Historia tej marki jest niczym saga rodziny Foresterów w Modzie na Sukces, wzloty i upadki w całej rozciągłości i gdy już wszyscy skazywali SAAB-a na pożarcie i przejście do historii oto w  czerwcu 2012 roku markę SAAB wykupiła spółka National Electric Vehicles Sweden, która obecnie przygotowuje wznowienie produkcji. Słyszałem już o tym od dawna, ale cały czas było to niczym prototyp nieosiągalne i zastanawiałem się ile jest w tym prawdy, a ile marketingowej papki.

 

Największym problemem był fakt, iż poprzedni właściciel General Motors nie wyraził zgody na korzystanie z technologii tego koncernu, która była wykorzystywana do tej pory, a to jest niesamowicie duży minus!

NEVC zamierza do końca września 2013 r. zatrudnić minimum 400 osób, a po dwóch latach przerwy wznosić produkcję samochodów marki SAAB. Pierwszym modelem będzie sedan SAAB 9-3. W planach również jest wypuszczenie modelu elektrycznego w 2014 roku.

saab

Wznowienie produkcji SAAB-a w Szwecji jest na pewno dużą niespodzianką. Firma NEVS na początku 2013 roku podpisał kontrakt ze spółką QQIC, na podstawie którego podjęto decyzję o lokalizacji produkcji tych aut w Chinach. Nie jest wykluczone, że część produkcji będzie realizowana w Szwecji a część w Chinach.

 

Oczywiście cieszę się z takiego rozwoju sytuacji, ponieważ wielką szkodą byłoby dla motoryzacji aby w niepamięć odeszła marka która może w Polsce nie była, aż tak popularna ale robiła niesamowite auta z modelami AERO na czele. Miałem okazję jeździć modelami 9-3 i 9-5 i do dziś mogę się rozpływać nad ukształtowaniem foteli, które było fenomenalne. Wielką niewiadomą cały czas jest technologia użyta do produkcji, na pewno nie będą to silniki stosowane od GM, ale mam też nadzieję, ze nie znajdą się w nich chińskie zamienniki. Marka przez tyle lat budowała prestiż i szkoda by to wszystko legło w gruzach. Z wielką ochotą czekam na pierwszą jazdę SAAB-em.. nowym SAAB-em!

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.