22 lipca weszło w życie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 19 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. Wiele zapewne to nie mówi, ale dzięki tym zmianom od 4 stycznia 2016 zobaczymy na ulicach „zielony listek”. Ponieważ stanie się elementem obowiązkowym!

 

Ten sam który stosowany był w latach 1974-75, wprowadzony w krajach Europy Zachodniej przez międzynarodowa Organizacja Prewencji Drogowej.

[ew_style_box type=”notice”]Zielony listek : znak przedstawiający zielony liść klonu na białym tle z zieloną obwódką, używany w formie nalepek na szybę samochodu lub innego pojazdu. Oznacza, że kierowcą jest osoba początkująca, niedoświadczona.[/alert]

Dziś, gdy udzielałem w tym temacie wywiadu dla Radia Łódź, zacząłem zastanawiać się nad sensem nowego przepisu i……

Zapewne dziś wywołuje dużo uśmiechu, mimo że nie jest obowiązkowy stosuje go wielu kierowców, jako dowcip wśród swoich znajomych przyklejając na sportowych samochodach.

 

Ale czy do dobry pomysł ?

Uważam, że tak ponieważ młody kierowca będzie mógł się czuć znacznie bezpieczniej, a jeżeli ktoś się wstydzi zielonego listka, to jest mało krytyczny wobec siebie, ponieważ na jego miejscu wstydziłbym się też stylu jazdy…

Ponieważ co może na ulicy zaprezentować młody młokos który do tej pory miał 30 godzin praktyki w aucie, 200 godzin praktyki w GTA IV i 150 godzin w Colin McRae.

To nie jest wina młodych kierowców, że w momencie pierwszego wyjazdu samodzielnie na ulicę nie posiadają odpowiedniej praktyki, to zapewne też ułomność systemu, już raz wnioskowałem, by w części praktycznej kursu była zawarta minimum 1 godzina poślizgów kontrolowanych, awaryjnego hamowania na śliskiej nawierzchni, i slalomu przy prędkości 50-55 km/h… cóż koszty – ale uważam, że dodatkowe 200-300 zł w tym przypadku zwróciłoby się z nawiązką, ponieważ populacja rodaków w tym przedziale wiekowym by znacznie mniej się przetrzebiała przez bardziej wyrafinowaną jazdę samochodem. W myśl nowej ustawy każdy młody kierowca jest zobowiązany do uczestniczenia w teoretycznym szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które będzie musiał odbyć w okresie od czwartego do ósmego tygodnia od momentu otrzymania dokumentu jakim jest prawo jazdy. Szkolenie to będzie prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a jego maksymalny koszt będzie wynosił 100 zł.  KURIOZUM – po raz kolejny młody kierowca będzie lizał praktykę przez szybkę!

Ten listek to również sugestia dla innych kierowców, by włączyć większą wyrozumiałość, tak jak w przypadku samochodów nauki jazdy. Każdy kiedyś się uczy i należy mu w tym pomagać, a dzięki „listkowej informacji” też będę mógł czuć się bezpieczniej zachowując odpowiednią odległość.

 

Tu nie ma się czego wstydzić, pierwszy raz tak bardzo zgadzam się z nowelizacją i jej kibicuję, chociażby dlatego że sam kiedyś byłem początkującym kierowcą, może miałem trochę łatwiej gdyż miałem długą przygodę z kartingiem, ale nawet kartingowe sprinty nie nauczą nas ogłady w jeździ po miejskiej dżungli. Zielony listek to na pewno forma protekcji młodego kierowcy, ale też trochę usprawiedliwienia sytemu szkolenia, gdyż początkujący kierowca dla mnie nigdy nie będzie pierwszych miesiącach pełnoprawnym kierowcą! Można się ze mną nie zgadzać, ale na swoje usprawiedliwienie dodam, że jestem tolerancyjnym kierowcą i z chęcią pokażę sztukę jazdy tym co tego potrzebują!

 

I pamiętajmy o najważniejszym, by nie pomylić……. :)

listek2

 

3 komentarze

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.