał gazu. Te części samochodowe mają kluczowy wpływ na prowadzenie samochodu, a co za tym idzie mogą doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. A chyba nikt z nas nie chciałby prowadzić pojazdu, który nieustannie przyspiesza? Otóż z badań przeprowadzonych przez +Sheilas’ Wheels+ okazało się, że w 2012 roku aż 1,4 miliona wypadków i kolizji na terenie Wielkiej Brytanii spowodowanych było przez osoby prowadzące pojazdy w… klapkach. Latem średnia temperatura w Wielkiej Brytanii nie przekracza 20 stopni Celsjusza, a mimo to aż połowa Brytyjczyków przyznaje się do prowadzenia samochodu w klapkach bądź japonkach.

 

Co ciekawe, z przeprowadzonych badań wynika, że klapki są bardziej niebezpieczne niż popularne wśród kobiet buty na obcasie. Na potrzeby brytyjskiego ubezpieczyciela dokonano pomiarów, według których kierowanie samochodem w klapkach ogranicza ruch pomiędzy pedałami o 0,1 sekundy. Może suche dane nie robią wrażenia, ale niekiedy na drodze ta jedna dziesiąta sekundy może mieć kluczowe znaczenie o np. wyhamowaniu przed poprzedzającym nas pojazdem. Jeżeli chodzi o tzw. ?szpilki? to czas ten jest o połowę krótszy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku siły nacisku na pedał hamulca, który dla kierowcy prowadzącego w klapkach jest o 3% mniejszy w zestawieniu z jakimkolwiek innym obuwiem.

 

W rankingu najgorszego obuwia do jazdy samochodem niechlubne pierwsze miejsce z wynikiem 51% odpowiedzi zajęły klapki, na drugiej pozycji uplasował się brak jakiegokolwiek obuwia (49%), a dalej znajdują się buty na wysokim obcasie (38%), espadryle (25%) oraz sandały (18%).

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.