Jest wielce prawdopodobne, że już od tego roku kierowcy w Polsce będą musieli zaopatrzyć się w opony zimowe.

Zgodnie z zapewnieniami przewodniczącej zespołu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego Beaty Bublewicz, projekt ma być gotowy jeszcze we wrześniu, jest w trakcie przygotowywania przez legislatora, oraz w końcowej fazie konsultacji eksperckich.
Zgodnie z założeniami projektu, kierowcy będą mieli obowiązek używania opon zimowych od 1 listopada do 31 marca każdego roku, a brak tych opon będzie skutkował mandatem w wysokości 500 PLN.

Czy to dobry pomysł ? Nie będę ukrywał, że opony zimowe na pewno poprawiają bezpieczeństwo podróży w warunkach zimowych w stosunku do letnich bądź uniwersalnych, jednak najlepsi metrolodzy nie są w stanie przewidzieć, czy zima rozpocznie się w wyznaczonym terminie.
Nie trzeba być specjalistą aby wiedzieć, że opony zimowe przy 15 stopniach powyżej zera nie spełniają swoich założeń, a co najważniejsze nadmiernie się zużywają i niemiłosiernie szumią.

Na pewno nie będziemy wyjątkiem jeżeli chodzi o kategoryczny obowiązek posiadania opon zimowych w chwili obecnej takowy wymagany jest w Estonii , Finlandii, Szwecji, Słowenii, jednak znacznie lepiej pawodawca zastosował to w Niemczech, Słowacji czy Norwegii gdzie obowiązkiem jest dopasowanie opon do warunków panujących na drodze.

5 komentarzy

 1. Anonymous

  Szaleństwo, chyba jakiś ponury żart, a jak mnie nie stać na opony zimowe to kto mi za to zapłaci..?! Panie premierze jak żyć?!!!!

  Odpowiedz
 2. Krzysztof L.

  Prawidłowo, od lat w autach swoim i żony mam założone zimówki, a jazda bez nich jest skrajną nieodpowiedzialnością! Bo każdy kto choć raz jechał na oponach zimowych wie ile one dają.

  Odpowiedz
 3. Anonymous

  To jest totalny absurd, zaraz będą mi kazali jeździć na alufelgach bo lepiej wyglądają i będę mógł kupic tylko auto w kolorze białym lub czerwonym, przepraszam serdecznie, ale konstytucja gwarantuje mi prawa wolnościowe i nie zamierzam teraz tak łatwo godzić sie na coś co uderza w moją kieszeń.
  Jeżeli zagwarantują mi opony z darmo nie ma problemu na swój koszt założe takie, ale ze swojej kieszeni nie wydam nawet złotóweczki i to mówię tu i teraz.
  Jeśli ma być to prawda, już trzeba w internecie sprzeciwiać się temu jak acta!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
 4. Anonymous

  ja wszystko rozumię tylko trochę jest mi niezbyt jasne. Jeżeli w listopadzie, marcu temperatura będzie dodatnia, brak śladu po śniegu, czarne drogi to czy będę musiał mieć opony zimowe?

  Odpowiedz
 5. Anonymous

  Dlaczego w Polsce mamy tyle grożnych wypadków? Dlaczego w Polsce ginie rocznie ok.6000 ludzi?Dlatego że mamy takich mądrych kierowców jak tych co piszą takie komentarze.Jak cię nie stać na zakup nowych opon to zostaw auto w garażu.

  Odpowiedz

NAPISZ KOMENTARZ

Twój adres email nie będzie publikowany.